Zavrieť

Porady

Založená nová s.r.o a DP PO

Ahoj, opäť nastala u mňa panika a zúfalstvo, preto sa obraciam na vás. 23.12.2009 sme založili novú s.r.o. so zahraničnou účasťou. V podstate za tých pár dní do konca roka spoločnosť nevykonávala ešte žiadnu činnosť, pretože sme čakali na software, pokladne a podobne. Avšak do konca roka bolo kopec dokladov len hotovostných, ktoré sa týkali zriaďovacích výdavkov. No a zrejme musím podať DP. Ide o to, že neviem ako. Nemali sme ešte žiadne záväzky, pohľadávky, nič, len tie hotovostné doklady na zriaďovacie výdavky. Poraďte ako ďalej, prosím.
Usporiadat
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
kacena666 Pozri príspevok
Ahoj, opäť nastala u mňa panika a zúfalstvo, preto sa obraciam na vás. 23.12.2009 sme založili novú s.r.o. so zahraničnou účasťou. V podstate za tých pár dní do konca roka spoločnosť nevykonávala ešte žiadnu činnosť, pretože sme čakali na software, pokladne a podobne. Avšak do konca roka bolo kopec dokladov len hotovostných, ktoré sa týkali zriaďovacích výdavkov. No a zrejme musím podať DP. Ide o to, že neviem ako. Nemali sme ešte žiadne záväzky, pohľadávky, nič, len tie hotovostné doklady na zriaďovacie výdavky. Poraďte ako ďalej, prosím.
DP musí podať, aj keby nemala vôbec žiadny pohyb..ani hotovostný doklad. To,že nemala žiadne pohľadávky ani záväzky nezakladá "nepovinnosť" podať DP.
0 0
kacena666 kacena666

kacena666 je offline (nepripojený) kacena666

veď áno, to som si vedomá, že DP podáme, ale neviem ako
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
kacena666 Pozri príspevok
veď áno, to som si vedomá, že DP podáme, ale neviem ako
Kacenka, možno som blbá.. ale fakt nerozumiem na čo konkrétne sa pýtaš...
Či nevieš ako zaúčtovať alebo ukončiť rok, urobiť inventúru....atď.. skús konkrétnejšie, asi mi dnes nedochádza..
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Všetky doklady ohľadom založenia spoločnosti a hot. nákupov treba normálne zaúčtovať, urobuť účt. závierku a DP PO. Máte ekonómku?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

1. Naučtuješ tých "pár" dokladov.
2. Zostaviš Súvahu, Výkaz ziskov a strát
3. Zostaviš DP
4. Vyplniš Poznámky

Či je dokladov 5 alebo 5 000 - žiaden rozdiel.
Si povinná zostaviť Závierku a podať DP so všetkými prílohami.
0 0
kacena666 kacena666

kacena666 je offline (nepripojený) kacena666

lenka, nie tebe nedochádza, to ja asi píšem ako mantak. Presne tak, neviem ako ukončíť rok, a budem to všetko musieť urobiť len ručne. Asi by som to mohla trošku viac rozpísať, ak sa vám bude chcieť vôbec toľko čítať.
Takže sme sa rozhodli založiť s.r.o. s poľskou účasťou. V priebehu roka sa to všetko riešilo, vybavovalo, platili sa už tie zriaďovacie výdavky a podobne. 23,12, bola spoločnosť zapísana do OR.
Na požiadavku poliakov musíme mať presne ten software, ktorý majú oni - takže nám pol roka vytvárali a my sme prekladali účt. pogram. Toto všetko sa skončilo asi pred dvoma týždňami.
No a naprílad taká vec, mali sme hotovostné výdavky - ale vklad do pokladne bol až teraz asi pred tými dvoma týždňami. Tak ako zapísať tie výdavky, ked v podstate v pokladni ešte nič nebolo. No ja proste som z toho totálne mimo.
0 0
blondy blondy

blondy je offline (nepripojený) blondy

iwa
kacena666 Pozri príspevok
lenka, nie tebe nedochádza, to ja asi píšem ako mantak. Presne tak, neviem ako ukončíť rok, a budem to všetko musieť urobiť len ručne. Asi by som to mohla trošku viac rozpísať, ak sa vám bude chcieť vôbec toľko čítať.
Takže sme sa rozhodli založiť s.r.o. s poľskou účasťou. V priebehu roka sa to všetko riešilo, vybavovalo, platili sa už tie zriaďovacie výdavky a podobne. 23,12, bola spoločnosť zapísana do OR.
Na požiadavku poliakov musíme mať presne ten software, ktorý majú oni - takže nám pol roka vytvárali a my sme prekladali účt. pogram. Toto všetko sa skončilo asi pred dvoma týždňami.
No a naprílad taká vec, mali sme hotovostné výdavky - ale vklad do pokladne bol až teraz asi pred tými dvoma týždňami. Tak ako zapísať tie výdavky, ked v podstate v pokladni ešte nič nebolo. No ja proste som z toho totálne mimo.
Skús si naštudovať tieto témy :
http://www.porada.sk/t110177-otvaracia-suvaha.html
http://www.porada.sk/t5910-p12-vznik-s-r-o.html
a potom skús dať konkrétne otázky, keď začneš účtovať... pomôžeme
0 0
kacena666 kacena666

kacena666 je offline (nepripojený) kacena666

No tak som sa trošku skonsolidovala po počiatočnom šoku a prosím ďalej o kontrolu :-)

23.12. pohľadávka za upísané ZI 100 000,- 353 / 411
vytlačím takúto otváraciu súvahu len s týmto zápisom

23.12. prijatá pôžička od spoločníka 1 000,- 211 / 365
pretože vklad z účtu do pokladne bol až v roku 2010

konkrétne hotovostné výdavky 518 / 211
poštovné
preklady
notár
avšak tu neviem, akým dátumom to účtovať, keďže boli platené pred vznikom s.r.o.

to by malo byť všetko. vytlačím VZaS, súvahu k 31.12.2009 a urobím DP.

A teraz v roku 2010 naúčtujem okrem iného ešte:

1. splatenie vkladu na BU 100 000,- 221 / 353
2. dotácia pokladne xxx 211 / 261
3. vrátenie pôžičky spoločníkovi 1 000,- 353 / 211

Skúste sa na to mrknúť prosím.
1 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
kacena666 Pozri príspevok
No tak som sa trošku skonsolidovala po počiatočnom šoku a prosím ďalej o kontrolu :-)

23.12. pohľadávka za upísané ZI 100 000,- 353 / 411
vytlačím takúto otváraciu súvahu len s týmto zápisom

23.12. prijatá pôžička od spoločníka 1 000,- 211 / 365
pretože vklad z účtu do pokladne bol až v roku 2010

konkrétne hotovostné výdavky 518 / 211
poštovné
preklady
notár
avšak tu neviem, akým dátumom to účtovať, keďže boli platené pred vznikom s.r.o.

to by malo byť všetko. vytlačím VZaS, súvahu k 31.12.2009 a urobím DP.

A teraz v roku 2010 naúčtujem okrem iného ešte:

1. splatenie vkladu na BU 100 000,- 221 / 353
2. dotácia pokladne xxx 211 / 261
3. vrátenie pôžičky spoločníkovi 1 000,- 353 / 211

Skúste sa na to mrknúť prosím.
No vidíš, si šikulka.. Máš to dobre.
Zriaďovacie výdavky dáš s dátumom 23.12. aj keď boli pred vznikom spoločnosti, avšak účtovať začínaš až keď je spoločnosť zapísaná do OR, čiže prvý zápis s dátumom 23.12.
0 0
kacena666 kacena666

kacena666 je offline (nepripojený) kacena666

Keby som mohla, tak by som Vás všetkých vystískala. Ďakujem neviem komu za tak úžasnú stránku a skvelých ochotných ľudí na nej. V prvej sekunde ma oblieval pot a chytali mdloby, lebo toto som nikdy nerobila, ale s poradou a Vami sa dá zvládnuť ozaj všetko.
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
kacena666 Pozri príspevok
Keby som mohla, tak by som Vás všetkých vystískala. Ďakujem neviem komu za tak úžasnú stránku a skvelých ochotných ľudí na nej. V prvej sekunde ma oblieval pot a chytali mdloby, lebo toto som nikdy nerobila, ale s poradou a Vami sa dá zvládnuť ozaj všetko.
Samozrejme kacenka... na to je tu porada a poraďáci... tu nájdeš odpovede na všetko a okrem toho skvelých ľudí a dobrých priateľov... všetko dobré...
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

kacena666 Pozri príspevok
No tak som sa trošku skonsolidovala po počiatočnom šoku a prosím ďalej o kontrolu :-)

23.12. pohľadávka za upísané ZI 100 000,- 353 / 411
vytlačím takúto otváraciu súvahu len s týmto zápisom

23.12. prijatá pôžička od spoločníka 1 000,- 211 / 365
pretože vklad z účtu do pokladne bol až v roku 2010

konkrétne hotovostné výdavky 518 / 211
poštovné
preklady
notár
avšak tu neviem, akým dátumom to účtovať, keďže boli platené pred vznikom s.r.o.

to by malo byť všetko. vytlačím VZaS, súvahu k 31.12.2009 a urobím DP.

A teraz v roku 2010 naúčtujem okrem iného ešte:

1. splatenie vkladu na BU 100 000,- 221 / 353
2. dotácia pokladne xxx 211 / 261
3. vrátenie pôžičky spoločníkovi 1 000,- 353 / 211

Skúste sa na to mrknúť prosím.
to ružové, dotácia pokladne - to sa v roku 2010 vybrali peniaze z účtu a vložili do pokladne?
ZI bolo splatené až v roku 2010? máte to tak v spoločneskej zmluve? alebo malo byť splatené do pokladne v deň vzniku (zápis do orsr)?
Na zriaďovacie výdavky -ako je poštovné, preklady, notár by som si vytvorila zvlásť analytiku. Kolky 538xx.
Ešte urobíš aj poznámky k závierke, nielen súvahu, VzaS. Takže v DPPO bude strata (žiaden výnos, len náklady pri zriadení)
0 0
blondy blondy

blondy je offline (nepripojený) blondy

iwa
Ešte len upozorním na skutočnosť, pokiaľ sú zriaďovacie náklady nad 2400 eur, je to nehmotný majetok a treba ho odpísať najneskôr do piatich rokov od jeho obstarania. V tomto prípade sa neúčtuje hneď na 5-ťkové účty. už to neplatí. Zmena zákona od 1.3.09
Naposledy upravil blondy : 23.03.10 at 09:36
0 0
kacena666 kacena666

kacena666 je offline (nepripojený) kacena666

grammatika,
áno, v r. 2010 sa vybralo z účtu a vložilo do pokladne. preto som pokladnu v r. 2009 riešila pôžičkou od spoločníka.
a teraz trošku nerozumiem tomu ZI. no na účet bolo vložené až v roku 2010.
na zriaďovacie si vytvorím analytiku samozrejme, tu som to tak synteticky poňala.
0 0
blondy blondy

blondy je offline (nepripojený) blondy

iwa
kacena666 Pozri príspevok
grammatika,
áno, v r. 2010 sa vybralo z účtu a vložilo do pokladne. preto som pokladnu v r. 2009 riešila pôžičkou od spoločníka.
a teraz trošku nerozumiem tomu ZI. no na účet bolo vložené až v roku 2010.
na zriaďovacie si vytvorím analytiku samozrejme, tu som to tak synteticky poňala.
Pri založení sro sa na orsr dáva vyhlásenie správcu vkladu, že ZI bolo vyplatené... Bez tohoto asi sročku nezapíšu. Skús sa dostať k tomuto dokumentu. Možno bude z toho vyplývať že ZI bolo vyplatené v 2009 v hotovosti
0 0
kacena666 kacena666

kacena666 je offline (nepripojený) kacena666

OK Blondy, idem to hľadať. Ale teraz ma napadla ešte taká vec. Poliaci nám dodali už spomínaný softwar, ktorý sme my ale neplatili. My sme to však všetko museli dávať prekladať. Aj ten preklad dám do zriaďovacích výdavkov? Asi áno.
Tým pádom sú zr. výdavky omnoho viac ako 2 400 €.
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

Trošku nerozumiem...
Ak si v roku 2009 riešila pôžičku 211/365 - t.z.že spoločník požičal firme 1000,-

261-peniaze na ceste - pohyb medzi bankou a pokladnou...Výber v roku 2010 z účtu 261/221, vklad do pokladne 211/365 a následne firma vráti peniaze spoločníkovi 365/211 (inak by si mala stále zostatok na 365)

(takto nie :3. vrátenie pôžičky spoločníkovi 1 000,- 353 / 211)
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

blondy Pozri príspevok
Ešte len upozorním na skutočnosť, pokiaľ sú zriaďovacie náklady nad 2400 eur, je to nehmotný majetok a treba ho odpísať najneskôr do piatich rokov od jeho obstarania. V tomto prípade sa neúčtuje hneď na 5-ťkové účty.
Už to neplatí.

Bola zmena zákona.
Zriaďovacie výdavky sa už nepovažujú za dlhodobý hmotný majetok, učtujú sa priamo do nákladov.
1 0
kacena666 kacena666

kacena666 je offline (nepripojený) kacena666

Grammatika, máš pravdu s tým ZI. Prečítala som spoločenskú zmluvu a je tam:
vklady spoločníkov boli splatené v plnej výške k rukám správcu vkladov pri podpísaní tejto spoločenskej zmluvy.
a zmluva bola podpísaná 8. septembra 2009
no a teraz opäť neviem ako ďalej.
0 0
blondy blondy

blondy je offline (nepripojený) blondy

iwa
azla Pozri príspevok
Už to neplatí.

Bola zmena zákona.
Zriaďovacie výdavky sa už nepovažujú za dlhodobý hmotný majetok, učtujú sa priamo do nákladov.
Ďakujem za upozornenie, práve som o tom čítala. idem opraviť svoj príspevok
http://www.porada.sk/t120714-naklady...olocnosti.html
príspevok č.4
Naposledy upravil blondy : 23.03.10 at 09:33 Dôvod: doplnenie textu
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať