Zavrieť

Porady

materská pomoooooooooooooooooooc

Ahojte poradáci, rada by som Vás poprosila o radu, viem, že sa tu už na túto tému toho popísalo hodne, ale predsa len som nenašla model mojej situácie, Momentálne som zamestnaná a tiež si platím DNP z maxima od decembra 2009. Teraz som zistila, že som tehotná a TP je približne 24.12.2010. ďalší detail je, že 31.4.2010 mi v zamestnaní končí pracovná zmluva, ktorá bola žiaľ na dobu určitú. Ako mám postupovať, aby som dostávala maximálnu materskú, poprípade, ak by som k 1.5.2010 nastúpila na PN, ako postupovať a aká by bola cca výška mojej PN?
Veľmi pekne ďakujem už vopred za Vaše cenné rady.
Naďa
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    sorry, nedalo mi...

    http://www.porada.sk/t2886-etiketa-porady.html
    ...

    4 ) Tému nazvem čo najvýstižnejšie, aby bolo už z jej názvu jasné o aký problém sa jedná. Vyvarujem sa názvov ako "Otázka, Poraďte, Súrne,..."
    ...

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    naduska129 Pozri príspevok
    Ahojte poradáci, rada by som Vás poprosila o radu, viem, že sa tu už na túto tému toho popísalo hodne, ale predsa len som nenašla model mojej situácie, Momentálne som zamestnaná a tiež si platím DNP z maxima od decembra 2009. Teraz som zistila, že som tehotná a TP je približne 24.12.2010. ďalší detail je, že 31.4.2010 mi v zamestnaní končí pracovná zmluva, ktorá bola žiaľ na dobu určitú. Ako mám postupovať, aby som dostávala maximálnu materskú, poprípade, ak by som k 1.5.2010 nastúpila na PN, ako postupovať a aká by bola cca výška mojej PN?
    Veľmi pekne ďakujem už vopred za Vaše cenné rady.
    Naďa
    Odkedy trval tvoj súčasný pracovný pomer ?

    naduska129 je offline (nepripojený) naduska129

    naduska129
    moc sa tu na porade nevyznam a nenasla som vhodnejsiu temu, ktora by sa mi k tomu hodila, len potrebujem poradit, tak sorry ze obtazujem

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    naduska129 Pozri príspevok
    Ahoj Veronika,
    moj pracovný pomer trval od novembra 2008
    po skončení prac. pomeru máš nárokna nemocenské z ochrannej doby (PN-ka môže začať do 42 dní) a súčasne aj z DNP, lebo do 270 dní poistenia sa ti započíta aj nem. poistenie zo zamestnania.

    Počas poberania nemocenského z DNP poistné neplatíš.
    Ak si nenájdeš vhodný pracovný pomer, budeš mať nárok na materské len z dobrovolného nem. poistenia = 55 % z vymeriavacieho základu roku 2009. (Aký vymer. základ si mala v roku 2009 ? Ešte je jedna možnosť na zvýšenie - avšak s dopadom na poberanie nemocenského)

    naduska129 je offline (nepripojený) naduska129

    naduska129
    v 2009 som mala VZ 365 EUR a teraz vlastne neviem, čo mám spraviť, aby som mala max. materskú

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    naduska129 Pozri príspevok
    v 2009 som mala VZ 365 EUR a teraz vlastne neviem, čo mám spraviť, aby som mala max. materskú
    To nie je veľa. Do pôrodu máš ešte viac ako 26 týždňov. Ak teraz zrušíš dobrovolné nem. poistenie a o pár dní ho znovu obnovíš s max. vymer. základom, materské budeš mať počítané z max. vymer. základu. Nemocenské však prvých 26 týždňov len z min. vymer. základu.

    Nárok na nemocenské ti zostane z vymeriavacieho základu od zamestnávateľa. Na materské zo súčasného zamestnania ti nárok nevznikne.

    naduska129 je offline (nepripojený) naduska129

    naduska129
    vďaka za radu a bola by tu aj tá možnosť, že by som sa k 1.5.2010 zamestnala u manžela s rovnakým platom ako som mala v súčastnom zamestnaní? Ten rozdiel si na DNP doplácam z maxima, aj v tom prípade by som mala maximálnu materskú?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    naduska129 Pozri príspevok
    vďaka za radu a bola by tu aj tá možnosť, že by som sa k 1.5.2010 zamestnala u manžela s rovnakým platom ako som mala v súčastnom zamestnaní? Ten rozdiel si na DNP doplácam z maxima, aj v tom prípade by som mala maximálnu materskú?
    Zamestnanie u manžela ti stačí pár dní pred nástupom na materskú (termín treba "načasovať" tak, aby to boli len pracovné dni - bez víkendu. Dovtedy môžeš čerpať nemocenské zo súčasného zamestnania a s DNP nemusíš nič robiť.

    naduska129 je offline (nepripojený) naduska129

    naduska129
    tak tomu celkom nerozumiem, a to som si myslela, že som vcelku inteligentná baba, môžem začať maródovať k 1.5.2010, DNP si môžem platiť ďalej a už som z toho jeleň.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    naduska129 Pozri príspevok
    tak tomu celkom nerozumiem, a to som si myslela, že som vcelku inteligentná baba, môžem začať maródovať k 1.5.2010, DNP si môžem platiť ďalej a už som z toho jeleň.
    Dáš si vystaviť dve PN-ky, jednu z posledného zamestnania a druhú ako DPO. Nemocenské ti SP spočíta, budeš dostávať len jednu dávku.

    Počas poberania nemocenského z DNP poistné neplatíš. (nárok na materskú mať budeš)

    naduska129 je offline (nepripojený) naduska129

    naduska129
    Veronika a môžem sa Ťa spýtať ešte jednu vec? Ak sa k 1.5.2010 predsa len zamestnam u manzela / doma by ma asi porazilo / a asi po troch, štyroch mesiacoch začnem marodovat, postup bude rovnaky? dostanem jednu davku z dvoch VZ a materska bude maximalna, samozrejme PP bude trvat, len budem na marodke a neskor na materskej

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    s tým zamestnaním myslím je to rozumné. Budú ti trvať aj všetky poistenia(dôchodkové) a ak pôjdeš na PN, tak vedla nezaplatí. Ale aby si vedela, že dátum 1.5. je dosť nevýhodný na začiatok PP, lebo je to sobota. A ak pôjdeš na PN napr. v stredu, tak vymeriavací základ, čo si dosiahla za 2dni (pondelok a utorok) sa ti rozpočíta na 4kalendárne dni trvania prac.pomeru.
    Preto ak chceš vyššiu nem.dávku, tak by to bolo možno vhodné prerátať, resp. sa rozhodnúť, či budeš mať 2dni fugu v dôch.poistení (aj poist.v nezam) a zaplatíš si sama zdr.poistenie alebo treba vyšší vym.základ za tie dva dni (bud vyššia mesač.mzda alebo odmeny...)

    Ak by ti skončil PP 30.4.2010 a 6týž. pred pravdep. termínom pôrodu máš niekedy v novembri (teda nie do konca okt., kedy ti končí ochranná lehota), tak pravdepodobne by si mala nárok na materské v prípade, že by ti trvalo poberanie nemocenského z ukončeného zaemstnania k nástupu na MD 6týž. pred PTP. Ale takýto prípad poznám len jeden a ak máš možnosť zametnať sa, tak by som to neriskovala.

    naduska129 je offline (nepripojený) naduska129

    naduska129
    vdaka za radu, len aby som bola uprimna, moc tomu nerozumiem, ide mi hlavne o tie davky pocas PN a maximalnu moznu vysku materskej... dalo by sa nejak polopate, co mam vlastne spravit???

    Fornetka je offline (nepripojený) Fornetka

    Fornetka
    Ahojte, ja by som sa tiez chcela opytat ako sa pocita PN v pripade, ze som na RD do 1.6.2010, platim DNP od jula 2009 z VZ 730eur a termin dalsieho porodu mam 20.11.2010. Dohodla som sa s dr. ze to dame na PN, nakolko, je pre doterajsieho zamestnavatela (kde mi drzia miesto) nevyhodne ma vziat spat na cca 4 mesiace a keby mi dali vypoved, stratim narok na materske zo zamestnania. Dakujem velmi pekne za odpoved

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.