Zavrieť

Porady

daňový bonus

dobrý deň,
manžel bol do októbra 2009 zamestnancom a zároveň SZČO.od novembra je evidovaný na úrade práce ako nezamestnaný, ukončil živnosť. ja som na rodičovskej dovolenke, máme 2 deti.
chcem sa opýtať, v akej výške si má uplatniť nárok na daňový bonus, ak úhrn príjmov zo závislej činnosti bol 2301 eur a z podnikania vykázal stratu 193 eur.
ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    zuzcen Pozri príspevok
    dobrý deň,
    manžel bol do októbra 2009 zamestnancom a zároveň SZČO.od novembra je evidovaný na úrade práce ako nezamestnaný, ukončil živnosť. ja som na rodičovskej dovolenke, máme 2 deti.
    chcem sa opýtať, v akej výške si má uplatniť nárok na daňový bonus, ak úhrn príjmov zo závislej činnosti bol 2301 eur a z podnikania vykázal stratu 193 eur.
    ďakujem
    keďže dosiahol príjem podľa §5 zo zvislej činnosti nad limit 1773,0 (6násobok min. mzdy) môže si douplatniť daňový bonus na obe deti a to 235,92 € na jedno dieťa čiže krát 2

    za obdobie 1-6/2009 bol 19,32 mesačne x 6, za obdobie 1-7/2009 bol 20,0 mesačne x 6

    prikladám zo ZoDP

    § 33
    Daňový bonus

    (1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 124) 123) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 19, 32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

    (2) Za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.125)

    Aknazuz je offline (nepripojený) Aknazuz

    certifikovaná účtovníčka Aknazuz
    zuzcen Pozri príspevok
    dobrý deň,
    manžel bol do októbra 2009 zamestnancom a zároveň SZČO.od novembra je evidovaný na úrade práce ako nezamestnaný, ukončil živnosť. ja som na rodičovskej dovolenke, máme 2 deti.
    chcem sa opýtať, v akej výške si má uplatniť nárok na daňový bonus, ak úhrn príjmov zo závislej činnosti bol 2301 eur a z podnikania vykázal stratu 193 eur.
    ďakujem
    mal by mať nárok na dve deti za 12 mesiacov, ale pretože zo živnosti má stratu 193€, doporučila by som vo výške 194€ vyhodiť výdavky, aby mal zo živnosti kladný základ dane. Zuzana

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    Aknazuz Pozri príspevok
    mal by mať nárok na dve deti za 12 mesiacov, ale pretože zo živnosti má stratu 193€, doporučila by som vo výške 194€ vyhodiť výdavky, aby mal zo živnosti kladný základ dane. Zuzana
    dovolím si nesúhlasiť, ako môže len tak vyhodiť doklady z účtovníctva????

    aj tiež čítaj toto:

    Dobrý deň,
    na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
    K podaniu uvádzame:
    - v zmysle § 33 ods.1 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti aspoň vo výške 1 773 eur a l e b o zdaniteľné príjmy z podnikania (§ 6) aspoň vo výške 1 773 a vykázal základ dane z príjmov z podnikania si môže uplatniť daňový bonus v sume 19,32 eur za mesiace 1-6/2009 a 20 eur za mesiace 7-12/2009 na každé vyživované/nezaopatrené dieťa žijúce s ním v domácnosti.
    - voVami uvedenom prípade, ak daňovník dosiahol za rok 2009 úhrnnú výšku zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti aspoň 1 773 eur, má nárok na príslušnú výšku daňového bonusu na každé vyživované/nezaopatrené dieťa žijúce s ním v domácnosti bez ohľadu na to, že z podnikania vykázal stratu.
    Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica, odbor služieb pre verejnosť

    Váš dopyt:

    Daňovník podáva daňové priznanie B. Mal príjem podľa § 5 vo výške viac ako 6-násobok minimálnej mzdy. Podľa § 6 vykázal stratu. Má nárok na daňový bonus?

    Aknazuz je offline (nepripojený) Aknazuz

    certifikovaná účtovníčka Aknazuz
    ďakujem za usmernenie, je pre mňa novou informáciou. Daňovník má predsa právo, nie povinnosť, uplatniť si daňové výdavky. Teraz už viem, že DR takýto prípad vyplatenia bonusu dovoľuje.

    Majka je offline (nepripojený) Majka

    Majka
    prosim vas ako je to s narokom na Dan.bonus ked dieta nestuduje na slovensku ale v zahranici, je narok na Db? dakujem.

    jacekova je offline (nepripojený) jacekova

    účtovník telom i dušou jacekova
    Majka Pozri príspevok
    prosim vas ako je to s narokom na Dan.bonus ked dieta nestuduje na slovensku ale v zahranici, je narok na Db? dakujem.

    a poberáš na neho rodinné prídavky? ak áno, je nárok aj na daň.bonus (pri splnení ďalších podmienok)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.