Zavrieť

Porady

Ojazdené auto z EÚ ako tovar

Poraďáci prosím poraďte! Firma, ktorá sa zaoberá predajom ojazdených áut, plátca DPH, dovezie ojazdené osobné auto z Nemecka za účelom jeho ďalšieho predaja - teda ako tovar. Na faktúre za auto je suma a 0% DPH Export.

Ako to mám dať do priznania DPH? Myslím konkrétne riadky.

Vďaka za odpovede. som z toho jeleň!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Ak sa jedná o osobné motorové vozidlo kategórie M1, ktoré ste nadobudli bez vyčíslenia dane, znamená to, že daň nebola pri predaji uplatnená. Od koho ste auto nadobudli, od toho sa odvíja Váš ďalší postup pri predaji. Z naznačeného mi vychádza, že do DP to nedávate nikde. Doplňte prosím informáciu.

    Bunny je offline (nepripojený) Bunny

    Bunny
    nemala by tá firma urobiť samozdanenie??? ved nadobudla od platiteľa v tuzemsku tovar... hm?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Bunny
    nemala by tá firma urobiť samozdanenie??? ved nadobudla od platiteľa v tuzemsku tovar... hm?
    Nemusí to byť pravidlo. Podaných je málo info ale aj zo zadania sa javí, že samozdanenie nepripadá do úvahy, nakoľko vozidlo už bolo zdanené.

    Ale opakujem: je potrebné doplniť údaje zadávateľom otázky.

    Stanicka je offline (nepripojený) Stanicka

    Stanicka
    Je to M1. Nadobudnuté je to od "Handel mit Industriegutern", nie je tam jeho IČ DPH. Ako cenu uviedol sumu za tým netto Export. Nič viac sa z faktúry vyčítať nedá.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Stanicka
    Je to M1. Nadobudnuté je to od "Handel mit Industriegutern", nie je tam jeho IČ DPH. Ako cenu uviedol sumu za tým netto Export. Nič viac sa z faktúry vyčítať nedá.
    Koľko má auto najazdených km a kedy bolo prvýkrát uvedené do užívania?

    Stanicka je offline (nepripojený) Stanicka

    Stanicka
    AVO
    Koľko má auto najazdených km a kedy bolo prvýkrát uvedené do užívania?
    135900 km, do uzivania 10.10.2001. Je to ojazdene auto, nie nove.

    Bunny je offline (nepripojený) Bunny

    Bunny
    tak teda ten nemec ani nie je platiteľom? nie je to teda ani NDP, tak nemáš čo samozdaňovať... nedávaš to do DPH priznania... . Pri predaji by si mohla využiť ustanovenie § 66. Ak niekto má iný názor, tak sem s ním :

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    Stanicka
    Poraďáci prosím poraďte! Firma, ktorá sa zaoberá predajom ojazdených áut, plátca DPH, dovezie ojazdené osobné auto z Nemecka za účelom jeho ďalšieho predaja - teda ako tovar. Na faktúre za auto je suma a 0% DPH Export.

    Ako to mám dať do priznania DPH? Myslím konkrétne riadky.

    Vďaka za odpovede. som z toho jeleň!
    Akurát mi prišlo DPH - Aktuaklity 21/2005 a tu píšu ohľadom nadobudnutia ojazdeného os.automobilu z EU "....Osobitý spôsob uplatňovania DPH pri os. autách oproti ostatným členským štátom je napr. v Nemecku, kde je možnosť odpočítania dane pri kúpe os.automobilu bez ohľadu na to, či je kúpené predajcom alebo iným platiteľom dane na účely podnikania.

    Tak určite si over či je dodávateľ plátca DPH !!!

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Stanicka
    Je to M1. Nadobudnuté je to od "Handel mit Industriegutern", nie je tam jeho IČ DPH. Ako cenu uviedol sumu za tým netto Export. Nič viac sa z faktúry vyčítať nedá.
    V tomto prípade viem zaujať stanovisko iba v prípade, že sa jedná o kúpu vozidla od neplatiteľa DPH, t.j. nejedná sa o nadobudnutie tovaru v tuzemsku podľa § 11 a preto nemôžu nastúpiť ani súvisiace daňové povinnosti.

    Neviem však posúdiť správnosť vystavenia faktúry, t.j. napr., či dodávateľ vedel, že vystavuje doklad pre slovenského platiteľa a pod., t.j. overenie, či sa naozaj jedná o osobu, ktorá nie je identifikovaná na daň v Nemecku.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    sway
    Akurát mi prišlo DPH - Aktuaklity 21/2005 a tu píšu ohľadom nadobudnutia ojazdeného os.automobilu z EU "....Osobitý spôsob uplatňovania DPH pri os. autách oproti ostatným členským štátom je napr. v Nemecku, kde je možnosť odpočítania dane pri kúpe os.automobilu bez ohľadu na to, či je kúpené predajcom alebo iným platiteľom dane na účely podnikania.

    Tak určite si over či je dodávateľ plátca DPH !!!
    Keby sa jednalo o intrakomunitárne dodanie, dodávateľ by bol povinný túto skutočnosť uviesť v texte faktúry.

    mimuška je offline (nepripojený) mimuška

    mimuška
    december 2004
    osobné auto ojazdnené (km15340, 1.uvedenie do prevádzky 26.5.2003)
    dovezené zo Španielska cez firmu A - hromadného dovozcu
    ten auto predal firme B,ktorá nemá vo výpise z OR predaj ojazd.vozidiel
    tá predala auto nám -firme C a to bez DPH
    teraz sa mi to dostalo do rúk a podľa mňa by nám auto malo byť faktúrované aj DPH -keď to firma B nemala v majetku ale to vlastne predala ako tovar

    alebo sa mýlim ?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    mimuška
    december 2004
    osobné auto ojazdnené (km15340, 1.uvedenie do prevádzky 26.5.2003)
    dovezené zo Španielska cez firmu A - hromadného dovozcu
    ten auto predal firme B,ktorá nemá vo výpise z OR predaj ojazd.vozidiel
    tá predala auto nám -firme C a to bez DPH
    teraz sa mi to dostalo do rúk a podľa mňa by nám auto malo byť faktúrované aj DPH -keď to firma B nemala v majetku ale to vlastne predala ako tovar

    alebo sa mýlim ?
    Chýba informácia o kategórii vozidla, ako aj o postaveniach firiem A, B a C - to sú tuzemské subjekty, platitelia dane? Resp. či sa jedná o platiteľa môže byť rozhodujúce u firmy, od ktorej automobil obstaráte.

    mimuška je offline (nepripojený) mimuška

    mimuška
    firma A netuším
    firma B je platiteľ
    firma C (my) = platiteľ
    auto je osobné opel vectra(nemám po ruke kategóriu)

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Stále nedostatok informácií. Skúsim všeobecne.
    Ak ste osobné motorové vozidlo kategórie M1 obstarali od tuzemského platiteľa dane, ktorý pri predaji uplatnil oslobodenie podľa § 42 Zákona o DPH, na faktúre by malo byť uvedené, že sa jedná o oslobodené plnenie. V tomto prípade nemáte žiadne povinnosti pri obstaraní vozidla v súvislosti s DPH, iba uvádzať túto skutočnosť v daňovej evidencii podľa § 70 ZDPH ako prijatú dodávku s uplatneným oslobodením.

    mimuška je offline (nepripojený) mimuška

    mimuška
    ďakujem
    myslela som ,že urobili chybu keď nám vlastne tovar (lebo to osobné auto nemohli mat ako HIM) faktúrovali bez DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.