Zavrieť

Porady

daňová evidencia

Ada9 Ada9

Ada9 je offline (nepripojený) Ada9

vediem účtovníctvo pre firmy ...viac
Ahoj, kolegovia, chcem Vás poprosiť o radu, robím daňové priznanie typ B pre fyzickú osobu, ktorá sa rozhodla viesť daňovú evidenciu, takže nie je účtovnou jednotkou a nepredkladá výkazy, len nikde v daňovom priznaní som nenašla miesto kde sa táto skutočnosť vyznačí (že viedie daňovú evidenciu), alebo sa to môže napísať do osobitných záznamov? Lebo myslím si, že ak to tam nevyznačím budú na DÚ požadovať výkazy.

Ďakujem.
Usporiadat
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Ada9 Pozri príspevok
Ahoj, kolegovia, chcem Vás poprosiť o radu, robím daňové priznanie typ B pre fyzickú osobu, ktorá sa rozhodla viesť daňovú evidenciu, takže nie je účtovnou jednotkou a nepredkladá výkazy, len nikde v daňovom priznaní som nenašla miesto kde sa táto skutočnosť vyznačí (že viedie daňovú evidenciu), alebo sa to môže napísať do osobitných záznamov? Lebo myslím si, že ak to tam nevyznačím budú na DÚ požadovať výkazy.

Ďakujem.
V DP typ B v oddieli VI pod tabuľkou zaškrtneš prvú možnosť - pri príjmoch podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona uplatňujem výdavky percentom z príjmov, kde vyberáš 40 alebo 60 % a tiež vypisuješ kolonku preukázané zaplatené poistné
0 0
fcela fcela

fcela je offline (nepripojený) fcela

Otázka Ada9 sa týka zisťovania ZD z daňovej evidencie podľa §6 ods.14, toto by som uviedla v osobitných záznamoch v odd. XIII., ako uvádzate.
Timka1 uvádza postup podľa §6 ods.10 uplatnenie paušálnych výdavkov.
1 0
Rozalaia Rozalaia

Rozalaia je offline (nepripojený) Rozalaia

Ada9, do osobitnych zaznamov napis, ze danovnik v roku 2009 viedol danovu evidenciu.
0 0
amara amara

amara je offline (nepripojený) amara

Daňovník Môže?
1.viesť daňovú evidenciu §6 ods.14 /tu je že musí viesť evidenciu preukázateľných výdavkov a nepredkladá Prílohy/
a 2.zároveň aj uplatňovať si paušálne výdavky §6 ods.10? - tu je,že vedie evidenciu príjmov. Takže tu musí dokladať Prílohy Výkaz o majetku a záväzkoch a Výkaz o príjmoch a výdavkoch?
Ako to vlastne JE?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

amara Pozri príspevok
Daňovník Môže?
1.viesť daňovú evidenciu §6 ods.14 /tu je že musí viesť evidenciu preukázateľných výdavkov a nepredkladá Prílohy/
a 2.zároveň aj uplatňovať si paušálne výdavky §6 ods.10? - tu je,že vedie evidenciu príjmov. Takže tu musí dokladať Prílohy Výkaz o majetku a záväzkoch a Výkaz o príjmoch a výdavkoch?
Ako to vlastne JE?
Pri paušálnych výdavkoch nepreddkladá DU žiadne výkazy. Evidenciu príjmov požaduje DU pri kontrole.
0 0
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

Prosím Vás, neviem sa rozhodnúť, čo je lepšie, viesť daňovú evidenciu alebo jednoduché účtovníctvo. Ide o SZČO, ktorý začal podnikať v 2/2009. Doniesol mi taký malý chaos v papieroch a zvažujem možnosť, či mi dať cez jednoduché účtovníctvo alebo daňovú evidenciu. Má len platby nájomného, odvody, zálohy na elektrinu, nákup tovaru. Ako príjmy ma len tržby. Je vlastníkom malého cykloobchodu. Ostatné doklady, ako mi povedal, putovali rovno do koša. Tento raz by som asi skúsila daňovú evidenciu a 2010 by sme robili už jednoduché. Čo mi poradíte?

Ďakujem.
0 0
evuš evuš

evuš je offline (nepripojený) evuš

po prečítaní viacerých sekcií som došla k záveru :
1/ buď viesť JU, pri podaní DP priložiť i výkazy
2/ uplatniť paušál 40% /pri remeselnej živnosti 60%/ + zaplatené odvody
výkazy nepredkladá - nemá vlastne aké
3/ daňová evidencia (nemôže byť presiahnutý príjem 170 000,--€, žiadny zamestnanec atď..)

Trošku však dumám, či si SZČO môže pri daňovej evidencii dať do výdavkov napr: stravné na SC, hoci si nenárokuje PHM ? Vďaka
0 0
ivettt ivettt

ivettt je offline (nepripojený) ivettt

platí vedenie daňovej evidencie aj pre rok 2010?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ivettt Pozri príspevok
platí vedenie daňovej evidencie aj pre rok 2010?
Platí.
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

Prosím vás viete mi v skratke vysvetliť rozdiel vedenia medzi JU a daňovou evidenciou?? S evidenciou nemám skúsenosť. A musel by sa upravovať DZ keby sa zmenil spôsobu JU na DE??ďakujem pekne.
0 0
cece cece

cece je offline (nepripojený) cece

Ako účtujete banku pri daňovej evidencii? Účtujem v programe Alfa a neviem sa rozhodnúť ako to nahrávať. Ak mám napríklad výber z banky - ako osobná spotreba- ale program mi neumožňuje dať takýto výdaj ako nedaňový. Tak neviem, lebo ak tento výber preskočím a budem účtovať len príjmy a daňové výdaje nebude mi sedieť zostatok. ďakujem
0 0
ivettt ivettt

ivettt je offline (nepripojený) ivettt

DZ sa neupravuje, to je výhodou, žiaľ už len tento rok je táto možnosť, teda za rok 2010, no a rozdiel je v tom, že pri DE sa vedú chronologicky len príjmy a výdaje - daňovo uznateľné a pri podaní DP sa neprikladajú výkazy, evidencia faktúr, skladu a pod. sa vedie v osobitných knihách ako pri JU.
0 0
knight knight

knight je offline (nepripojený) knight

cece Pozri príspevok
Ako účtujete banku pri daňovej evidencii? Účtujem v programe Alfa a neviem sa rozhodnúť ako to nahrávať. Ak mám napríklad výber z banky - ako osobná spotreba- ale program mi neumožňuje dať takýto výdaj ako nedaňový. Tak neviem, lebo ak tento výber preskočím a budem účtovať len príjmy a daňové výdaje nebude mi sedieť zostatok. ďakujem
Pri DE treba odkaladať aj výpisy z účtu a evidovať všetky pohyby na účte a v pokladnici?

EDIT: tiež účtujem v ALFE
Naposledy upravil knight : 17.01.11 at 12:49 Dôvod: doplnenie
0 0
seweranka seweranka

seweranka je offline (nepripojený) seweranka

Ahojte,ja mám dilemu v tom,či prejsť po uplatňovaní "paušálnych výdavkov" za rok 2010 v roku 2011 na JU alebo daňovú evidenciu.
1./či môžem robiť odpisy auta ak budem viesť evidenciu
2./či musim viesť knihu jázd,alebo môžem si uplatňovať 80% PHM ako v JU ,keby som sa rozhodla pre evidenciu.Prípadne aké vidíte iné nevýhody al výhody v týchto dvoch spôsoboch.Ďakujem
0 0
ivettt ivettt

ivettt je offline (nepripojený) ivettt

Pri prechode z paušálnych výdavkov na JU alebo DE treba uplatniť uzavretie účtovníctva v danom roku, teda ak si za rok 2010 uplatňovala paušálne výdavky, musíš uzavrieť knihu záväzkov a pohľadávok a od roku 2011 môžeš prejsť už len na JU, DE platila len pre roky 2009 a 2010.
0 0
seweranka seweranka

seweranka je offline (nepripojený) seweranka

Záväzky aj pohľadávky mám k 31.12. 2010 nulové,rozumiem tomu dobre,že sa daňová evidencia už v roku 2011 zrušila a ostáva mi len JU nakolko potrebujem odpisovať auto?
0 0
ivettt ivettt

ivettt je offline (nepripojený) ivettt

áno, žiaľ krízový balíček opatrení pominul, i keď krízový stav by som povedala, že trvá naďalej...
0 0
seweranka seweranka

seweranka je offline (nepripojený) seweranka

No toto som nikde nepostrhla,ďakujem za informáciu.Kde sa môžem o tom dočítať?Všetko som našla,ale toto konkrétne nie.Ďakujem.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
zákon o dani z príjmov platný od 1.1.2011
§ 6
(14) Daňovník vykonávajúci podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť podľa odsekov 1 a 2 za podmienok, že túto činnosť vykonáva samostatne bez zamestnanca, dosiahol z tejto činnosti v bezprostredne predchádzajúcom zdaňovacom období príjmy (výnosy) nepresahujúce sumu 170 000 eur a uplatňuje pri týchto príjmoch (výnosoch) preukázateľné daňové výdavky, môže viesť počas celého zdaňovacieho obdobia daňovú evidenciu o
a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede vrátane prijatých a vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov, 1)
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, využívaných na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.


Ivettt dolož svoje tvrdenie, že to nie je pravda...........
2 0
seweranka seweranka

seweranka je offline (nepripojený) seweranka

Už som sa niečo dopátrala,tak to všetko čo bolo v tom krízovom balíčku je bolo platné iba do 31.12.2010. A teraz môžme čakať na zázrak.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať