Zavrieť

Porady

Skonto od dodávateľa

Prajem pekný deň!

V zmluve máme s dodávateľom dohodnuté ak zaplatíme včas 1% si môžeme odrátať. Ako zaúčtujem skonto od dodvateľa (zahraničný IČŠ)
DPH?

Nič mi nepošlú žiadem doklad.

Za odpoveď vopred ďakujem
Usporiadat
Valika Valika

Valika je offline (nepripojený) Valika

ekonomka
dakujem za vaše názory.
0 0
Mirka.V Mirka.V

Mirka.V je offline (nepripojený) Mirka.V

Môžem sa k danej téme ešte trošku vrátiť. ....
Mám zahraničnú faktúru a len si chcem ujasniť postup ako na to ....

Fa od dod. .... 1948,50 EUR ...... 65.450,10 Sk 131/321
už hned viem, že budeme mať skonto za platbu vopred ... a toto skonto je už zohľadnené aj v príjemke čiže:
Príjemka ..... 1872,- EUR ......62.881,50 Sk 132/131
Na faktúre uhradím iba 1872,- EUR ... čo je v pohode .. 321/221
+ skonto doúčtujem .................................... 321/668
a čo urobím s rozdielom (2568,60 Sk) na 131 resp. na 132?????
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

keď má zásoby na sklade, musí o túto zľavu znížiť OC zásob 321/131 (131 ostane 0). Ešte by Vam mali zaslať dobropis.
0 0
emgeton emgeton

emgeton je offline (nepripojený) emgeton

Mirka.V Pozri príspevok
Môžem sa k danej téme ešte trošku vrátiť. ....
Mám zahraničnú faktúru a len si chcem ujasniť postup ako na to ....

Fa od dod. .... 1948,50 EUR ...... 65.450,10 Sk 131/321
už hned viem, že budeme mať skonto za platbu vopred ... a toto skonto je už zohľadnené aj v príjemke čiže:
Príjemka ..... 1872,- EUR ......62.881,50 Sk 132/131
Na faktúre uhradím iba 1872,- EUR ... čo je v pohode .. 321/221
+ skonto doúčtujem .................................... 321/668
a čo urobím s rozdielom (2568,60 Sk) na 131 resp. na 132?????
Ak ste ho zohľadnili v príjemke, prečo to účtujete na 668 a nie na 131 ?
0 0
Mirka.V Mirka.V

Mirka.V je offline (nepripojený) Mirka.V

hm .... no .... práve som si uvedomila, že som pekná trúba, keď ma to nenapadlo .... proste som stále rozmýšľala len nad tým, že to musím dať do výnosov .... a pod ....
ĎAKUJEM
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Mirka o tomto som písala v prísp.č.12, 24. Nemôže tam byť 668, 648, zrejme ste sa dali zmiasť tými nesprávnymi príspevkami.
0 0
keste keste

keste je offline (nepripojený) keste

Ahojte
stále sa tu hovorí o zaúčtovaní skonta cez dobropis, ale čo s účtovaním skonta bez dobropisu na základe §25 odst.6 Zákona o DPH?
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

keste Pozri príspevok
Ahojte
stále sa tu hovorí o zaúčtovaní skonta cez dobropis, ale čo s účtovaním skonta bez dobropisu na základe §25 odst.6 Zákona o DPH?
To je z pohľadu zákona o DPH:
Tento odsek mi hovorí, že nemusím urobiť opravu ZD, ak sa zmluvne dohodneme, teda vystavený dobropis bude nie v režime DPH. Vzťah voči ŠR bude 0, nvstúpi mi do DP.

Z pohľadu účta:
Dobropis sa však vystaviť musí, i keď bez DPH, aby sme vedeli účtovať o znížení napr. zásob.
0 0
keste keste

keste je offline (nepripojený) keste

Lenže druhá strana dobropis nebude vystavovať, pretože aj prepočet skonta je na tej iste fa. Dostala som vyjadrenie od nich, že pri účtovaní mám postupovať nasledovne:
1. zaúčtovať poôvodnú fa v plnej výške aj cele DPH. /na ich strane tak isto/ DPH pojde do DP cela na oboch stranách
1. úhrada nižšej sumy/ s uplatnením skonta

-môj problem je v tom, že rozdiel čo mi vznikne je : zmížená cena tovaru + prisl.DPH - čo s ňou???
- o DPH na 343 by som už účtovať nemala
0 0
Zuzana30 Zuzana30

Zuzana30 je offline (nepripojený) Zuzana30

V jednej knihe 1000 riešení som čítala že by to malo ísť ako zníženie účtu 504 a vlastne na konci roka sa rozpúšťajú vedľajšie náklady obstarania tak tam sa to prejaví. Čiže je jedno či to mám predané alebo nie pretože mi pôjde percentúalny podiel podľa predaného tovaru. A čo sa týka DPH má sa ponížiť pri nadobudnutí tovaru z EU
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Došlá faktúra - skorá úhrada nižšia - skonto:

504,343/321..........celá suma faktúry
321/221................znížená úhrada

Zúčtovanie skonta (dobropis) .........321/504,343
alebo radšej ............................. -504,-343/-321 ?

