Zavrieť

Porady

Reklamné predmety do 16,60 EUR

Ahojte. Mám takú banálnu otázku. Pri reklamných predmetoch sa suma 16,60 EUR/ ks chápe ako cena bez DPH? Ďakujem, ale už som z týchto daňových vecí úplne zmagorená.
Naposledy upravil Dav : 11.09.10 at 19:26
Usporiadat
kajab kajab

kajab je offline (nepripojený) kajab

Nikto nič? Ja viem, že máte všetci moc roboty, ale veľmi prosím.
0 0
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
kajab Pozri príspevok
Ahojte. Mám takú banálnu otázku. Pri reklamných predmetoch sa suma 16,60 EUR/ ks chápe ako cena bez DPH? Ďakujem, ale už som z týchto daňových vecí úplne zmagorená.

Suma 16,60€ bez DPH v tom prípade, že firma je plátca DPH.
2 0
Kristínečka Kristínečka

Kristínečka je offline (nepripojený) Kristínečka

áno myslia tým
reklamné predmety bez DPH
0 0
kajab kajab

kajab je offline (nepripojený) kajab

Ďakujem, že ste si našli čas na odpoveď.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Dobrý deň, prosím o radu, firma si dala vytlačiť katalógy svojich výrobkov v sume za 1 ks presahujúcej 16,60 eur, ktoré zasiela zákazníkom. Jedná sa o reklamné predmety, ktoré nemajú presiahnuť sumu 16,60 eur? Alebo sa celá suma môže dať do VOZD?Ďakujem
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Iwett Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím o radu, firma si dala vytlačiť katalógy svojich výrobkov v sume za 1 ks presahujúcej 16,60 eur, ktoré zasiela zákazníkom. Jedná sa o reklamné predmety, ktoré nemajú presiahnuť sumu 16,60 eur? Alebo sa celá suma môže dať do VOZD?Ďakujem
Prosííííím, jedná sa o reklamné predmety?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Iwett Pozri príspevok
Prosííííím, jedná sa o reklamné predmety?
Katalóg nie je reklamným predmetom.
4 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Iwett Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím o radu, firma si dala vytlačiť katalógy svojich výrobkov v sume za 1 ks presahujúcej 16,60 eur, ktoré zasiela zákazníkom. Jedná sa o reklamné predmety, ktoré nemajú presiahnuť sumu 16,60 eur? Alebo sa celá suma môže dať do VOZD?Ďakujem
Celú sumu dáš do nákladov, katalógy nie sú reklamnými predmetmi, aj keby 1 ks stál 20 €.
1 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Ďakujem, to som chcela počuť, lebo som si nebola istá....pekný večer.
0 0
martinez martinez

martinez je offline (nepripojený) martinez

Martin Mocko Pozri príspevok
Suma 16,60€ bez DPH v tom prípade, že firma je plátca DPH.
a co v pripade, ak kupujuci je platitel DPH, ale nema narok na odpocitanie dane na vstupe z dovodu, ze poskytuje sluzby podla §28-41 ZoDPH ? je to 16,60 bez DPH alebo s DPH ?
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

martinez Pozri príspevok
a co v pripade, ak kupujuci je platitel DPH, ale nema narok na odpocitanie dane na vstupe z dovodu, ze poskytuje sluzby podla §28-41 ZoDPH ? je to 16,60 bez DPH alebo s DPH ?
U každého daňovníka ZoDP v § 21, ods. 1, písm. h, upravuje iba jednotkový limitovaný výdavok reklamného predmetu na 16,60 EUR. Nejde o celkový výdavok, ale o jeho časť, ktorá ovplyvňuje základ dane z príjmov. Teda u platiteľa DPH ide o sumu základu bez DPH a u neplatiteľa o celkovú sumu, lebo nemá nárok na odpočet a VOZD je u neho celková suma. Platiteľ DPH teda môže nakúpiť reklamné predmety za 19,75 EUR s DPH, kým neplatiteľ DPH iba za 16,60 EUR vrátane DPH. Platiteľ DPH, ktorý dodáva aj zdaniteľné plnenia, aj oslobodené, je niečo medzi tými dvomi.
Ak taký platiteľ nechce prekročiť limitovanú sumu VOZD pri nákupe reklamných predmetov, musí pre redukovanie limitovanej sumy 16,60 vypočítať svoj koeficient a týmto ju predeliť. Ak má pre odpočet stanovený ročný koeficient napr. K 0,83 tak z nákupu 16,60 + 3,15 = 19,75 by mohol uplatniť odpočet iba 2,61 a zostávajúcich 0,54 by musel v zmysle § 19, ods. 3, písm. k, bod. 2 pripočítať k 16,60, čím by limitovaný výdavok prekročil o túto sumu nad rámec § 21, ods. 1, písm. h. Aby to neprekročil, musí si vypočítať pred nákupom, do akej sumy nákupu v tom roku môže ísť.
Nato si vypočíta najprv svoj koeficient. Z 19 % DPH môže do odpočtu uplatniť len K 0,83x19= 15,77% a doplnok do K 1,00=19 .... =K 0,17x19= 3,23% musí pripočítať k základu dane. Koeficient bude 1,00+0,0323= 1,0323. Koeficientom predelí 16,60 : 1,0323 = 16,08 ... a to je limitovaný jednotkový výdavok pre jeho reklamný predmet bez DPH.
Ak nakúpi reklamný predmet za 16,08+3,06= 19,14 EUR, uplatní z neho odpočet 3,06x0,83 = 2,54 a .... zbytok 3,06-2,54= 0,52 pripočíta k 16,08= 16,60. Ustanovený limit jednotkovej ceny neprekročil. Postup nie je nikde ustanovený, je iba mojou matematickou pomôckou. A je v súlade aj s § 8, ods.3, § 49, ods. 4 a § 50, ods. 1, ZoDPH.
3 0
evuci evuci

evuci je offline (nepripojený) evuci

Pekný deň prajem,

prosím Vás, mala by som otazočku, ktorá možno je banálna, ale ja s ňou mám starosti. Naša spoločnosť nakupuje kancelárske potreby od nemenovanej obchodnej spoločnosti, ktorá je platiteľom dane. K objednávkam dostaneme darčeky. Hodnota darčeka nie je zverejnená ani na faktúre a ani na dodacom liste. Iba množstvo a predmet darčeka je zverejnený. Ale určite presiahne hodnotu 16,60 eur. Musím zverejniť tento darček? Čo s takouto situaciou? Mám si ten darček jednoducho nechať a nikde nezverejniť? Prosím pomožte.

evuci
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

evuci Pozri príspevok
Pekný deň prajem,
prosím Vás, mala by som otazočku, ktorá možno je banálna, ale ja s ňou mám starosti. Naša spoločnosť nakupuje kancelárske potreby od nemenovanej obchodnej spoločnosti, ktorá je platiteľom dane. K objednávkam dostaneme darčeky. Hodnota darčeka nie je zverejnená ani na faktúre a ani na dodacom liste. Iba množstvo a predmet darčeka je zverejnený. Ale určite presiahne hodnotu 16,60 eur. Musím zverejniť tento darček? Čo s takouto situaciou? Mám si ten darček jednoducho nechať a nikde nezverejniť? Prosím pomožte.
evuci
.... a načo a komu by si ho chcela zverejniť ? Pre podnikateľa nikde taká povinnosť nie je .... to iba verejní činitelia musia. Nie je to vec za protihodnotu, ale zdarma, podľa § 3/2/a aj § 12/7/b ZoDP, ani § 2/1/a ZoDPH nie sú dary predmetom dane. Cena podľa § 8, ods.3 ZoDPH je problémom darcu, nie obdarovaného. Darček je majetkom firmy, ktorá kupovala tovar, v lepšom prípade si ho môžeš ponechať v užívaní, ak vedúci firmy neurčí iného užívateľa.
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

chcem Vás poprosiť o radu majiteľ firmy kúpil kalendáre, minidiáre, perá, hodnota do 12EUR/ks s DPH, nie je tam naše logo ani nič, tieto dáva ako pozornosť pri obchodných rokovaniach teraz na konci roka, môžem to zaúčtovať ako daňový výdavok alebo ide o reprezentačné výdavky???
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

zuzanna Pozri príspevok
chcem Vás poprosiť o radu majiteľ firmy kúpil kalendáre, minidiáre, perá, hodnota do 12EUR/ks s DPH, nie je tam naše logo ani nič, tieto dáva ako pozornosť pri obchodných rokovaniach teraz na konci roka, môžem to zaúčtovať ako daňový výdavok alebo ide o reprezentačné výdavky???
Ak u uvedených predmetov nie je možné preukázať, že slúžili na reklamné účely vašej firmy, tak prípadná daňová kontrola môže namietať, že šlo o výdavok na reprezentáciu, nie vecnú reklamu. A tie § 21, ods. 1. písm. h, ZoDP neuznáva za daňový výdavok, prečítaj si celé znenie. Nato, aby sa reprezentačný predmet zmenil na reklamný, stačí potlač s logom firmy ... a na faktúre doúčtovanie potlače predmetov. Bez toho môžu vzniknúť problémy, ale ... nemusia, záleží od mnohých nepredvídateľných okolností. Jednoznačne možno povedať iba to, že ak tieto predmety nemajú logo, ktoré ich odlišuje od iných, tak nejde o reklamné predmety a výdavky, ale o reprezentačné výdavky. Daňovo uznané sú nákupy drobných úžitkových predmetov, ktoré budú nosičom reklamy, nie drobné darčeky.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
a_je_to Pozri príspevok
...Jednoznačne možno povedať iba to, že ak tieto predmety nemajú logo, ktoré ich odlišuje od iných, tak nejde o reklamné predmety a výdavky, ale o reprezentačné výdavky....
... povinnosť označenia logom bola zo ZoDP už vypustená.
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Stefan2005 Pozri príspevok
... povinnosť označenia logom bola zo ZoDP už vypustená.
Ak už píšeš inú veziu, tak dolož - odcituj prosím zdroj, nech sa poučím aj ja, aj ostatní. Možnože ... nejaké mne neznáme oznámenie vo FS, alebo stanovisko referenta drsr, ktoré antilogicky toleruje aj neoznačenie ... alebo vyjadrenie nejakého "poradcu". V znení § 21/1/h je "reklamné predmety" , to ... vypustenie zo ZoDP nenachádzam. Ja už potom neviem asi posúdiť, čo robí z bežného predmetu, napr. kalendára bez loga reklamný predmet. Zákon je záväzný tak pre platiteľa dane, ako aj pre správcu dane v napísanom znení. Rád si k tomu niečo poučné prečítam.
P.S. .... nemýliš si to ... vypadnutie zo zákona .... o DPH, nie o dani z príjmu ? Lebo v § 8/3/ ZoDPH z roku 2005 je jasne .... reklamné predmety, označené obchodným menom ... ale v ZoDPH z 2010 je iba ... bezodplatné dodanie tovaru na obchodné účely a obchodné vzorky do 16,60 ... Ak si myslel toto, tak máš pravdu .... čiastočnú. Aj keď trochu mimo, lebo otázka bola o daňových výdavkoch, nie o problematike DPH. Ja som ale citoval § 21/1/h ZoDP ... a odtiaľ reklamný účel týchto predmetov zatiaľ nevypadol, je tam.
A ešte P.S. nechajme to už ... po Vianociach ... prajem Ti ich pokojné a radostné prežitie .
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
a_je_to Pozri príspevok
Ak už píšeš inú veziu, tak dolož... Ja som ale citoval § 21/1/h ZoDP ... a odtiaľ reklamný účel týchto predmetov zatiaľ nevypadol, je tam....
aj ja som sa vychádzal z citovaného znenia, lenže platného v čase mojej odpovedi...

takže k §21 odst. 1

do 31.12.2009:

h) výdavky na reprezentáciu okrem výdavkov na reklamné predmety označené obchodným menom alebo ochrannou známkou poskytovateľa v hodnote neprevyšujúcej 16, 60 eura za jeden predmet,

od 1.1.2010:

h) výdavky na reprezentáciu okrem výdavkov na reklamné predmety v hodnote neprevyšujúcej 16, 60 eura za jeden predmet,

si myslím, že rozdiel je docela zrejmý - aj zákonodarca takto zosúladil ustanovenia zákona o DPH so zákonom o DP...

Inak vôbec nie som proti označovanie reklamných predmetov logom firmy; ale vydávať to za zákonnú povinnosť, pokiaľ bola zrušená, obhajovať nemôžem...

P.S. tiež prajem pekné Vianoce.
Naposledy upravil Stefan2005 : 25.12.10 at 15:34
1 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

zuzanna Pozri príspevok
chcem Vás poprosiť o radu majiteľ firmy kúpil kalendáre, minidiáre, perá, hodnota do 12EUR/ks s DPH, nie je tam naše logo ani nič, tieto dáva ako pozornosť pri obchodných rokovaniach teraz na konci roka, môžem to zaúčtovať ako daňový výdavok alebo ide o reprezentačné výdavky???
rozoberate to tu moc zlozito tak moze to byt danovy výdavok alebo to dat ako reprezentacne??? jednoduchu odpoved citala som vsetko a je to take diskutabilne
0 0
Chrusťa Chrusťa

Chrusťa je offline (nepripojený) Chrusťa

ja by som to dala normálne do daňových výdavkov bez ohľadu či je tam to logo firmy al. nie. Podstatné je môjho názoru to, že neprevyšuje cenu 16,60€
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať