Zavrieť

Porady

Skonto od dodávateľa

Prajem pekný deň!

V zmluve máme s dodávateľom dohodnuté ak zaplatíme včas 1% si môžeme odrátať. Ako zaúčtujem skonto od dodvateľa (zahraničný IČŠ)
DPH?

Nič mi nepošlú žiadem doklad.

Za odpoveď vopred ďakujem
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
S tým som sa stretla. Je to uvedené na faktúre. Faktúra ide do účtovníctva zväčša schválená s pokynom na úhradu v tom termíne, aby sa mohlo uplatniť skonto. Takže účtovníčka účtuje už sumu o 1% zníženú. Alebo ( v inej firme ) zaúčtuje vyrovnanie DF na 648-skonto, prípadne 668-skonto. Diskutujeme o tom, ale v zásade akceptujem všetky nastavenia a netrvám na jednoznačnom postupe - myslím v rôznych firmách. V jednej firme musí byť zvolený postup jednoznačne popísaný v internej smernici.
1 0
Kobra Kobra

Kobra je offline (nepripojený) Kobra

My máme skonto dohodnuté v zmluve s dodávateľom, účtujeme to ako zníženie tržieb 60X (osobitná analytika). Audítori nemali námietky.

Pokiaľ sme na opačnej strane a platíme o skonto menej, účtujeme priamo na spotrebu materiálu, resp. zníženie obstarávacej ceny, keďže takáto platobná podmienka je obsiahnutá aj v našej kalkulácii.
0 0
MIS MIS

MIS je offline (nepripojený) MIS

Lida
S tým som sa stretla. Je to uvedené na faktúre. Faktúra ide do účtovníctva zväčša schválená s pokynom na úhradu v tom termíne, aby sa mohlo uplatniť skonto. Takže účtovníčka účtuje už sumu o 1% zníženú. Alebo ( v inej firme ) zaúčtuje vyrovnanie DF na 648-skonto, prípadne 668-skonto. Diskutujeme o tom, ale v zásade akceptujem všetky nastavenia a netrvám na jednoznačnom postupe - myslím v rôznych firmách. V jednej firme musí byť zvolený postup jednoznačne popísaný v internej smernici.
Ja účtujem pôvodnú sumu a potom doúčtujem 648. Vychádzam z toho, že ešte nemusím vedieť, či to včas zaplatím. Takže až po zaplatení záväzku, interným dokladom vyrovnám záväzok 321/648. Takto sa mi to zdá prehľadnejšie, ale skonto v tomto prípade neprechádza do kalkulácie. Takže je to na zvážení.
0 0
mjana mjana

mjana je offline (nepripojený) mjana

Tiež si myslím, že sa má skonto od dodávatela účtovať na konkrétny účet, na ktorý sa viaže, ak ide o materiál, alebo tovar, tak mínusom na účet 501,504, alebo 132.
Ale ak je to zahraničný dodávateľ, aký kurz používate? Ja som použila kurz NBS platný v deň úhrady faktúry. Má s tým niekto skúsenosti?
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Vie to niekto profesionálne zhrnúť? Teda skonto účtovať mínusom na tovare a DPH, alebo na 648? Mám dobropis na uvedené skonto účtovať zvlášť, alebo ho pripnúť k faktúre a zúčtovať proste zníženú čiastku? Je to v jednom mesiaci a v tuzemsku. Z pohľadu DPH treba skonto uvádzať v osobitnom riadku v priznaní, alebo to môže byť súčasť, teda zníženie, hodnoty nákupu?

Môžem účtovať aj takto? :

1.8.2006
FA ...........504/321 ..........1577,80/1877,60
...............343 ..................299,80

Skonto .....321/325 ...........56,30/56,30

3.8.2006
Úhrada .....321/221 ..........1821,30/1821,30

4.8.2006
Dobropis ...504/321 ...........-47,30/-56,30
...............343 ...................-9,00

Zúčt.skonta ...321/325 .......-56,30/-56,30

Poraďte prosím.
Naposledy upravil Fany : 24.08.06 at 07:33
0 0
ANNAP ANNAP

ANNAP je offline (nepripojený) ANNAP

Fany
Vie to niekto profesionálne zhrnúť? Teda skonto účtovať mínusom na tovare a DPH, alebo na 648? Mám dobropis na uvedené skonto účtovať zvlášť, alebo ho pripnúť k faktúre a zúčtovať proste zníženú čiastku? Je to v jednom mesiaci a v tuzemsku. Z pohľadu DPH treba skonto uvádzať v osobitnom riadku v priznaní, alebo to môže byť súčasť, teda zníženie, hodnoty nákupu?

Môžem účtovať aj takto? :

1.8.2006
FA ...........504/321 ..........1577,80/1877,60
...............343 ..................299,80

Skonto .....321/325 ...........56,30/56,30

3.8.2006
Úhrada .....321/221 ..........1821,30/1821,30

4.8.2006
Dobropis ...504/321 ...........-47,30/-56,30
...............343 ...................-9,00

Zúčt.skonta ...321/325 .......-56,30/-56,30

Poraďte prosím.
ja som to neúčtovala takto komplikovane, odrátala som si rovno skonto z celkovej sumy, to čo mi vyšlo som zaúčtovala 501/ 504 / - 321
použila som kurz vystavenia faktúry dodávateľom
posúďte, či robím dobre
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

mjana
Tiež si myslím, že sa má skonto od dodávatela účtovať na konkrétny účet, na ktorý sa viaže, ak ide o materiál, alebo tovar, tak mínusom na účet 501,504, alebo 132.
Ale ak je to zahraničný dodávateľ, aký kurz používate? Ja som použila kurz NBS platný v deň úhrady faktúry. Má s tým niekto skúsenosti?
Celkom určite nie mínusom náklady. Skonto je mimoriadny výnos.

apo
1 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Ak je skonto mimoriadny výnos, treba ho účtovať na účte 688?

Čiže účtovanie by bolo potom napr:

FA = 504,343/321....................1000,190/1190.....celá suma
Úhrada = 321/221.........................1071/1071... zníž.suma


FA-dobropis za skonto = 321/688,343....... 119/100,19.. skonto

alebo skonto účtovať ako.........504,343/321....-100,-19/-119 ?
0 0
fr.luk fr.luk

fr.luk je offline (nepripojený) fr.luk

apo Pozri príspevok
Celkom určite nie mínusom náklady. Skonto je mimoriadny výnos.

apo
Urcite to nemoze byt mimiriadny vynos, lebo nejde o mimoriadnu udalost. Priklanam sa skor k uctovaniu na povodne ucty(501,504 atd.), ale urcite nie mimoriadny vynos.
0 0
mango11 mango11

mango11 je offline (nepripojený) mango11

apo Pozri príspevok
Celkom určite nie mínusom náklady. Skonto je mimoriadny výnos.

apo
apo myslim si, ze skonto nie je mimoriadny vynos, pretoze od 1.1.2006 v zmysle opatrenia MF/26670/2005-74 v § 82 odsek 3 znie: v prospech uctu 688-ostatne mimoriadne vynosy sa uctuju najma vynosy z dovodu postupenia alebo ukoncenia hospodarskej cinnosti.....
a v opatreni MF/10069/2004-74 § 22 sa doplna odsekom 6, ktory znie: sucastou ocenenia zasob su zlavy z ceny, napriklad skonta, bonusy, rabaty, pricom ocenenie zásob sa o tieto polozky znizuje....a v tomto bola tiez v opatreni MF/26670/2005-74 zmena, kde v § 22 odsek 6 znie: sucastou ocenenia zasob su zlavy z ceny. Zlava z ceny poskytnuta uz k predanym alebo spotrebovanym zasobam sa uctuje ako znizenie nakladov na predane alebo spotrebovane zasoby...
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Súčasťou ocenenia sú zľavy z ceny. Zľava posktnutá už k predaným alebo spotrebovaným zásobám sa účtuje ako zníženie nákladov za predané alebo spotrebované zásoby Za zľavu z ceny sa nepovažuje nepeňažné dodanie iného druhu, ako je prijatý tovar, výrobok alebo služba, kt. sa účtuje podľa par. 33 ods. 4 alebo par. 78 ods. 4 postupov účtovania.
NApr.Uj obdrží od dodavateľa zľavu z ceny za odobratie vopred satnoveného množstva tovaru vo forme dobropisu. Ak túto zľavu obdrží ešte v čase, keď má zásoby na sklade, musí o túto zľavu znížiť OC zásob.
- ak obdrží dobropis ešte pred úhradou 321/132
ak FA bola zaplatená 315/132

Ak pôjde o zásoby a náhradné plnenie bude vo forme iného druhu zásob, než aké boli dodané, zaúčtuje sa na ťarchu zásob a v prospech účtu 648 (v prípade mat. napr. 112/648, vyplýva to z par.78 ods.4 postupov účtovania.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

mango11 Pozri príspevok
apo myslim si, ze skonto nie je mimoriadny vynos, pretoze od 1.1.2006 v zmysle opatrenia MF/26670/2005-74 v § 82 odsek 3 znie: v prospech uctu 688-ostatne mimoriadne vynosy sa uctuju najma vynosy z dovodu postupenia alebo ukoncenia hospodarskej cinnosti.....
a v opatreni MF/10069/2004-74 § 22 sa doplna odsekom 6, ktory znie: sucastou ocenenia zasob su zlavy z ceny, napriklad skonta, bonusy, rabaty, pricom ocenenie zásob sa o tieto polozky znizuje....a v tomto bola tiez v opatreni MF/26670/2005-74 zmena, kde v § 22 odsek 6 znie: sucastou ocenenia zasob su zlavy z ceny. Zlava z ceny poskytnuta uz k predanym alebo spotrebovanym zasobam sa uctuje ako znizenie nakladov na predane alebo spotrebovane zasoby...
Namal som na mysli účet 688 ale 648.
V súsťažnostiach je príklad 321 / 648 pri zániku záväzku.

Ja osobne skonto považujem za zánik záväzku a celkom určite by som si nerobil ďalšie výdavky ako subjekt ktorý dá zľavu vystavovaním dobropisu, poštovným a platením jednej osoby len zato, že bude vystavovať dobropisy a behať s nimi na poštu keď niekto mi dal načas peniaze. Odmenou za včasnú úhradu je to, že odberateľ si skonto sám vypočíta a rozdiel dá do výnosov aj do nákladov cez účet 548.

Môj názor.

apo
0 0
mango11 mango11

mango11 je offline (nepripojený) mango11

ale mimoriadny vynos je ucet 688, ucet 648 je ostatny vynos s hospodarskej cinnosti..
a raz ked postupy uctovania hovoria, ze skonto je sucastou ocenenia zasob, tak by sa malo premietnut do zasob, ci uz na sklade alebo do predanych znizenim nakladov 501, alebo 504...
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

apo Pozri príspevok
Celkom určite nie mínusom náklady. Skonto je mimoriadny výnos.

apo
Ale tu ste to napísali takto...
0 0
Valika Valika

Valika je offline (nepripojený) Valika

ekonomka
Vie to niekto zhrnúť správne? dakujem
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

mango11 Pozri príspevok
ale mimoriadny vynos je ucet 688, ucet 648 je ostatny vynos s hospodarskej cinnosti..
a raz ked postupy uctovania hovoria, ze skonto je sucastou ocenenia zasob, tak by sa malo premietnut do zasob, ci uz na sklade alebo do predanych znizenim nakladov 501, alebo 504...

Ak je tak ako hovoríš, že skonto má byť súčasťou ocenenia zásob tak nie je o čom diskutovať ak chceme mať čisté účtovníctvo. Len neviem si dosť dobre predstaviť ako skonto premietnem do zásoby ak zásoby miniem skôr ako zadám príkaz na úhradu faktúry za dodané zásoby.

Ale takýchto perličiek sme tu riešili viac a vyhrá vždy ten komu sa chce viac písať.

Sú metodické usmernenia, ale život je iný. Ja vždy riešim takéto problémy podľa okolností. Neúčtujem firmu ktorá váži cenu zásob na lekárnických vážkach tak sa nemôžem zodpovedne vyjadriť k tejto téme.

apo
Naposledy upravil apo : 13.03.07 at 18:11
0 0
mango11 mango11

mango11 je offline (nepripojený) mango11

Zlavy z ceny su sucastou ocenenia zasob. Ak UJ zasoby, na ktore bola poskytnuta zlava, este nepredala (tovar) alebo nespotrebovala (material), t.j. zasoby ma este na sklade alebo v predajni, znizi sa ich ocenenie na sklade alebo v predajni o sumu zlavy. O sumu zlavy sa sucasne so znizenim ocenenia zasob bud znizi zavazok voci dodavatelovi alebo, ak bude zlava poskytnuta az po uhrade zavazku, uctuje sa pohladavka.
Ak zasoby boli uz predane alebo spotrebovane, uctuje sa zlava z ceny ako znizenie nakladov na uz predane alebo spotrebovane zasoby.
Ak je tovar, na ktory bola poskytnuta zlava z ceny, uz predany, uctuje sa znizenie nakladu na ucte 504-Predany tovar, pricom suvztazny zapis je na strane MD uctu 321-Dodavatelia ( ak zavazok este nie je uhradeny) alebo MD uctu 315-Ostatne pohladavky ( ak zavazok uz bol uhradeny ). Ak je cast tovaru, na ktory bola poskytnuta zlava z ceny, predana a cast nepredana, mala by sa zlava rozdelit na dve casti a zauctovat zodpovedajuca cast k predanemu tovaru (504) a cast zodpovedajuca k nepredanemu tovaru (132)
detto material
Skonto je zlava z ceny majetku, ktoru poskytuje dodavatel odberatelovi pri promptnej platbe (v hotovosti alebo formou preddavku) alebo pri skorsej platbe (napr. platbe do urciteho dna, alebo platbe skorsej ako je termin splatnosti zavazku)...takze faktura by uz mala byt uhradena
0 0
koňo koňo

koňo je offline (nepripojený) koňo

Vzhľadom na to, že skonto sa nevzťahuje na kúpený tovar, ale na splnenie finančného záväzku, ja by som účtoval obstaranie zásob vo výške podľa došlej faktúry (dodávateľ mi aj tak doklad - faktúru ako opravu základu nepošle). Na účte 321 by mi vznikol rozdiel, ktorý je finančným výnosom
(668).
Čo sa týka skont v súvislosti s tovarom, tie sa musia účtovať ako súčasť obstarávacej ceny, alebo - ak účtujete priamo do spotreby - ako zníženie príslušného nákladu.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

koňo Pozri príspevok
Vzhľadom na to, že skonto sa nevzťahuje na kúpený tovar, ale na splnenie finančného záväzku, ja by som účtoval obstaranie zásob vo výške podľa došlej faktúry (dodávateľ mi aj tak doklad - faktúru ako opravu základu nepošle). Na účte 321 by mi vznikol rozdiel, ktorý je finančným výnosom
(668).
Čo sa týka skont v súvislosti s tovarom, tie sa musia účtovať ako súčasť obstarávacej ceny, alebo - ak účtujete priamo do spotreby - ako zníženie príslušného nákladu.
Nezachytil som pointu Tvojho príspevku.
V prvej časti som sa potešil, že aj keď sú nám usmernenia jasné, že predsa si budeme poniektorí robiť po svojom (na vlastné riziko ovšem) a skonto nedávať do súvisu s obstaraním zásob ale s úhradou.

Ale čo s druhou časťou príspevku kam nás mala nasmerovať.

apo
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

mango11 Pozri príspevok
Zlavy z ceny su sucastou ocenenia zasob. Ak UJ zasoby, na ktore bola poskytnuta zlava, este nepredala (tovar) alebo nespotrebovala (material), t.j. zasoby ma este na sklade alebo v predajni, znizi sa ich ocenenie na sklade alebo v predajni o sumu zlavy. O sumu zlavy sa sucasne so znizenim ocenenia zasob bud znizi zavazok voci dodavatelovi alebo, ak bude zlava poskytnuta az po uhrade zavazku, uctuje sa pohladavka.
Ak zasoby boli uz predane alebo spotrebovane, uctuje sa zlava z ceny ako znizenie nakladov na uz predane alebo spotrebovane zasoby.
Ak je tovar, na ktory bola poskytnuta zlava z ceny, uz predany, uctuje sa znizenie nakladu na ucte 504-Predany tovar, pricom suvztazny zapis je na strane MD uctu 321-Dodavatelia ( ak zavazok este nie je uhradeny) alebo MD uctu 315-Ostatne pohladavky ( ak zavazok uz bol uhradeny ). Ak je cast tovaru, na ktory bola poskytnuta zlava z ceny, predana a cast nepredana, mala by sa zlava rozdelit na dve casti a zauctovat zodpovedajuca cast k predanemu tovaru (504) a cast zodpovedajuca k nepredanemu tovaru (132)
detto material
Skonto je zlava z ceny majetku, ktoru poskytuje dodavatel odberatelovi pri promptnej platbe (v hotovosti alebo formou preddavku) alebo pri skorsej platbe (napr. platbe do urciteho dna, alebo platbe skorsej ako je termin splatnosti zavazku)...takze faktura by uz mala byt uhradena
Snažím sa prijať argumenty, že skonto je súčasťou ocenenia zásob (aj keď vnútorne nesúhlasím).

Aby bol príspevok kompletný je nutné doplniť súvsťažnosť účtu 315.

apo
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať