Zavrieť

Porady

rôzna hodnota strav lístkov

Môžu sa vo firme (s.r.o., PÚ) používať stavné lístky (Vaša stravovacia) rôznej hodnoty? Napr. že vedenie má lístky 80,- Sk a zamestnanec 50,-Sk za lístok??
Vopred vďaka za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jura je offline (nepripojený) Jura

    Jura
    astra
    Môžu sa vo firme (s.r.o., PÚ) používať stavné lístky (Vaša stravovacia) rôznej hodnoty? Napr. že vedenie má lístky 80,- Sk a zamestnanec 50,-Sk za lístok??
    Vopred vďaka za pomoc.
    To chcete rozdeliť podľa platu, kto má viac dostane viac a opačne. Nevidí sa mi to férové.

    astra je offline (nepripojený) astra

    astra
    O férovosti nepolemizujem, len chcem vedieť, či je to čisté a možné z hľadiska zákona.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    astra
    O férovosti nepolemizujem, len chcem vedieť, či je to čisté a možné z hľadiska zákona.
    Cenu straveniek je nutné prispôsobiť cene hlavného jedla v mieste možnosti stravovania.
    Mária M:p

    astra je offline (nepripojený) astra

    astra
    Zamestnanec aj cestuje po Slovensku a tak odhadnúť za koľko SK sa prestravuje je dosť problematické.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    astra
    Zamestnanec aj cestuje po Slovensku a tak odhadnúť za koľko SK sa prestravuje je dosť problematické.
    Odporúčala by som jednotné stravenky, pretože pochybujem, že za 50,-Sk sa dá objednať hlavné jedlo.
    Mária M

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Často sa odvolávame na vypracovanie internej smernice. Myslím že aj v tomto prípade ak to bude zapracované do int. smernice, malo by to obstáť aj pred DÚ.
    Asi ťažšie bude uviesť do smernice podmienky a spôsob prideľovania straveniek za 50 a za 80 Sk (asi bude platiť pravidlo: rovní a rovnejší)
    Naposledy upravil liba2 : 04.10.05 at 08:42 Dôvod: preklep

    beatap je offline (nepripojený) beatap

    beatap
    keď neberieme do úvahy morálne hľadisko, tak z daňového je to čisté, kľudne môžu byť stravenky rôznej hodnoty....

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    beatap
    keď neberieme do úvahy morálne hľadisko, tak z daňového je to čisté, kľudne môžu byť stravenky rôznej hodnoty....
    Nie všetko je ošetrené zákonmi a predsa sa nepozastavuje na tým, čo je správne a čo nesprávne. Ja byť zamestnancom , tak s tým nesúhlasím. Nie je to morálne.
    Mária M

    beatap je offline (nepripojený) beatap

    beatap
    ale ja nemám na mysli to, že jedna hodnota je pre tých a tá druhá pre iných, mali sme kedysi stravenky s rôznymi hodnotami, ale pre všetkých zamestnancov, bolo na nich pre ktoré sa rozhodli, ktoré im vyhovovali a to isté platilo aj pre vedenie.... skôr sme s tým mali my problém ako účtovníčky, pri inventúrach a pod.

    Jura je offline (nepripojený) Jura

    Jura
    beatap
    ale ja nemám na mysli to, že jedna hodnota je pre tých a tá druhá pre iných, mali sme kedysi stravenky s rôznymi hodnotami, ale pre všetkých zamestnancov, bolo na nich pre ktoré sa rozhodli, ktoré im vyhovovali a to isté platilo aj pre vedenie.... skôr sme s tým mali my problém ako účtovníčky, pri inventúrach a pod.
    My máme 80,- SK stravné poukážky a máme 50 + 30 .- Sk , sú vlastne v rov-
    nakej hodnote, ale niektorí to chcú mať rozdrobené. Na toto si myslela?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    beatap
    ale ja nemám na mysli to, že jedna hodnota je pre tých a tá druhá pre iných, mali sme kedysi stravenky s rôznymi hodnotami, ale pre všetkých zamestnancov, bolo na nich pre ktoré sa rozhodli, ktoré im vyhovovali a to isté platilo aj pre vedenie.... skôr sme s tým mali my problém ako účtovníčky, pri inventúrach a pod.
    V každom prípade je to práca naviac pre účtovníčky . Ak budú ceny straveniek rôzne, potom by bolo dobré, aby sa konečná cena pre zamestnanca pomerne prispôsobila.
    Mária M

    zuzi je offline (nepripojený) zuzi

    také celkom obyčajné dievča, čo má rado účtovanie, ale dane nie... ...viac zuzi
    My máme stravenky v hodnote 69,- , 70,- a 60,-Sk. Máme 3 kalkulácie a každé účtujeme osobitne. Nie je to nič čudné a je to aj obhájiteľné z daňového hľadiska bez problémov.

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Z hladiska danoveho aj uctovneho su rozne ceny straveniek bez problemov. Ide vsak o postoj "sefov" voci radovym zamestnancom. Ja som uz pocula aj o takom pripade, ze vedenie firmy malo stravovanie zadarmo (na ucet zisku, ako repre v lepsej restauracii) a zamestnanci si platili stravne listky. Zamestnanci boli radi, ze im dali aspon to. Ale v ziadnom pripade sa s tym neda z hladiska kultury na pracovisku a z hladiska medziludskych vztahov suhlasit.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    durisovad
    Zamestnanci boli radi, ze im dali aspon to. Ale v ziadnom pripade sa s tym neda z hladiska kultury na pracovisku a z hladiska medziludskych vztahov suhlasit.
    To ešte nič nie je. My sme v jednej spoločnosťi boli nútení fungovať aj tak, že sme skoro rok nemali vôbec stravenky. Pre radových zamestnancov neboli peniažky a to nás ani odbori neobhájili a panstvo chodilo na lukulské hody, ešte aj psovi domov nosili za firemné.Netreba si veľmi domýšľať ako to dopadlo. (firma je v konkurze ,zamestnanci boli nútení odísť a panstvo má o seba postarané.)
    Mária M

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Mám prípad, kde mi k SL bez DPH (DPH len za províziu) pribudli SL + DPH, ktorých nákup súvisí s miestom výkonu práce. Aby som dodržala rovnakú predajnú cenu SL pre všetkých zamestnancov, SL s DPH dotujem vyššou sumou zo soc.fondu. Zamestnanci tak dostávajú "prídel" zo soc. fondu v rôznych mesiacoch v rôznej výške . Je potrebné to nejakým spôsobom upratať? Ďakujem za radu.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Pauli tak, ako bolo uvedené "smernicou" vždy.

    Dávam do pozornosti, že v prípade, že sú stravenky rôznej hodnoty, je potrebné dodržiavať aspoň percentuálne povinnosti príspevkov na stravovanie stanovené Zákonom o sociálnom fonde.

    Osobne vždy dávam v účtovnej jednotke otázku, čo je dôvodom rozdielnej ceny stravných lístkov ... a ako argument sa mi pozdávajú iba prípadné regionálne cenové rozdiely napr. BA x ostatné ... To je môj názor. Jedná sa o nákladovú položku firmy, preto ju skúmam. (Individuálne posudzujem každý prípad.)

    Avšak aj na stravovanie zamestnancov by mala by spracovaná smernica, ktorej súčasťou by mali byť ak kalkulácie (aktualizované podľa vývoja v účtovnej jednotke).

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    AVO, ďakujem za reakciu. Práve pre spravodlivosť = rovnosť predajnej ceny sa konatelia rozhodli dotovať viac tie SL s DPH .

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Paula
    AVO, ďakujem za reakciu. Práve pre spravodlivosť = rovnosť predajnej ceny sa konatelia rozhodli dotovať viac tie SL s DPH .
    Zaujímavý argument a páči sa mi.

    astra je offline (nepripojený) astra

    astra
    Už sa mi to trochu odhmlilo. Viem, že o rovnosti a férovosti to nie je, ale zamestnanec s tým súhlasí, aj tak sa väčšinou stravuje doma a je rád, že celá cena lístku sa pokryje z nákladon a príspevku zo SF.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.