Zavrieť

Porady

daňová evidencia

Ada9 Ada9

Ada9 je offline (nepripojený) Ada9

vediem účtovníctvo pre firmy ...viac
Ahoj, kolegovia, chcem Vás poprosiť o radu, robím daňové priznanie typ B pre fyzickú osobu, ktorá sa rozhodla viesť daňovú evidenciu, takže nie je účtovnou jednotkou a nepredkladá výkazy, len nikde v daňovom priznaní som nenašla miesto kde sa táto skutočnosť vyznačí (že viedie daňovú evidenciu), alebo sa to môže napísať do osobitných záznamov? Lebo myslím si, že ak to tam nevyznačím budú na DÚ požadovať výkazy.

Ďakujem.
Usporiadat
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
ekopo Pozri príspevok
zákon o dani z príjmov platný od 1.1.2011
§ 6
(14) Daňovník vykonávajúci podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť podľa odsekov 1 a 2 za podmienok, že túto činnosť vykonáva samostatne bez zamestnanca, dosiahol z tejto činnosti v bezprostredne predchádzajúcom zdaňovacom období príjmy (výnosy) nepresahujúce sumu 170 000 eur a uplatňuje pri týchto príjmoch (výnosoch) preukázateľné daňové výdavky, môže viesť počas celého zdaňovacieho obdobia daňovú evidenciu o
a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede vrátane prijatých a vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov, 1)
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, využívaných na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.


Ivettt dolož svoje tvrdenie, že to nie je pravda...........
Nenašiel som v žiadnom prechodnom predpise žeby vyššie uvedené znenie zákona bolo k 1.1.2011 zrušené............

ak niekto tvrdí niečo iné, budem rád keď sem pricapí dôkaz.......
určite to bude zaujímať viacerých
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu


(14) Daňovník vykonávajúci podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť podľa odsekov 1 a 2 za podmienok, že túto činnosť vykonáva samostatne bez zamestnanca, dosiahol z tejto činnosti v bezprostredne predchádzajúcom zdaňovacom období príjmy (výnosy) nepresahujúce sumu 170 000 eur a uplatňuje pri týchto príjmoch (výnosoch) preukázateľné daňové výdavky, môže viesť počas celého zdaňovacieho obdobia daňovú evidenciu o
a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede vrátane prijatých a vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov, 1)
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, využívaných na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.

(15) Ak daňovník v priebehu zdaňovacieho obdobia nedodrží podmienky ustanovené v odseku 14, pokračuje vo vedení daňovej evidencie už len v tomto zdaňovacom období. V bezprostredne nasledujúcom zdaňovacom období je tento daňovník povinný viesť účtovníctvo podľa osobitného predpisu1) alebo evidenciu podľa odseku 10. Daňovník, ktorý sa rozhodne viesť evidenciu podľa odseku 14, je povinný túto evidenciu viesť počas celého zdaňovacieho obdobia a uchovávať ju po dobu, v ktorej zanikne právo vyrubiť daň alebo dodatočne vyrubiť daň.34).


1)Zákon 431/2002 Z.z. o účtovníctve
34) § 45 Zákona č.511/1992 Zb. o správe daní a poplatkoch


1)Jednoduché účtovníctvo - Daňová Evidencia
§ 51a
Na začiatok

(1) Daňovník, ktorý zmení spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 6 ods. 10 na uplatňovanie preukázateľných výdavkov podľa § 6 ods. 14 a naopak, upraví základ dane postupom, ktorý
určí ministerstvo.



(3) Daňovník, ktorý začne viesť daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14 bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva, 1) základ dane zvýši o zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) až f) v zdaňovacom období, v ktorom došlo k tejto zmene, podľa stavu zisteného k začiatku zdaňovacieho obdobia, v ktorom začne viesť daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14. Daňovník, ktorý začne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva1) bezprostredne po období, v ktorom viedol daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14, neupravuje základ dane.

(7) Daňovník, ktorý začne viesť daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14 bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva1) alebo v sústave podvojného účtovníctva, 1) alebo viedol evidenciu podľa § 6 ods. 10, ak v účtovných obdobiach zaúčtoval rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) až f) v zdaňovacom období, v ktorom došlo k tejto zmene, podľa stavu zisteného k začiatku zdaňovacieho obdobia, v ktorom začne viesť daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14. Daňovník, ktorý začne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva1) bezprostredne po období, v ktorom viedol daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14, neupravuje základ dane.opravnú položku k nadobudnutému majetku podľa osobitného predpisu, 1) zahrnuje do daňových výdavkov alebo príjmov túto opravnú položku v súlade s účtovnými predpismi1) aj počas vedenia evidencie podľa § 6 ods. 14.

2)Daňová Evidencia - Jednoduché účtovníctvo

§ 51a
Na začiatok

(3) Daňovník, ktorý začne viesť daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14 bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva, 1) základ dane zvýši o zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) až f) v zdaňovacom období, v ktorom došlo k tejto zmene, podľa stavu zisteného k začiatku zdaňovacieho obdobia, v ktorom začne viesť daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14. Daňovník, ktorý začne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva1) bezprostredne po období, v ktorom viedol daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14, neupravuje základ dane.


3)Daňová evidencia – paušálne výdavky

§ 51a
Na začiatok

(1) Daňovník, ktorý zmení spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 6 ods. 10 na uplatňovanie preukázateľných výdavkov podľa § 6 ods. 14 a naopak, upraví základ dane postupom, ktorý určí ministerstvo.


K tomu bolo vydané Usmernenie číslo MF/11092/2009 vydané na základe § 51 a odst.1 zákona o DzP , ktoré prikladám v prílohe

46
Usmernenie
Ministerstva financií Slovenskej republiky
č. MF/11092/2009-72
Daňovník vykonávajúci podnikanie alebo inú
samostatnú zárobkovú činnosť (§ 6 ods. 1 a 2 zákona
o dani z príjmov), ktorý sa rozhodne bezprostredne
po zdaňovacom období, v ktorom viedol

2. daňovú evidenciu, viesť evidenciu podľa
§ 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov, neupravuje
základ dane o cenu nespotrebovaných zásob,
výšku záväzkov a výšku pohľadávok v zdaňovacom
období, v ktorom začne viesť evidenciu podľa
§ 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov. Pri prechode
z daňovej evidencie na evidenciu podľa
§ 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov, sa konečný
zostatok
2a. zásob zistený k poslednému dňu zdaňovacieho
obdobia, v ktorom daňovník viedol daňovú
evidenciu zásob podľa § 6 ods. 14 písm.c) zákona o dani z príjmov, uvedie ako začiatočný
stav zásob v bezprostredne nasledujúcom
zdaňovacom období v evidencii podľa
§ 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov,

2b. pohľadávok zistený k poslednému dňu zdaňovacieho
obdobia, v ktorom daňovník viedol
daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14 písm. c)
zákona o dani z príjmov, prevedie ako začiatočný
stav pohľadávok v evidencii podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov bezprostredne v nasledujúcom zdaňovacom období.

4)Paušálne výdavky- daňová evidencia

Viď Usmernenie číslo MF/11092/2009

Daňovník, ktorý prechádza z daňovej evidencie na paušálne výdavky ZD neupravuje.


P.S. snažila som sa o zhrnutie , ak som niekde nevedomky spravila chybu , tak ma prosím upozornite .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
ivettt Pozri príspevok
Pri prechode z paušálnych výdavkov na JU alebo DE treba uplatniť uzavretie účtovníctva v danom roku, teda ak si za rok 2010 uplatňovala paušálne výdavky, musíš uzavrieť knihu záväzkov a pohľadávok a od roku 2011 môžeš prejsť už len na JU, DE platila len pre roky 2009 a 2010.
Citujte mi prosím zo zákona 548/2010 hore vyznačenú zmenu .

Stav vyššie uvedený je platný aj v roku 2011 . Jedine čo boli zmeny v § 6 ZDP , tak bola zmena v § 6 odst.10,§6 odsek 16(pribudol) .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
ivettt Pozri príspevok
Pri prechode z paušálnych výdavkov na JU alebo DE treba uplatniť uzavretie účtovníctva v danom roku, teda ak si za rok 2010 uplatňovala paušálne výdavky, musíš uzavrieť knihu záväzkov a pohľadávok a od roku 2011 môžeš prejsť už len na JU, DE platila len pre roky 2009 a 2010.
Účtovné knihy a teda povinnosť otvoriť a uzavrieť účtovné knihy máme jedine z pohľadu vedenia Jednoduchého účtovníctva .Pri daňovej evidencii a uplatňovania paušálnych výdavkoch sa táto povinnosť zo zákona o účtovníctve nevzťahuje , ako sa nevzťahuje vykonať inventarizáciu a zostaviť účtovnú závierku.
1 0
seweranka seweranka

seweranka je offline (nepripojený) seweranka

Ešte by som si potrebovala potvrdiť,či si môžem robiť pri vedeni daňovej evidencie odpisy na automobil evidovany v majetku firmy a dávať si pohonné hmoty do výdavkov 80% alebo musím viesť knihu jázd?
0 0
mariana11 mariana11

mariana11 je offline (nepripojený) mariana11

seweranka Pozri príspevok
Ešte by som si potrebovala potvrdiť,či si môžem robiť pri vedeni daňovej evidencie odpisy na automobil evidovany v majetku firmy a dávať si pohonné hmoty do výdavkov 80% alebo musím viesť knihu jázd?
Všetko čo je daňový výdavkom sa môže dať do daňovej evidencie. Neviem o žiadnych obmedzeniach, čo sa týka daňovej evidencie. Teda aj odpisy a náklady na auto .Je na tebe ako sa s tým autom rozhodneš.

Prikladám tabuľku na vedenie DE.
5 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

Ak ďaňovník zabudne v daňovom priznaní v poznámke uviesť, že ide o daňovú evidenciu, musí podať dodatočné daňové priznanie?
0 0
Soňula Soňula

Soňula je offline (nepripojený) Soňula

fcela Pozri príspevok
Otázka Ada9 sa týka zisťovania ZD z daňovej evidencie podľa §6 ods.14, toto by som uviedla v osobitných záznamoch v odd. XIII., ako uvádzate.
Timka1 uvádza postup podľa §6 ods.10 uplatnenie paušálnych výdavkov.

Prosím vás, pri vedení daňovej evidencie, sa v DP typ B zaškrtne pod tabuľkou v VI.odd. dole , prvá možnosť:

x pri prijmoch podľa § 6 ods. 1 a2......preukaz.výdavky...§ 6 ods.14...???


A ešte jedna otázka: ruší sa dańová evidencia od 1.1.2011?

Ďakujem.
0 0
Martinaflo Martinaflo

Martinaflo je offline (nepripojený) Martinaflo

Mariana, tabuľka je super, veľmi mi pomohla, lebo manžel prechádza z paušálnych výdajov na daňovú evidenciu. Mám otázok k tabuľke
1. Čísla dokladov si označila (vzor) v, 1,2,V2,V3, a atď je možné mi poslať k tomu legendu? Myslím tým, že na bločiky budem dávať porodavé čísla ale čo v bankových výpisoch? Tam mám tiež niekde písať porodavé číslo dokladu?
2. Môžeš mi poradiť ako tam označovať výdaje ked je platba cash, kartou alebo bankový prevod? Musí sa to tam vôbec evidovať?
Ospravedlňujem sa otázky, ale trošku mám ešte chaos v daňovej evidencii, lebo predsa paušálne výdaje boli omnoho jednoduchšie.
Ďakujem.
0 0
mariana11 mariana11

mariana11 je offline (nepripojený) mariana11

Martinaflo Pozri príspevok
Mariana, tabuľka je super, veľmi mi pomohla, lebo manžel prechádza z paušálnych výdajov na daňovú evidenciu. Mám otázok k tabuľke
1. Čísla dokladov si označila (vzor) v, 1,2,V2,V3, a atď je možné mi poslať k tomu legendu? Myslím tým, že na bločiky budem dávať porodavé čísla ale čo v bankových výpisoch? Tam mám tiež niekde písať porodavé číslo dokladu?
2. Môžeš mi poradiť ako tam označovať výdaje ked je platba cash, kartou alebo bankový prevod? Musí sa to tam vôbec evidovať?
Ospravedlňujem sa otázky, ale trošku mám ešte chaos v daňovej evidencii, lebo predsa paušálne výdaje boli omnoho jednoduchšie.
Ďakujem.
Dávam tu ešte raz tú tabuľku. Doplnila som stlpec, aby sa poradové čísla prijmov a výdajov neplietli. Legendu žiadnu nemám. Podľa mňa by sa vôbec nemuseli zvlášť číslovať príjmy a výdaje.Kľudne to mohlo byť len poradie riadka. Na každý doklad / bloček z pokladne, príjmový, výdavkový doklad /si len napíšem poradové číslo. A čo sa týka bankových výpisov, k položke na výpise si napíšem poradové číslo, pod ktorým je zapísané v tabuľke.

Ale každý si to môže dorobiť podľa svojich predstáv a potrieb.
5 0
querying querying

querying je offline (nepripojený) querying

Prosim, tiez mam tuto dilemu,
oddiel VI dole: vediem JU - tak nezaskrtnem nic?
dakujem
0 0
evuš evuš

evuš je offline (nepripojený) evuš

SZČO za rok 2010 nemal žiadny príjem, výdavky boli len : platby na SP a ZP + poštovné za poštové poukážky, vedie si daňovú evidenciu..... tým pádom mu vychádza strata - môže to tak byť ?! Ďakujem.
0 0
widow widow

widow je offline (nepripojený) widow

Moze viest danovu evidenciu aj clen zdruzenia, ak jeho prijem samostatne nepresiahol 170.000,- ?

Dakujem
0 0
evuš evuš

evuš je offline (nepripojený) evuš

evuš Pozri príspevok
SZČO za rok 2010 nemal žiadny príjem, výdavky boli len : platby na SP a ZP + poštovné za poštové poukážky, vedie si daňovú evidenciu..... tým pádom mu vychádza strata - môže to tak byť ?! Ďakujem.
môžete ma niekto v mojom názore utvrdiť, alebo naopak mi ho vyvrátiť ? Vďaka
0 0
Adula Adula

Adula je offline (nepripojený) Adula

tlačíte z pokladne aj príjmové a výdavkové bločky ku bločkom z registračnej pokladnice alebo si len očislujete bloček z registračky a to je všetko? diki. ada
0 0
LILIEZ LILIEZ

LILIEZ je offline (nepripojený) LILIEZ

ahojte, môže viesť človek, ktorý pracoval ako finančný agent 3 mesiace v roku 2010 daňovú evidenciu? Mal 2 faktúry za sprostredkovanie poistenia a 3 mesiace odvody do ZP. Ostatné mesiace bol 1-5 zamestnaný, 6-7 nezamestnaný evidovaný, 8-10 finančný agent a 11-12 dobrovoľne nezamestnaný. V ktorej časti DP to treba uviesť, že vedie len daňovú evidenciu. Myslím dobre, ak myslím, že pri takejto evidencii netreba k DP prikladať výkazy?
0 0
seweranka seweranka

seweranka je offline (nepripojený) seweranka

Ahojte,ja sa opäť vraciam k tejto téme.Ak chcem odpisovať auto,dá sa to v daňovej evidencii ,ak ano ako si to zaevidujem ?Do výdavkov to dať asi nemôžem a ID sa tu použiť tiež asi nedá ,poradťe mi.Ďakujem
0 0
witch witch

witch je offline (nepripojený) witch

človek milujúci a chybujúci
Dobrý deň, SZČO - doučovanie, nemá takmer žiadne výdavky, len príjem, môže si uplatňovať 40% paušál, a viesť len evidenciu, alebo musí účtovať v JU? V podstate vydáva len faktúry za mesiac doučovania a príjmové pokl. za úhrady. Má knihu faktúr a knihu príjmových dokladov, knihu výdajov - zaplatené poistné do SP a ZP. Je to tak v poriadku? Uplatňuje sa §6 ods.10 zák. o dani z príjmu?
Naposledy upravil witch : 01.03.12 at 11:56 Dôvod: doplnok
0 0
natalycom natalycom

natalycom je offline (nepripojený) natalycom

LILIEZ Pozri príspevok
ahojte, môže viesť človek, ktorý pracoval ako finančný agent 3 mesiace v roku 2010 daňovú evidenciu? Mal 2 faktúry za sprostredkovanie poistenia a 3 mesiace odvody do ZP. Ostatné mesiace bol 1-5 zamestnaný, 6-7 nezamestnaný evidovaný, 8-10 finančný agent a 11-12 dobrovoľne nezamestnaný. V ktorej časti DP to treba uviesť, že vedie len daňovú evidenciu. Myslím dobre, ak myslím, že pri takejto evidencii netreba k DP prikladať výkazy?
vykazy nepredkladas a uvadzas to v DP na strane 3, VI.oddiel - §6 ods14
0 0
natalycom natalycom

natalycom je offline (nepripojený) natalycom

zaujimalo by ma, ci moze viest danovu evidenciud aj obcianske zdruzenie, ktore nema zdanitelne prijmy a vydavky a nevznika mu povinnost podavat DP. Podla mna tam staci danova evidencia , ale stretla som sa s nazorm, ze musi byt minimalne JU.
Mylim sa?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať