Zavrieť

Porady

daňové odpisy pre majetok do 1700 EUR

Zdravim, chcem sa opytat ako sa odpisuje majetok do 1700 EUR ak ma spolocnost smernicu, ze takyto majetok uctovne odpisuje, rovnaju sa tieto uctovne odpisy danovym ? Alebo sa danovo musi tento majetok odpisat hned prvy rok, kedy bol zaradeny do pouzivania ? Prirpadne su obe moznosti spravne ? Je to upravene v zakone ?
Este doplnujuca otazka ohladom danovych odpisov automobilu na fin. lizing pri 36 mesiacoch sa uctovne odpisy rovnaju danovym ?

dakujem
Naposledy upravil Dav : 17.03.10 at 15:10
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Zákon o DzP stanovuje čo je DHM a teda čo sa daňovo odpisuje, ak teda majetok nespĺňa podmienky §22.2 tak sa neodpisuje a je to daňový náklad, to však nevylučuje že účtovne odpisuje povedzme 2 roky, ale potom to treba v DP vysporiadať.
    Druhá otázka áno, §26.9 zákona o DzP sa odovoláva na zákon o účtovníctve.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    IvoM Pozri príspevok
    Zákon o DzP stanovuje čo je DHM a teda čo sa daňovo odpisuje, ak teda majetok nespĺňa podmienky §22.2 tak sa neodpisuje a je to daňový náklad, to však nevylučuje že účtovne odpisuje povedzme 2 roky, ale potom to treba v DP vysporiadať.
    Druhá otázka áno, §26.9 zákona o DzP sa odovoláva na zákon o účtovníctve.
    IvoM, podľa mňa aj na prvú otázku je odpoveď áno.

    Lebo účtovné jednotky u hmotného majetku, ktorý nespĺňa kritéria pre jeho zaradenie do dlhodobého majetku, sa môžu rozhodnúť, či o takomto majetku budú účtovať a) v triede 5, v triede 1 - v zásobách, v triede 0 - dlhodobý majetok.

    Ak sa majetok zaradí ako dlhodobý, musí naň vypracovať účtovný odpisový plán a bude sa odpisovať. Daňové odpisy sa v tomto prípade riadia účtovnými - neupravuje sa základ dane.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    robert12 Pozri príspevok
    Je este niekto kto by sa k tomuto vedel vyjadrit ? dakujem
    Daj takúto otázku na drsr.
    Máme majetok v hodnote 1500 €. Rozhodli sme sa že ho budeme účtovne odpisovať 24 mesiacov. Podľa akého § máme postupovať pri daňových odpisoch?

    A potom sem prilep odpoveď.

    http://www.porada.sk/t118533-odpisov...l#nr-who-rated

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    marjankaj Pozri príspevok
    Daj takúto otázku na drsr. A potom sem prilep odpoveď.
    http://www.porada.sk/t118533-odpisov...l#nr-who-rated
    Vidím, že ani vo vyššie citovanej téme, ani v tejto sa moje riešenie nepozdáva, hoci som sa odvolával aj na Finančný spravodaj.

    Naposledy ešte doložím svoj názor aj citáciou z časopise DUO 10/2008, kde ing. Jana Bielená píše:

    "Ak sa účtovná jednotka rozhodne o hmotnom majetku s obstarávacou cenou 30 000 Sk a menej a dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok účtovať na účte 022, v účtovnej triede 0 – Dlhodobý majetok, platí na účely dane z príjmov zásada, že odpisy uplatnené v účtovníctve sú v súlade s § 17 ods. 1 a § 2 písm. i) ZDP aj daňovo uznaným výdavkom. Rovnako sa postupuje aj v tom prípade, ak sa účtovná jednotka podľa interného účtovného rozvrhu rozhodne ponechať účet 028. Vyplýva to aj z usmernenia Ministerstva SR č. 2634/2004-72 k zákonu č. 366/1999 Z. z. a k zákonu č. 595/2003 Z. z. uverejnenom vo Finančnom spravodajcovi č. 2/2004."

    Je koniec koncom na každom, ako sa rozhodne, a aký postup použije. Ja svoj názor prezentujem nielen z praxe, ale i odvolávkami. Nie je mi známy žiadny predpis, ktorý by daný postup rušil, negoval. Ak niekto taký má, rád sa s ním zoznámim.

    Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

    najlepšie spoznať osobne :-) ...viac Lenka1979
    Stefan2005 Pozri príspevok
    Vidím, že ani vo vyššie citovanej téme, ani v tejto sa moje riešenie nepozdáva, hoci som sa odvolával aj na Finančný spravodaj.

    Naposledy ešte doložím svoj názor aj citáciou z časopise DUO 10/2008, kde ing. Jana Bielená píše:

    "Ak sa účtovná jednotka rozhodne o hmotnom majetku s obstarávacou cenou 30 000 Sk a menej a dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok účtovať na účte 022, v účtovnej triede 0 – Dlhodobý majetok, platí na účely dane z príjmov zásada, že odpisy uplatnené v účtovníctve sú v súlade s § 17 ods. 1 a § 2 písm. i) ZDP aj daňovo uznaným výdavkom. Rovnako sa postupuje aj v tom prípade, ak sa účtovná jednotka podľa interného účtovného rozvrhu rozhodne ponechať účet 028. Vyplýva to aj z usmernenia Ministerstva SR č. 2634/2004-72 k zákonu č. 366/1999 Z. z. a k zákonu č. 595/2003 Z. z. uverejnenom vo Finančnom spravodajcovi č. 2/2004."

    Je koniec koncom na každom, ako sa rozhodne, a aký postup použije. Ja svoj názor prezentujem nielen z praxe, ale i odvolávkami. Nie je mi známy žiadny predpis, ktorý by daný postup rušil, negoval. Ak niekto taký má, rád sa s ním zoznámim.
    Súhlasím s Tebou Štefan. Firma má majetok, ktorý má OC 1200 EUR a zaradila som ho do odpisovania, vytvorila odpisový plán pre účt.a daň. odpisy...prečo? Lebo sa tak účtovná jednotka rozhodla a umožňuje jej to zákon... koniec koncov vždy je menšie "zlo" postupne odpisovať ako naraz šupnúť na 501 ( i keď aj to sa dá).. Ale je na rozhodnutí každej účtov.jednotky...

    robert12 je offline (nepripojený) robert12

    robert12
    Stefan dakujem, mali ste pravdu. Teraz som si to pre istotu este potvrdzoval na danovom riaditelstve u metodicky. Zaroven ma upozornila, ze pokial sa rozhodne subjekt tento majetok uctovne odpisovat tak ho nemoze danovo jednorazovo odpisat v prvom roku.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    robert12 Pozri príspevok
    Stefan dakujem, mali ste pravdu. Teraz som si to pre istotu este potvrdzoval na danovom riaditelstve u metodicky. Zaroven ma upozornila, ze pokial sa rozhodne subjekt tento majetok uctovne odpisovat tak ho nemoze danovo jednorazovo odpisat v prvom roku.
    A mohol by si to sem priložiť aj s príslušnými paragrafmi?

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Stefan2005 Pozri príspevok
    Vidím, že ani vo vyššie citovanej téme, ani v tejto sa moje riešenie nepozdáva, hoci som sa odvolával aj na Finančný spravodaj.

    Naposledy ešte doložím svoj názor aj citáciou z časopise DUO 10/2008, kde ing. Jana Bielená píše:

    "Ak sa účtovná jednotka rozhodne o hmotnom majetku s obstarávacou cenou 30 000 Sk a menej a dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok účtovať na účte 022, v účtovnej triede 0 – Dlhodobý majetok, platí na účely dane z príjmov zásada, že odpisy uplatnené v účtovníctve sú v súlade s § 17 ods. 1 a § 2 písm. i) ZDP aj daňovo uznaným výdavkom. Rovnako sa postupuje aj v tom prípade, ak sa účtovná jednotka podľa interného účtovného rozvrhu rozhodne ponechať účet 028. Vyplýva to aj z usmernenia Ministerstva SR č. 2634/2004-72 k zákonu č. 366/1999 Z. z. a k zákonu č. 595/2003 Z. z. uverejnenom vo Finančnom spravodajcovi č. 2/2004."

    Je koniec koncom na každom, ako sa rozhodne, a aký postup použije. Ja svoj názor prezentujem nielen z praxe, ale i odvolávkami. Nie je mi známy žiadny predpis, ktorý by daný postup rušil, negoval. Ak niekto taký má, rád sa s ním zoznámim.
    §2
    i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14, ak tento zákon neustanovuje inak,

    §22
    (2) Hmotným majetkom odpisovaným na účely tohto zákona

    a) samostatné hnuteľné veci, prípadne súbory hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie, ktorých vstupná cena je vyššia ako 1 700 eur a prevádzkovo-technické funkcie dlhšie ako jeden rok,

    Štefan súhlasím s tebou, každý nech si urobí podľa seba.
    Podľa zákona o dani z príjmov podľa týchto paragrafov hmotný majetok do 1700 €, ktorý budem účtovne odpisovať, by som nemal uplatňovať daňové odpisy. Neriešim účtovné odpisy. Tie si stanovuje účtovná jednotka sama. Ale daňové odpisy sú stanovené v zákone.

    Ak by som bral podľa toho tvojho uvedeného vysvetlenia hmotný majetok nad 1700€, tak podľa §2 ods.i) účtovné odpisy by boli aj daňovým výdavkom? Potom načo by sa tu spomínali daňové odpisy?
    V daňovom priznaní sa má zohľadňovať rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi a účtovať o odložnej dani.

    PS.
    Podľa mňa tie usmernenia nie sú záväzné. Záväzné je to, čo sa píše v zákone, prípadne v predpisoch, na ktoré sa zákon priamo odvoláva.
    Usmernenia iba poukazujú na možné riešenia. Neznamená to, že neexistujú iné možnosti.
    Ja osobne dávam prednosť tomu, čo sa píše v zákonoch(aj keď sa mi to niekedy nepáči)
    Samozrejme sa môžem aj mýliť, alebo mi niečo ujde. Preto uvítam odkazy na § príslušných zákonov. Nie nejaké nezáväzné usmernenia bez odkazov na príslušné paragrafy(niekedy neúplne citované,ako bolo aj v tomto prípade)

    PS2:
    Aj teraz som čítal, že došlo k zmene postupov účtovania opatrením MF/10531/2009-74 uverejnenom vo FZ č.5/2009 podľa ktorého pri hmotnom majetku do 1700€ obstaranom do 28.2.2009 sa pokračuje v pôvodnom odpisovaní.

    Ale daňovo ho môže odpísať hneď.

    §52g
    (6) Pri hmotnom majetku, ktorého vstupná cena je 1 700 eur a menej, môže daňovník, ktorého zdaňovacie obdobie končí po 28. februári 2009, zahrnúť zostatkovú cenu v plnej výške do daňových výdavkov za zdaňovacie obdobie končiace v roku 2009 v daňovom priznaní podanom po 28. februári 2009 alebo pokračovať v začatom odpisovaní podľa § 27 alebo § 28.


    To ho bude mať dvakrát v nákladoch? Raz zostatkovú cenu a potom v ďalších rokoch odpisy? To by snáď nemysleli vážne.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    marjankaj Pozri príspevok
    Podľa zákona o dani z príjmov podľa týchto paragrafov hmotný majetok do 1700 €, ktorý budem účtovne odpisovať, by som nemal uplatňovať daňové odpisy. Neriešim účtovné odpisy. Tie si stanovuje účtovná jednotka sama. Ale daňové odpisy sú stanovené v zákone.....
    Áno, daňové odpisy sú stanovené v zákone - pre majetok nad 1.700 €.

    marjankaj Pozri príspevok
    ..ak by som bral podľa toho tvojho uvedeného vysvetlenia hmotný majetok nad 1700€, tak podľa §2 ods.i) účtovné odpisy by boli aj daňovým výdavkom?...
    Nie, moje vysvetlenie sa týkalo iba majetku do 1.700 €.

    zuzach je offline (nepripojený) zuzach

    zuzach
    viete mi niekto povedať od ktorého mesiaca je to 1700 euro? bolo to v priebehu roku a ja by som potrebovala vedieť v ktorom mesiaci bola tá novela, ale neviem sa k tomu akosi dopracovať

    lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

    lenkam68
    zuzach Pozri príspevok
    viete mi niekto povedať od ktorého mesiaca je to 1700 euro? bolo to v priebehu roku a ja by som potrebovala vedieť v ktorom mesiaci bola tá novela, ale neviem sa k tomu akosi dopracovať
    Novela č. 60/2009 Z.z. platná od 1. 3. 2009

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.