Zavrieť

Porady

Uroky na beznom ucte - kam zapisat do DP ?

Dobry den,

Vyplnam DP FO typ B a pokusam sa najst miesto kam sa zadava prijem z urokov na beznom ucte (par.6 odst.5 pism.b). Proste bezne uroky na beznom podnikatelskom ucte.
Myslel som, ze sa to zadava na riadok 2 / VI oddiel , ale tam je len prijem zo živnosti /par.6 ods. 1 písm. b)

Poradi mi niekto ? Vdaka.
Naposledy upravil jozko1975 : 27.03.10 at 08:55 Dôvod: modifikovany nazov
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    jozko1975 Pozri príspevok
    Dobry den,

    Vyplnam DP FO typ B a pokusam sa najst miesto kam sa zadava prijem z urokov na beznom ucte (par.6 odst.5 pism.b). Proste bezne uroky na beznom podnikatelskom ucte.
    Myslel som, ze sa to zadava na riadok 2 / VI oddiel , ale tam je len prijem zo živnosti /par.6 ods. 1 písm. b)

    Poradi mi niekto ? Vdaka.
    Ten § 6, ods.5, písm. b, môže začínajúceho riadne zmiatnuť, lebo navádza dojem, že sa to musí uviesť niekde osobitne, keď je v zákone tento text. Úroky z ponikateľského účtu patria do účtovníctva ako POZD - príjem ovplyvňujúci základ dane.... a v jednej sume všetkých zdaniteľných príjmov zo živnosti sa uvedie na riadok 2, stĺpec 1 oddielu VI. Do účtovníctva /alebo príjmov pre paušálne zdanenie/ ide celý úrok pred zrazením dane, ktorá býva uvedená hneď za úrokom. Tá daň sa považuje za zaplatený preddavok a ide potom .... zase celá do riadku 99. Ale .... keby si bol napríklad poľnohospodár, tak by si ho v jednej sume príjmov uvádzal do riadku 1, oddielu VI.

    Blankake je offline (nepripojený) Blankake

    Blankake
    jozko1975 Pozri príspevok
    Dobry den,

    Vyplnam DP FO typ B a pokusam sa najst miesto kam sa zadava prijem z urokov na beznom ucte (par.6 odst.5 pism.b). Proste bezne uroky na beznom podnikatelskom ucte.
    Myslel som, ze sa to zadava na riadok 2 / VI oddiel , ale tam je len prijem zo živnosti /par.6 ods. 1 písm. b)

    Poradi mi niekto ? Vdaka.
    Do r. 2 sa síce píšu príjmy podľa par. 6, ods. 1 písm. b) - čo sú príjmy z podnikania a konkrétne zo živnosti, ale v tom istom paragrafe 6, ods. 5 sa píše:

    "(5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj

    a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka,
    b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,
    c) príjem z predaja podniku alebo jeho časti (§ 17a) na základe zmluvy o predaji podniku, 30)
    d) výška odpusteného dlhu alebo jeho časti u dlžníka, ktorá súvisí a je dôsledkom nakladania s jeho obchodným majetkom."

    Takže úroky na bežnom "podnikateľskom" účte sa pripočítavajú k príjmom, ktoré uvádzaš v r. 2.

    jacekova je offline (nepripojený) jacekova

    účtovník telom i dušou jacekova
    no ved prijaté úroky sa účtujú do POZD, čiže je to príjem zo živnost, §6

    jozko1975 je offline (nepripojený) jozko1975

    jozko1975
    Prepac ale co to je POZD ? Mozes mi prosim Ta povedat konkretny riadok kam sa to pise ? lebo na riadku 2 / VI oddiel kde som myslel , ze sa to dava je spomenute to, ze tam treba zadat prijem podla par.6. ods. 1 písm. b.

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    jozko1975 Pozri príspevok
    Prepac ale co to je POZD ? Mozes mi prosim Ta povedat konkretny riadok kam sa to pise ? lebo na riadku 2 / VI oddiel kde som myslel , ze sa to dava je spomenute to, ze tam treba zadat prijem podla par.6. ods. 1 písm. b.
    POZD = príjem ovplyvňujúci základ dane

    a úroky na bežnom podnikateľskom účte účtuješ ako POZD zo živnosti podľa §6

    jozko1975 je offline (nepripojený) jozko1975

    jozko1975
    Dakujem, ale trosku to upresnim.
    Ja nic neuctujem, pretoze si uplatnujem pausalne vydavky 40% , len vyplnam danove priznanie a potrebujem vediet kam tie uroky zahrnut... do ktoreho riadku v danovom priznani.
    Z toho co je v danovom priznani mi vychadza ze do riadku 2/VI oddiel (prijem zo zivnosti) to zahrnut nemozem lebo v DP tam je uvedene ze sa tam zadavaju udaje podla par.6 ods. 1 písm. b) a to je prijem zo zivnosti . Pritom prijmy z urokov su par.6 odst.5 pism.b

    Blankake je offline (nepripojený) Blankake

    Blankake
    jozko1975 Pozri príspevok
    Dakujem, ale trosku to upresnim.
    Ja nic neuctujem, pretoze si uplatnujem pausalne vydavky 40% , len vyplnam danove priznanie a potrebujem vediet kam tie uroky zahrnut... do ktoreho riadku v danovom priznani.
    Z toho co je v danovom priznani mi vychadza ze do riadku 2/VI oddiel (prijem zo zivnosti) to zahrnut nemozem lebo v DP tam je uvedene ze sa tam zadavaju udaje podla par.6 ods. 1 písm. b) a to je prijem zo zivnosti . Pritom prijmy z urokov su par.6 odst.5 pism.b
    Aj keď účtuješ paušálne výdavky, tiež si úroky z účtu pripočítavaš do príjmov zo živnosti - v r. 2.

    Uroky na beznom ucte - kam zapisat do DP ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.