Zavrieť

Porady

faktúrovanie platcu DPH neplátcovi

Sme platcami DPH. Fakturujeme neplatcovi DPH službu tlačenie na laserovej tlaciarni.
Treba faktúru vystaviť aj s DPH ked odberateľ je neplatcom??
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    [QUOTE=vamat]Sme platcami DPH. Fakturujeme neplatcovi DPH službu tlačenie na laserovej tlaciarni.
    Treba faktúru vystaviť aj s DPH ked odberateľ je neplatcom??[/QUOTE
    Každý platiteľ DPH musí za svoje služby, ktoré podliehajú DPH fakturovať s DPH.
    Ako potom chcete odviesť daň DÚ?
    Mária M

    kačenka je offline (nepripojený) kačenka

    kačenka
    Každý plátca DPH musí svoje služby zdaňovať 19% DPH. DPH neúčtuje len pri
    nájme nebytových priestorov neplátcovi DPH.

    andreaS je offline (nepripojený) andreaS

    andreaS
    neda mi nezareagovat..

    to je akoby som ja sukromna osoba v potravinach povedala, ze som neplatca, tak nech mi dph neuctuju

    raz ste platcom dph, tak vystavujete vzdy fakturu aj s dph /okrem sluzieb ktore dph nepodliehaju a specifickeho pripadu, ktory uviedla kacenka/ a je jedno, ci od vas berie platca ci neplatca dph.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Povinnost vystavovat faktúru podľa § 71 ZDPH t.j. za dodávku tovaru a sluzieb v tuzemsku sa týka všetkých platiteľov, ktorí vystavujú faktúru zdaniteľným osobám. T.j. ak fakturujeme podnikateľom, hoci neplatiteľom, sme povinní vystavit faktúru so všetkými nálezitostami. Zároven neplatiteľ má povinnost tieto faktúry uchovávat 10 rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa týkajú, t.j. má povinnosti vyplývajúce zo zákona o DPH.

    P.S.: preklepy nie sú preklepy, ale uz ma zrádza klávesnica. Asi tukám príliš veľa, musím ju vymenit. Ospravedlňujem sa. Nefungujú mi mäkčené spoluhlásky.

    Takže tukám je s mäkčeňom (bez neho to naozaj vyzerá humorne)

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Tweety
    Každý platiteľ DPH musí za svoje služby, ktoré podliehajú DPH fakturovať s DPH.
    Ako potom chcete odviesť daň DÚ?
    Mária M
    Veru nemusí (vždy a za každých okolností). A povinnosti týkajúce sa DPH sa uvádzajú v záznamovej povinnosti podľa § 70 za príslušné zdaňovacie obdobie. To sa musí.

    P.S.: aby to náhodou niekoho nepomýlilo. Platiteľ nemusí za každých okolností vystavovat faktúru so všetkými náležitosťami (že je na doklade cena s daňou, to je samozrejmé, v prípade, že sa jedná o dodávku so vznikom danovej povinnosti).
    Naposledy upravil Jana Acsová : 05.10.05 at 06:02

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    AVO
    Veru nemusí (vždy a za každých okolností). A povinnosti týkajúce sa DPH sa uvádzajú v záznamovej povinnosti podľa § 70 za príslušné zdaňovacie obdobie. To sa musí.
    P.S.: aby to náhodou niekoho nepomýlilo. Platiteľ nemusí za každých okolností vystavovat faktúru so všetkými náležitosťami (že je na doklade cena s daňou, to je samozrejmé, v prípade, že sa jedná o dodávku so vznikom danovej povinnosti).
    Asi tomu nechňapem!
    Ale ak je platca DPH tak musí odviesť daň nie?
    Mária M

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Tweety
    Asi tomu nechňapem!
    Ale ak je platca DPH tak musí odviesť daň nie?
    Mária M
    Ano Majka. Dan odviest musí vzdy ... povinný je uvádzat to vzdy v záznamovej povinnosti, ktorá by mala obsahovat všetky dodávky v druhovom členení a s vyčíslením základu dane a DPH a to prijaté a uskutočnené, rovnako aj oslobodené atd. (viď bližšie § 70 ZDPH). Ale povinnost vystavit faktúru, t.j. napríklad vyčíslit dan a uviest ostatné povinné nálezitosti má platiteľ iba voči zdaniteľným osobám, t.j. podnikateľom a právnickým osobám, ktoré nie sú zdaniteľnou osobou. Voči ostatným subjektom túto povinnost nemá, rovnako ako v niektorých prípadoch oslobodených plnení, kedy nie je povinný vystavit faktúru.

    V príspevku, ktorý je riešený v tejto téme sa uvádza, ze dodávka je voči zdaniteľnej osobe - neplatiteľovi v tuzemsku (tak som to pochopila, nakoľko pojem neplatiteľ sa pouzíva iba vo vztahu k zdaniteľným osobám) a tu má vystavovateľ vzdy povinnost vystavit faktúru, t.j. so všetkými predpísanými nálezitostami podľa § 71 ods. 2 ZDPH.

    P.S.: ach tá klávesnica

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Súhlasím so všetkým čo je napísané v Tvojom príspevku.Takto postupujem aj Ja.Len sa prosím na mňa nehnevaj , len som chcela od Teba, aby si to tak krásne rozpísala. To sa veľmi dobre číta. :
    Ďakujem veľmi krásne a posielam aj Tebe pochvalu
    Mária M

    rudy je offline (nepripojený) rudy

    rudy
    To znamená, že ak fakturujem neplátcovi DPH musím do faktúry uviesť sumu + DPH a on mi musí zaplatiť sumu + DPH?

    astra je offline (nepripojený) astra

    astra
    A ako má vyzerať faktúra, ktorú vystavujem pre odberateľa, ktorý je súkromná osoba? Nie je ani právnická ani fyzická osoba. Teda keď predávam tovar bežnému občanovi.

    astra je offline (nepripojený) astra

    astra
    Tak faktúru netreba, ale môže byť?? Alebo mu stačí dať len dať pokladničný lístok. Ale na základe čoho ja zúčtujem platbu do pokladne?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Ty ako platca musíš zaevidovať do DPH a do tržieb, no už nemusíš, ale môžeš mu ju dať.
    Naposledy upravil Tweety : 21.10.05 at 11:19

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    astra
    Tak faktúru netreba, ale môže byť?? Alebo mu stačí dať len dať pokladničný lístok. Ale na základe čoho ja zúčtujem platbu do pokladne?
    Ja ked vystavujem fa tak im ich pre istotu dávam, pretože k faktúre prikladám aj záruč.list. Tak isto keby som nevystavovala fa nevedela by som koľko som vydala zo skladu . Záleží na tebe ako sa rozhodneš. Ak sa rozhodneš nevystavovať fa stačí ti PPD a na základe PPD naúčtuješ úhradu do pokladne.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.