Zavrieť

Porady

Predaj ojazdeného auta do ČR a § 42

Dobrý deň, potrebovala by som sa uistiť u skúsenejších:
Predávame ojazdený osobný automobil (5 ročný) do Českej republiky. Pri jeho nákupe sme si nemohli odpočítať DPH.
Takže budeme pri predaj postupovať podľa § 42 Zákona o DPH a tento predaj bude oslobodený od DPH? Je tento paragraf platný aj pri predaji ojazdeného osobného automobilu do iného členského štátu? Odberateľ v ČR nie je registrovaný k DPH v ČR. A ešte jedna otázka: Uvádza sa tento oslobodený predaj do daňového prizania? (nevidela som tam riadok pre osobodenie podľa § 42). Ak niekto bude mať čas a odpovie mi, vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Podľa môjho názoru ide o dodanie tovaru do iného ČŠ.

    Keďže ide o dodanie tovaru pre osobu, ktorá nie je osobou identifikovanou pre daň v inom členskom štáte - neuplatní sa oslobodenie podľa § 43.

    Keďže sa neuplatní oslobodenie, predaj by mal byť zdaňovaný tuzemskou daňou. (všeobecne tovar)

    Avšak predaváme osobný automobil, preto ideme na § 42 a uplatníme oslobodenie podľa tohto §42.

    Oslobodenie podľa § 42 sa neuvádza v DP.
    človiečik Vladimír Ozimý
    S.Ch. Pozri príspevok
    Dobrý deň, potrebovala by som sa uistiť u skúsenejších:
    Predávame ojazdený osobný automobil (5 ročný) do Českej republiky. Pri jeho nákupe sme si nemohli odpočítať DPH.
    Takže budeme pri predaj postupovať podľa § 42 Zákona o DPH a tento predaj bude oslobodený od DPH? Je tento paragraf platný aj pri predaji ojazdeného osobného automobilu do iného členského štátu? Odberateľ v ČR nie je registrovaný k DPH v ČR. A ešte jedna otázka: Uvádza sa tento oslobodený predaj do daňového prizania? (nevidela som tam riadok pre osobodenie podľa § 42). Ak niekto bude mať čas a odpovie mi, vopred ďakujem.

    uvažujete správne. Aplikujete § 42, tento paragraf uvediete na faktúru. Nejde o intrakomunitárnu dodávku, t.j. neuvádzate to ani do daňového priznania ani do súhrnného výkazu
    človiečik Vladimír Ozimý
    azla Pozri príspevok
    Podľa môjho názoru ide o dodanie tovaru do iného ČŠ.

    Keďže ide o dodanie tovaru pre osobu, ktorá nie je osobou identifikovanou pre daň v inom členskom štáte - neuplatní sa oslobodenie podľa § 43.

    Keďže sa neuplatní oslobodenie, predaj by mal byť zdaňovaný tuzemskou daňou. (všeobecne tovar)

    Avšak predaváme osobný automobil, preto ideme na § 42 a uplatníme oslobodenie podľa tohto §42.

    Oslobodenie podľa § 42 sa neuvádza v DP.
    podľa môjho názoru je úplne jedno či je alebo nie je osoba registrovaná pre daň v ČR. V tomto prípade v oboch prípadoch ba mal platiteľ aplikovať § 42. Nie je možné preniesť daňovú povinnosť aj keby bol odberateľ platiteľom pretože predmetná dodávka je oslobodená od dane na základe pravidiel vnútorného trhu (§ 42) a preto by nebolo správne prenášať daňovú povinnosť na odberateľa.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Jasné.

    Chcela som odpoveď zovšeobecniť, aby mala využitie aj neskôr.
    Napr.
    Ten istý prípad, iba by sa predaval osobný automobil nadobudnutý v januári 2010.

    Potom by bol aký postup ?
    Podľa môjho názoru fa s Dph.
    človiečik Vladimír Ozimý
    azla Pozri príspevok
    Jasné.

    Chcela som odpoveď zovšeobecniť, aby mala využitie aj neskôr.
    Napr.
    Ten istý prípad, iba by sa predaval osobný automobil nadobudnutý v januári 2010.

    Potom by bol aký postup ?
    Podľa môjho názoru fa s Dph.
    áno...potom by sa pri predaji zaťažilo daňou v tomto prípade
    ak platiteľovi tak § 43

    Predaj ojazdeného auta do ČR a § 42

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.