Myslím, že je to jednoduché. Znížia sa náklady na materiál, upraví sa DPH, dodávateľ bude zúčtovaný. Je to správne? Ktoré zúčtovanie skonta je lepšie, napr. aj z pohľadu DPH?
Naposledy upravil Fany : 20.02.08 at 07:54
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Nik sa k tomuto nevie vyjadriť?
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Fany Pozri príspevok
Došlá faktúra - skorá úhrada nižšia - skonto:

504,343/321..........celá suma faktúry
321/221................znížená úhrada

Zúčtovanie skonta (dobropis) .........321/504,343
alebo radšej ............................. -504,-343/-321 ?

Myslím, že je to jednoduché. Znížia sa náklady na materiál, upraví sa DPH, dodávateľ bude zúčtovaný. Je to správne? Ktoré zúčtovanie skonta je lepšie, napr. aj z pohľadu DPH?
Dodávateľ vystavil dobropis?
Ak áno, tak je v podstate jedno ako to zaúčtuješ, rozhodni sa podľa toho ako účtovný softvér pripravený riešiť dobropisy. Ja volím variant s mínusom.

apo
0 0
jopo.home jopo.home

jopo.home je offline (nepripojený) jopo.home

Prosim vie mi niekdo pomoct, uplne som dopletena, dodavame tovar do hornbachu, ked uhradzaju nase FA poslu nam fax kde je uvedeny presny rozpis sum a kolko na ktorej uhrade faktury bolo skonta, teda skoro z kazdej faktury nam za nieco strhnu a teraz mam nezauctovane pohladavky voci hornbachu. Ako si ich zauctovat? Dakujem
V uctovnictve sa nepohybujem tak dlho a stymto som sa este nestretla
0 0
jopo.home jopo.home

jopo.home je offline (nepripojený) jopo.home

tak isto nam kazdy mesiac strhnu 2 % za prispevok na reklamne služby a 2% bonus mesacny ako zauctovat tieto sumy?
0 0
jopo.home jopo.home

jopo.home je offline (nepripojený) jopo.home

Prosím vie mi niekdo pomoct? Alebo aspon nasmerovat na nieco co mi pomoze?
0 0
magica26 magica26

magica26 je offline (nepripojený) magica26

dobry den, vie mi niekto poradit, ako skonto zauctovat v JU? ...povazujem ho za "financny vynos", pretoze na fakture od dodavatela je jasne napisane, ze znizenu cenu plati zakaznik za skoru uhradu.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
jopo.home Pozri príspevok
Prosim vie mi niekdo pomoct, uplne som dopletena, dodavame tovar do hornbachu, ked uhradzaju nase FA poslu nam fax kde je uvedeny presny rozpis sum a kolko na ktorej uhrade faktury bolo skonta, teda skoro z kazdej faktury nam za nieco strhnu a teraz mam nezauctovane pohladavky voci hornbachu. Ako si ich zauctovat? Dakujem
V uctovnictve sa nepohybujem tak dlho a stymto som sa este nestretla
u nás sa účtuje Hornbach tak, že skonto sa zaúčtuje na 604MD, takže fa sa priebežne vyrovnávajú.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
jopo.home Pozri príspevok
tak isto nam kazdy mesiac strhnu 2 % za prispevok na reklamne služby a 2% bonus mesacny ako zauctovat tieto sumy?
Tiež máš Hornbach?
reklamu účtujem na reklamu, účet 518
bonus je zľava z ceny - 604MD
tieto záväzky započítam na pohľadávky podľa rozpisu, ktorý pravidelne dostávame.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Zdá sa mi, že sme v DPH, tak dávam podklad pre DPH v par., a myslím si, že nie som mimotémy:

22/(4) Ak je v čase dodania tovaru alebo služby poskytnutá zľava z ceny alebo ak je poskytnutá zľava za skoršiu úhradu ceny, základ dane sa zníži o sumu zľavy.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať