Zavrieť

Porady

SZČO účtuje v PU

Ahojte, prosím Vás pomôžte mi.

Živnostník účtuje v podvojnom účtovníctve a neviem ako sa postupuje pri vyčíslení základu dane. Postupujem ako pri jednoduchom účtovníctve (len to čo vskutočnosti zaplatil a prijal), alebo sa postupuje klasicky ako pri s.r.o.? Veľmi Vás prosím poradte, alebo ak existuje pokyn, kniha hocičo.
Veľmi pekne ďakujem.
Naposledy upravil katti : 15.10.05 at 07:03
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dom je offline (nepripojený) dom

    dom
    Keď živnostník - SZČO vedie podvojné účtovníctvo, postupuje podľa postupov pre podvojné účtovníctvo /klasicky ako s.r.o./ Pri vyčíslovaní zákaldu dane pri s.r.o. to robím tak, že do daňového priznania si uvediem pripožitateľné a odpočitateľné položky, vypočítam základ dane a následne daň, daň zaúčtujem. Pri SZČO sa používa dańové priznanie pre fyzické osoby, treba upraviť základ dane.

    katti je offline (nepripojený) katti

    katti
    Ďakujem veľmi pekne.
    To znamená, že výpočet základu dane, upravím presne ako u s.r.o., len vypíšem daňové priznanie pre FO. Takže normálne účtujem náklady a výnosy budúcich období (poistné a iné), nevylučujem zo základu dane nezaplatené došlé a vyšlé faktúry (myslím tým, že v JU nezaplatené faktúry nie sú predmetom dane) a všetky tie účtovné operácie, ktoré sa účtujú v PU? Nevieš či je kniha, predpis, ktorým sa to upravuje?

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Všetko nájdeš v "biblii účtovníka" - Podvojné účtovníctvo podnikateľov - od Ing.A. Cenigovej, www.ceniga.sk

    Judith18 je offline (nepripojený) Judith18

    Judith18
    Ahojte,
    viete mi prosím poradiť, v akej sume mam zauctovat dan z príjmu pretože mi daň vychádza 374 EUR z podnikania ale do DP mi ide poistka z ktorej je preplatok 76 EUR.
    Môžem zaúčtovať 298 EUR ako 591/341, vlastne 298 je môj skutočný záväzok voči DÚ. Postupujem správne? Ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.