Zavrieť

Porady

Dávka v nezamestnanosti a Rodičovská dovolenka

Ahojte poraďáci,

o nároku na podporu v nezamestnanosti po skončení rodičovskej dovolenky sa tu už dosť popísalo. Bola som presvedčená , že v mojom prípade sú podmienky splnené,ale dnes ma teta na úrade práce zneistila , preto by som sa rada poradila.

Od jula 2006 som bola v nepretržitom prac.pomere u jedného a toho istého zamestnávateľa. V oktobri 2006 som nastúpila na materskú dovolenku a nasledne na RD. Pracovný pomer sa skončil dohodou 30.09.2009. Dňa 01.10.2009 som si založila živnosť, kde som neplatila do fondu nezamestnanosti nič. Živnosť som pozastavila a k 01.03.2010 som sa zaevidovala na UP. Môže mi obdobie živnosti nejako ovplyvniť získanie dávky v nezamestnanosti ? Ďakujem za všetky príspevky.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    ak nevadí, že máš živnosť (aj ked pozastavenú), lebo nemám s tým skúsenosť, tak samotný fakt, že medzi ukončením PP a zaevidovaním si mala aktívnu živnosť nič na vzniku nároku na podporu nemení. Podla mna nárok máš.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    henelie, to platilo pri zaregistrovaní do 31.1.2010,
    od 1.2.2010 je účinná táto novela:

    572/2009 vid link

    http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/de...12&Rocnik=2009

    vid:
    v čl. I.
    - bod 8+9 (hlavne § 104a )
    - v prechodných ustanoveniach § 293bm ods.1+2

    v čl. IV.
    účinnosť od 1.2.2010

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    v súvislosti s nárokom na dávku v nezamestnanosti sa ale nič nemení - ak si počas RD neplati dobrovoľne - nemá nárok

    sonakat je offline (nepripojený) sonakat

    sonakat
    veď práve o to mi ide, že tú živnosť mám pozastavenú ( pocas trvania zivnosti - za tie tri mesiace som mala aj prijem - a to som este bola evidovana na rodicovskej dovolenke ) a či prave tento fakt nemôže byť prekážkou pre vyplatenie podpory.A este moze byt problem v tom, ze som ukoncila pracovny pomer k 30.09.2009 ale rodicovska mi oficialne koncila az 30.11.2009, t.j dohodu som podpisala este za trvania rodicovskej dovolenky ?

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    hanelie Pozri príspevok
    v súvislosti s nárokom na dávku v nezamestnanosti sa ale nič nemení - ak si počas RD neplati dobrovoľne - nemá nárok
    nesúhlasím.
    Mení sa a zásadne. Poistenie v nezam. je počas RD síce prerušené, ale na základe § 104a sa aj toto obdobie ráta do potrebných dní poistenia v nezam., samozrejme len v prípade, ak trvá prac.pomer.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    sonakat Pozri príspevok
    veď práve o to mi ide, že tú živnosť mám pozastavenú ( pocas trvania zivnosti - za tie tri mesiace som mala aj prijem - a to som este bola evidovana na rodicovskej dovolenke ) a či prave tento fakt nemôže byť prekážkou pre vyplatenie podpory.A este moze byt problem v tom, ze som ukoncila pracovny pomer k 30.09.2009 ale rodicovska mi oficialne koncila az 30.11.2009, t.j dohodu som podpisala este za trvania rodicovskej dovolenky ?
    v tom problém nie je.
    Pre nárok na podporu si bola poistená v nezam. v období štyroch rokov späť ( t.j. 1.2.2006-31.1.2010) určite počas MD a RD, pokial prac.pomer trval, t.j. ako píšeš od oktobra (resp. júla 2006) do 30.9.2009.

    Aha, ešte podstatná otázka. Poberala si materské? Resp. čo bolo v obd. 1.2.-júl 2006 (to pre istotu v prípade, ak si nemala nárok na materské)

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    hanelie Pozri príspevok
    v tomto prípade ide o to, že PP skončil v minulom roku
    nie je podstatné, kedy skončil PP, ale kedy ju zaregistrujú na UP t.j. požiada o podporu= kedy vznikne dôvod na poskytnutie dávky (vid v linku Zákon o sociálnom poistení § 293bm ods.1). Ráta sa obdobie čerpania RD v období od 1.2.2006 (vid § 293bm ods.2)

    sonakat je offline (nepripojený) sonakat

    sonakat
    ano , matersku som poberala, nasledne potom rodicovsky prispevok.V čase od 01.02.2006 - jul 2006 som bola v tejto firme zamestnana na TPP. Az v oktobri 2006 som nastupovala na materskú dovolenku ( dcerka sa narodila koncom novembra) Zaregistrovala som sa na UP az teraz ( 1.3. 2010) lebo od 1.10.2009 - do 28.02.2010 som bola zivnostnicka .Teraz je zivnost pozastavena a ja som evidovana na UP.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.