Zavrieť

Porady

Požiadanie o dôchodok spätne a odvody.

Prosím skúsených mzdárov o radu:

Občan, ktorý spĺňal vek pre odchod do starobného dôchodku už v roku 2002, ale doteraz pracoval, požiadal o priznanie dôchodku spätne k termínu 20.2.2004. 0d 1.10.2005 rozviazal zo zdrav.dôvodov dohodou aj pracovný pomer. (Od polovice januára 2004 až do 20. septembra bol PN). Je jasné, že v roku 2005 už nemá nárok na odpočítateľnú zložku a môže si podať DP sám.

Môže požiadať o ročné zúčtovanie aj zamestnávateľa, u ktorého mal podpísané vyhlásenie, napriek tomu, že už u neho nepracuje?

Ako je to s odvodmi, ktoré počas poberanie dôchodku nemal platiť (invalidné poistenie, poistenie v nezam.)? Má požiadať o vrátenie?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    Evanka
    Prosím skúsených mzdárov o radu:

    Občan, ktorý spĺňal vek pre odchod do starobného dôchodku už v roku 2002, ale doteraz pracoval, požiadal o priznanie dôchodku spätne k termínu 20.2.2004. 0d 1.10.2005 rozviazal zo zdrav.dôvodov dohodou aj pracovný pomer. (Od polovice januára 2004 až do 20. septembra bol PN). Je jasné, že v roku 2005 už nemá nárok na odpočítateľnú zložku a môže si podať DP sám.

    Môže požiadať o ročné zúčtovanie aj zamestnávateľa, u ktorého mal podpísané vyhlásenie, napriek tomu, že už u neho nepracuje?

    Ako je to s odvodmi, ktoré počas poberanie dôchodku nemal platiť (invalidné poistenie, poistenie v nezam.)? Má požiadať o vrátenie?
    Rozumčeky, kde ste? Nechce sa mi veriť, že by nikto o tom nič nevedel. Asi je to napísané moc obšírne a stalo sa to neprehľadným. Skúsim zostručniť.

    O dôchodok je možné požiadať aj spätne. Občan to využil a teraz požiadal o dôchodok spätne. Ako dôchodca však nebol povinný odvádzať na invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti. Akým spôsobom sa tieto odvody vysporiadajú? Alebo je to pasé?

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    k 1. otázke - môže požiadať o ročné zúčtovanie dane u zamestnávateľa, ak mal podpísané vyhlásenie,

    k 2. otázke - podľa môjho názoru nie je možné požiadať o vrátenie časti odvodov na invalidné poistenie, ktoré by ako starobný dôchodca už nemusel platiť. Poistenie v nezamestnanosti ako zamestnanec s riadnou pracovnou zmluvou musel platiť.

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    ajobs
    k 1. otázke - môže požiadať o ročné zúčtovanie dane u zamestnávateľa, ak mal podpísané vyhlásenie,

    k 2. otázke - podľa môjho názoru nie je možné požiadať o vrátenie časti odvodov na invalidné poistenie, ktoré by ako starobný dôchodca už nemusel platiť. Poistenie v nezamestnanosti ako zamestnanec s riadnou pracovnou zmluvou musel platiť.
    Vďaka za rekciu. Ale platenie odvodov na invalidné a poistenie v nezamestnanosti nezáleží na tom či je riadny zamestnanec, alebo nie, ale na tom, či je alebo nie je poberateľom starobného dôchodku. Nezdá sa mi to také jednoznačné.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Áno, ospravedlňujem sa, naozaj zamestnanec, ktorý je poberateľom starobného dôchodku neplatí poistenie v nezamestnanosti, a ani zamestnávateľ. Sorry

    kvet je offline (nepripojený) kvet

    kvet
    Ja mám tiež podobný prípad, resp. budem mať. Naša zamestnankyňa požiadala o predčasný starobný dôchodok v júni 2005 a ešte stále nedostala rozhodnutie. Zatiaľ s tým nezaoberám. Ale uvediem, že zamestnanec, resp. poistenec, ktorý splnil nárok na starobný dôchodok, resp., ktorý poberá predčasný starobný dôchodok neplatí poistné na invalidné poistenie (ani zamestnávateľ) a zamestnanec, ktorý poberá starobný alebo predčasný starobný dôchodok neplatí poistné na poistenie v nezamestnanosti (ani zamestnávateľ). Neviem ešte ako to urobím, ale budem musieť pri spracovaní miezd za aktuálne obdobie (t.j. v ktorom dostane rozhodnutie) upraviť v programe VZ na invalidné poistenie a poistenie v nezam. znamienkom "-" v úhrnnej sume od priznania dôchodku, t.j. od júna 2005. Program by to mal spracovať, dúfam ???
    V elektronickom výkaze pre SP zadám k uvedenému zamestnancovi príslušný kód pre výnimku.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Áno, malo by to tak byť, aj keď podkladom na "zastavenie platenia" týchto odvodov by malo byť Rozhodnutie SP o priznaní (predčasného) starobného dôchodku.

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    Prípad v príspevku 1 sa však týka takmer celého roka 2004. Tak z toho som ozaj jeleň, čo s tým. Viem, že keby požiadal spätne o dôchodok od 1.1.2004, musel by podať aj opravné DP, lebo by stratil nárok na odpčítateľnú položku, ktorú uplatňoval. Ale čo s tými odvodmi?????

    neily je offline (nepripojený) neily

    neily
    Chyba sa stala už pri výpočte mzdy. Pretože ak viem spolahlivo ako mzdárka, že zamestnanec splnil nárok na star.dôchodok, už mu nezrážam inv.poist. Tu stačí splniť vekovú podmienku a nemusí poberať dôchodok. Ale FZ platiť musí, lebo tu platí zásada, že musí fyzicky dôchodok poberať. Kedže ide v tomto prípade o neoprávnený odvod na inv.poist., mala by to firma vyžiadať späť od soc.poisť. ako neoprávnenú platbu. Aj za firmu aj pracovníka. Dr. Kaššová na soc.poisť. vie dobre poradiť.

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    Evanka
    Prípad v príspevku 1 sa však týka takmer celého roka 2004. Tak z toho som ozaj jeleň, čo s tým. Viem, že keby požiadal spätne o dôchodok od 1.1.2004, musel by podať aj opravné DP, lebo by stratil nárok na odpčítateľnú položku, ktorú uplatňoval. Ale čo s tými odvodmi?????
    Prosím môžete mi vysvetliť ako to myslíte s tým opravným DP?

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    Podľa môjho názoru, ak mu v zdaňovacom období (2004) nebol spätne priznaný dôchodok k začiatku obdobia, tak nárok na odpočítateľnú položku v roku 2004 mu nezanikol a nie je dôvod robiť dodatočné daňové priznanie.

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    Denda
    Prosím môžete mi vysvetliť ako to myslíte s tým opravným DP?
    Záleží od termínu ku ktorému sa má dôchodok priznať. Keby požiadal spätne o dôchodok od 1.1.2004, musel by podať aj opravné DP.

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    Evanka
    Záleží od termínu ku ktorému sa má dôchodok priznať. Keby požiadal spätne o dôchodok od 1.1.2004, musel by podať aj opravné DP.
    Spätne priznaný dôchodok od 1.1.2004 mu bude možno priznaný v zdaňovacom období 2005. V roku 2004 ho nemal!!! a nebol ani jeho poberateľom.

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    Denda
    Spätne priznaný dôchodok od 1.1.2004 mu bude možno priznaný v zdaňovacom období 2005. V roku 2004 ho nemal!!! a nebol ani jeho poberateľom.
    Denda, spätne priznaný dôchodok znamená, že mu ho spätne vyplatia. Takže sa stane spätne jeho poberateľom. Výpočet dôchodku je však podľa zákona, ktorý pre ten-ktorý rok platil.

    almerka je offline (nepripojený) almerka

    almerka
    Ako je to s odvodmi, ktoré počas poberanie dôchodku nemal platiť (invalidné poistenie, poistenie v nezam.)? Má požiadať o vrátenie? [/QUOTE]
    Takýto prípad som zrovna mala v septembrových výplatách. Dôchodok bol priznaný od 1.1.2005. Robím v programe MRP a v parametroch zamestnancov som si u konkrétnej osoby zadala do výnimky pre SP písmeno T. Až tak mi to zobralo vo výkaze pre SP elektronicky s mínusovou hodnotou ako akceptované. Nemaj boja ide to.

    milanr je offline (nepripojený) milanr

    milanr
    Ja som mala tiež taký prípad. Robím v Herculese a vzalo mi opravu výšky poistného bez problémov a výkaz bol akceptovaný.Treba zadať správny kód výnimky VZ a poistné vrátiš s mínusom. Ja som si to pre istotu ešte ručne prepočítala.

    MIRKA111 je offline (nepripojený) MIRKA111

    MIRKA111
    Viem, že je to stará téma, ale mám podobný problém a nechcem zakladať zbytočne novú. Dnes mi zamestnankyňa doniesla potvrdenie o priznaní dôchodku od 18. mája 2008 prišlo jej to 11.júla. na začiatku roka mi podpísala vyhlásenie, že nenastala žiadna zmena. A doteraz som jej zrážala odvody v plnej výške a uznávala nezdaniteľnú časť. Musím spätne opravovať všetky výkazy? Aj mzdy za 02/2009 mám už uzavreté.

    nicolet je offline (nepripojený) nicolet

    nicolet
    Tiež mi dnes pracovníčka priniesla rozhodnutie o priznaní predčasného dôchodku spätne od 18.1.2009. Treba opraviť odvody za mesiac január a február?? (Za január rozdeliť príjem na dobu do 17.1.09 a od 18.1.09???)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.