Zavrieť

Porady

Prebytok zásob a daň z príjmov FO

Ahojte, poradte mi prosim. SZČO, platca DPH, ma obchod - kupuje a predava cez ERP. Na konci roka spravil inventuru, ma prebytok zasob, treba zvysit zaklad dane? Ak to dobre chapem, tak zaklad dane by som upravovala len v pripade škody (prebytok a manko). Alebo tu sumu uvediem len vo vykaze majetku a zaväzkov? Z nakupeneho tovaru si uplatnoval odpocet DPH. DAKUJEM!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Podľa znenia otázky predpokladám , že sa jedná o JU .

    Prebytok zásob treba uviesť do Knihy zásob podľa členenia - u Vás to je tovar .Navýšite tým skladové zásoby a prejaví sa to aj v Inventarizácii k 31.12.2009.Použijete k tomu Príjemku na sklad . Výsledok inventarizácie skladu prenesiete do Výkazu o majetku a záväzkoch k 31.12.2009.

    Do príjmu sa tento prebytok dostane prostredníctvom účtovania tržieb za ich predaj .Nenavyšujete v JU žiadny daňový základ.I napriek tomu , že prebytok zvyšuje jeho majetok .

    P.S. Ale pri prebytku môže byť aj chyba v skladovej evidencii tovaru .
    Naposledy upravil Zita5 : 12.03.10 at 06:44 Dôvod: Doplnenie :Použijete k tomu Príjemku na sklad .

    andrea4211 je offline (nepripojený) andrea4211

    andrea4211
    Dakujem, ano ide o JU.Mne v uctovnictve vysiel nejaky stav zasob napr. 2000EUR. Podnikatel pri inventarizacii zistil, ze v sklade ostali zasoby v hodnote 3000EUR. Pises, ze vysledok inventarizacie prenesiem do vykazu, t.j. zasoby = 3000EUR. V softvere (Alfa) to ako zauctujem, kedze teraz tam mam tych 2000 EUR?Velmi pekne dakujem.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    andrea4211 Pozri príspevok
    Dakujem, ano ide o JU.Mne v uctovnictve vysiel nejaky stav zasob napr. 2000EUR. Podnikatel pri inventarizacii zistil, ze v sklade ostali zasoby v hodnote 3000EUR. Pises, ze vysledok inventarizacie prenesiem do vykazu, t.j. zasoby = 3000EUR. V softvere (Alfa) to ako zauctujem, kedze teraz tam mam tych 2000 EUR?Velmi pekne dakujem.
    V SW ALFA so kliknite na sklad - Príjemka . Kde máte tlačítko pridaj , sa Vám ponúknu možnosti a vyberie možnosť "Prebytok pri inventúre " a tam pridáte prostredníctvom tejto príjemky jednotlivý tovar , ktorý je prebytkom . Potom vytlačíte znovu inventarizáciu a stav vyčíslený v euro bude aj stavom vo Výkaze o MaZ .

    v PD už o tom neúčtujete .

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Vyššie uvedený krok by som robila, až keď som presvedčená o tom , že nie je chyba v príjme a vo výdaji tovaru .

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    andrea4211 Pozri príspevok
    A ked je chyba v prijme a vydaji tovaru, to ako budem riesit?Robim to poprvykrat.
    Ak sa niečo neprijalo na základe dod.FA alebo DL , tak sa vyhotoví príjemka , ak sa niečo neodpísalo výdajkov cez sklad , tak sa vyhotoví výdajka .Proste bolo by dobré pátrať po tom kde nastala chyba, keď Vám vyšiel prebytok .

    Ale zasa na druhej strane , ak si skladovú evidenciu robí živnostník, tak mu zaúčujete to čo Vám odovzdal . Ja si myslím, že už je dosť vysoký termín na to , aby ste mu tieto veci kontrolovali .

    Obchodníci sú esá v tomto , možno sa to stalo aj tým , že tovar existuje a faktúru nedoložil do účtovníctva a mieša sa mu to ako jablká s hruškami .Celkom kľudne to môže byť aj nákup tovaru , ktorý predáva mimo RP a z toho dôvodu sa o tom tovare neúčtovalo a pri inventarizácii sa SZČO pozabudol


    Takže beriem späť , ja by som mu ten prebytok naostro zaúčtovala do skladu ako som popísala vyššie .

    andrea4211 je offline (nepripojený) andrea4211

    andrea4211
    Velmi pekne Vam dakujem!Uz posledna otazka - kedy opravujem zaklad dane o vysledok inventarizacie? (Inac to motto je krasne).

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    andrea4211 Pozri príspevok
    Velmi pekne Vam dakujem!Uz posledna otazka - kedy opravujem zaklad dane o vysledok inventarizacie? (Inac to motto je krasne).
    - ak SZČO končí živnosť
    - ak SZČO pozastaví živnosť a neobnoví ju do termínu podania DP za daný rok
    - ak SZČO prechádza na paušálne výdavky

    porada111 je offline (nepripojený) porada111

    porada111
    Dobrý deň. Prosím vás o radu. Zaradila som to sem, lebo sa mi zdá že téma je rovnaká. Mám na sklade tovaru prebytok aj manko. Moj dodávateľ mi fakturoval 2 ks kníh, ale dodal mi dve iné( podobné). Pôvodne som chcela u dodávateľa vymeniť, ale nejak to doteraz stále nevysporiadal a ja musím ukončiť účtovníctvo. Prosím poraďte mi ako to vyriešiť v sklade a ako voči DP. Ďakujem
    Účtujem v JU, nie som platca DPH
    Naposledy upravil porada111 : 12.03.10 at 12:18 Dôvod: doplnenie

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    porada111 Pozri príspevok
    Dobrý deň. Prosím vás o radu. Zaradila som to sem, lebo sa mi zdá že téma je rovnaká. Mám na sklade tovaru prebytok aj manko. Moj dodávateľ mi fakturoval 2 ks kníh, ale dodal mi dve iné( podobné). Pôvodne som chcela u dodávateľa vymeniť, ale nejak to doteraz stále nevysporiadal a ja musím ukončiť účtovníctvo. Prosím poraďte mi ako to vyriešiť v sklade a ako voči DP. Ďakujem
    Prebytok , ako som písala vyššie a pri manku v rámci Účtovných uzávierkových operácii interným dokladom stornujete výdavok mínusom za chýbajúci tovar .

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Zita5 Pozri príspevok
    Prebytok , ako som písala vyššie a pri manku v rámci Účtovných uzávierkových operácii interným dokladom stornujete výdavok mínusom za chýbajúci tovar .
    Ešte doplním moju odpoveď . Musíte upraviť aj stav na sklade a to výdajkou zo skladu , kde uvediete jednotlivý tovar - manko a na základe tejto výdajky potom účtujte v ÚUO ako som písala v predošlom príspevku .

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.