Zavrieť

Porady

Odvody ako samoplatiteľ do daňového priznania?

Prosím Vás, do júna 2009 som bola SZČO, potom som ukončila živnosť a platila odvody do ZP ako samoplatiteľ. Teraz si robím DP, uplatňujem paušálne výdavky 40% + zaplatené odvody. Môžem si od základu dane SZČO odrátať aj odvody do ZP, ktoré som platila ako samóplatiteľ?
Usporiadat
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

Nie
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

pupavqa Pozri príspevok
Prosím Vás, do júna 2009 som bola SZČO, potom som ukončila živnosť a platila odvody do ZP ako samoplatiteľ. Teraz si robím DP, uplatňujem paušálne výdavky 40% + zaplatené odvody. Môžem si od základu dane SZČO odrátať aj odvody do ZP, ktoré som platila ako samóplatiteľ?
Len tie odvody, ktoré boli zaplatené v súvislosti s podnikaním.
Samoplatiteľ - dobrovoľne nezamestnaná osoba - to nemá nič spoločné s podnikaním.
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

VladoaKatka Pozri príspevok
Len tie odvody, ktoré boli zaplatené v súvislosti s podnikaním.
Samoplatiteľ - dobrovoľne nezamestnaná osoba - to nemá nič spoločné s podnikaním.
s dovolením p. Mihála pripájam link, v ktorom je uvedené, že poistné na ZP samoplatiteľa je možné zarátať do DP, dúfam, že sa to vzťahuje aj na DP - B

http://www.porada.sk/1330274-post214.html
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

V prípade, že SZČO prerušil v priebehu roka 2010 podnikanie a v čase prerušenia bol dobrovoľne nezamestnaný, platil odvody do ZP ako samoplatiteľ, tieto odvody nie je možné uznať do daňových výdavkov v DP za rok 2010, asi nie, že?
0 0
Juliska2 Juliska2

Juliska2 je offline (nepripojený) Juliska2

Ak dobrovolne nezamestnaná osoba platí odvody do 8. nasledujúceho mesiaca, môžu sa takto zaplatené odvody za mesiac december 2010 zaplatené v januári, do 8.1.2011 zahrnúť do DP za r. 2010?, alebo až v r. 2011?
Ďakujem za odpoveď
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Ide o DP typu A?
Juliska2 Pozri príspevok
Ak dobrovolne nezamestnaná osoba platí odvody do 8. nasledujúceho mesiaca, môžu sa takto zaplatené odvody za mesiac december 2010 zaplatené v januári, do 8.1.2011 zahrnúť do DP za r. 2010?, alebo až v r. 2011?
Ďakujem za odpoveď
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

.

Juliska2 Pozri príspevok
Ak dobrovolne nezamestnaná osoba platí odvody do 8. nasledujúceho mesiaca, môžu sa takto zaplatené odvody za mesiac december 2010 zaplatené v januári, do 8.1.2011 zahrnúť do DP za r. 2010?, alebo až v r. 2011?
Ďakujem za odpoveď
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Viete niekto poradiť s touto dilemou, aj keď skôr zastávam možnosť neuplatnenia do daňových výdavkov.

misurka Pozri príspevok
V prípade, že SZČO prerušil v priebehu roka 2010 podnikanie a v čase prerušenia bol dobrovoľne nezamestnaný, platil odvody do ZP ako samoplatiteľ, tieto odvody nie je možné uznať do daňových výdavkov v DP za rok 2010, asi nie, že?
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

misurka Pozri príspevok
V prípade, že SZČO prerušil v priebehu roka 2010 podnikanie a v čase prerušenia bol dobrovoľne nezamestnaný, platil odvody do ZP ako samoplatiteľ, tieto odvody nie je možné uznať do daňových výdavkov v DP za rok 2010, asi nie, že?
Odvody na ZP sú povinné zo zákona o ZP, to nie je ako u odvodov do SP, kde sa povinnosť odvíja od stanovenej výšky príjmov a preto mám za to, že sú uznateľným daňovým výdavkom
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Juliska2 Pozri príspevok
Ak dobrovolne nezamestnaná osoba platí odvody do 8. nasledujúceho mesiaca, môžu sa takto zaplatené odvody za mesiac december 2010 zaplatené v januári, do 8.1.2011 zahrnúť do DP za r. 2010?, alebo až v r. 2011?
Ďakujem za odpoveď
Zaplatené odvody idú do DP v tom roku v ktorom boli zaplatené
1 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

babi2 Pozri príspevok
Odvody na ZP sú povinné zo zákona o ZP, to nie je ako u odvodov do SP, kde sa povinnosť odvíja od stanovenej výšky príjmov a preto mám za to, že sú uznateľným daňovým výdavkom
Do výdavkov si môže dať len výdavky súvisiace s podnikaním. Odvody samoplatiteľa v takomto prípade nepatria do výdavkov.
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

mondes Pozri príspevok
Do výdavkov si môže dať len výdavky súvisiace s podnikaním. Odvody samoplatiteľa v takomto prípade nepatria do výdavkov.
Pozri príspevok č.4 odpoveď od p. Mihála
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Tento názor som zastávala aj ja, avšak práve tu na porade som našla od známych poraďákov vyjadrenia, že v prípade platenia preddavkov na ZP z titulu samoplatiteľa, tieto nie je možné uplatniť si do daňových výdavkov. Avšak s určitosťou viem, že na školeniach Jozefa Mihála po minulé roky, tento poukazoval na možnosť uplatniť tieto preddavky na ZP do daňových výdavkov.

babi2 Pozri príspevok
Odvody na ZP sú povinné zo zákona o ZP, to nie je ako u odvodov do SP, kde sa povinnosť odvíja od stanovenej výšky príjmov a preto mám za to, že sú uznateľným daňovým výdavkom
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Prikladám link k DP za rok 2010, kde sa okrem iného píše

Ak sa podnikateľ rozhodol neuplatniť skutočné výdavky a nechce z rôznych dôvodov viesť si účtovníctvo, môže si uplatniť výdavky percentom z príjmov (paušálne výdavky). To znamená, že od svojich príjmov si odpočíta:
1. 40% z príjmov. Remeselné živnosti si môžu za r. 2010 ešte stále odpočítať až 60% z príjmov.
2. súčet všetkých poistných odvodov na sociálne a zdravotné poistenie, ktoré podnikateľ zaplatil v r. 2010. Podnikateľ si môže odpočítať nielen povinné poistenie, ale napr. aj poistné platené dobrovoľne – napr. do Sociálnej poisťovne.
http://www.investujeme.sk/clanky/do-...eho-poistenia/
2 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Čiže zastávate názor, že i odvody do ZP za samoplatiteľa sú súčasťou poistného uplatneného za výdavok, či už v rámci DP typu A alebo B?

babi2 Pozri príspevok
Prikladám link k DP za rok 2010, kde sa okrem iného píše

Ak sa podnikateľ rozhodol neuplatniť skutočné výdavky a nechce z rôznych dôvodov viesť si účtovníctvo, môže si uplatniť výdavky percentom z príjmov (paušálne výdavky). To znamená, že od svojich príjmov si odpočíta:
1. 40% z príjmov. Remeselné živnosti si môžu za r. 2010 ešte stále odpočítať až 60% z príjmov.
2. súčet všetkých poistných odvodov na sociálne a zdravotné poistenie, ktoré podnikateľ zaplatil v r. 2010. Podnikateľ si môže odpočítať nielen povinné poistenie, ale napr. aj poistné platené dobrovoľne – napr. do Sociálnej poisťovne.
http://www.investujeme.sk/clanky/do-...eho-poistenia/
0 0
Juliska2 Juliska2

Juliska2 je offline (nepripojený) Juliska2

mondes Pozri príspevok
Do výdavkov si môže dať len výdavky súvisiace s podnikaním. Odvody samoplatiteľa v takomto prípade nepatria do výdavkov.
dakujem za reakcie, ale nejde o podnikateľa, ale o osobu, ktorá ukončila pracovný pomer a neevidovala sa na ÚP. je dobrovolne nezamestnaná, ale platí preddavky do ZP mesačne, do 8. nasledujúceho mesiaca.
0 0
Juliska2 Juliska2

Juliska2 je offline (nepripojený) Juliska2

misurka Pozri príspevok
Ide o DP typu A?
typ A
0 0
luciadr luciadr

luciadr je offline (nepripojený) luciadr

Dobrý deň,
mám podobný prípad. Ide o živnostníka, ktorý začal živnosť 20.6.2010 a dovtedy si platil ako dobrovolne nezamestnany Zdravotne poistenie. Kde ho mam uviest v dan.priznani typu B? Alebo tam tu ciastku vobec nedam? a este jedna vec..sluzby v lesnictve maju 40 alebo 60% pausalne vydavky??dakujeeem
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Ak FO počas evidencie na UP platí dobrovoľne odvody do SP, potom si založí živnosť. Môže si dobrovoľné odvody odrátať od príjmu? Ja si myslím, že môže
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
ZuzanaP Pozri príspevok
Ak FO počas evidencie na UP platí dobrovoľne odvody do SP, potom si založí živnosť. Môže si dobrovoľné odvody odrátať od príjmu? Ja si myslím, že môže
Ja si myslím, že nie. Ak bol dobrovoľným platiteľom aj počas živnosti, tak tieto odvody si môže odpočítať od príjmu. Tie predchádzajúce nie.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať