Zavrieť

Porady

kde sa mám poradiť ohľadom správneho vydávania stravných lístkov?

Viete mi prosím niekto poradiť na akej inštitúcii sa mám poradiť ohľadom vydávania stravných lístkov? Ide mi o nasledujúci problém:
máme 5 dnový pracovný týždeň. V piatok sme mali náhradné voľno za odpracovanú nedeľu. V konečnom dôsledku sme teda pracovali 5 dní, ale zamestnávateľ nám odmietol dať piaty lístok za nedeľu, lebo sme čerpali náhradné voľno.Takže za ten týždeň sme dostali len 4 stravné lístky. Potrebujeme mať písomné vyjadrenie, aby sme ho mohli predložiť firme, lebo takéto prípady sa stávajú často.
Dakujem za odpoved.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    Aldan Pozri príspevok
    Viete mi prosím niekto poradiť na akej inštitúcii sa mám poradiť ohľadom vydávania stravných lístkov? Ide mi o nasledujúci problém:
    máme 5 dnový pracovný týždeň. V piatok sme mali náhradné voľno za odpracovanú nedeľu. V konečnom dôsledku sme teda pracovali 5 dní, ale zamestnávateľ nám odmietol dať piaty lístok za nedeľu, lebo sme čerpali náhradné voľno.Takže za ten týždeň sme dostali len 4 stravné lístky. Potrebujeme mať písomné vyjadrenie, aby sme ho mohli predložiť firme, lebo takéto prípady sa stávajú často.
    Dakujem za odpoved.
    Pochopila som to takto:
    pondelok - 8 hod. = 1 stravenka
    utorok - 8 hod. = 1 stravenka
    streda - 8 hod. = 1 stravenka
    štvrtok - 8 ho. = 1 stravenka
    piatok - náhradné voľno za nedeľu = žiadna stravenka
    sobota - voľno = žiadna stravenka
    nedeľa - 8 hod. = 1 stravenka

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Aldan Pozri príspevok
    Viete mi prosím niekto poradiť na akej inštitúcii sa mám poradiť ohľadom vydávania stravných lístkov? Ide mi o nasledujúci problém:
    máme 5 dnový pracovný týždeň. V piatok sme mali náhradné voľno za odpracovanú nedeľu. V konečnom dôsledku sme teda pracovali 5 dní, ale zamestnávateľ nám odmietol dať piaty lístok za nedeľu, lebo sme čerpali náhradné voľno.Takže za ten týždeň sme dostali len 4 stravné lístky. Potrebujeme mať písomné vyjadrenie, aby sme ho mohli predložiť firme, lebo takéto prípady sa stávajú často.
    Dakujem za odpoved.
    A koľko hodín ste za zmenu odpracovali? Ak viac ako 4 hod., nárok na zabezpečenie stravovania podľa §152 ZP ste mali. Skúste mu to ozrejmiť uvedeným §. Ak nepomôže, potom IP.
    Doplním otázku: pracovali ste teda 6 dní Po-Pia, aj NE? Ak je to tak, tak 5 lístkov patrí, ak len 4 a za piaty ste zobrali NV, lístok za tento deň nepatrí.
    Naposledy upravil Tweety : 03.05.10 at 13:10

    Aldan je offline (nepripojený) Aldan

    Aldan
    Ďakujem za rýchlu odpoveď, odpracovali sme 8 hodín, ale naše argumenty nepomohli, takže napíšeme list na IP, aby bolo raz a navždy jasno.

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    ak je FPČ 40 hod týždenne / po - pi po 8 hod/ a vy ste pracovali v nedeľu, aby ste si vybrali tzv. náhradné voľno - nepatrí vám ani príplatok ani stravný lístok ......iba ak by ste to mali zapracované v kolektívnej zmluve / resp interná smernica

    Aldan je offline (nepripojený) Aldan

    Aldan
    až teraz som bola na porade, prečo podľa vás nám nepatrí stravný lístok, veď v konečnom dôsledku sme odpracovali 5 dní po 8 hodín, len sme mali prehodený den na nedeľu, nepracovali sme 4 dni.Kde by som si toto mohla overiť v nejakom výklade zákona. Ďakujem

    Aldan je offline (nepripojený) Aldan

    Aldan
    Tweety, prosím ťa ako to myslíš vo svojej odpovedi:ak sme pracovali po-Pia a aj v nedeľu, tak nám patrí 5 lístkov? Veď to by bolo spolu 6 dní odrobených a za to by sme mali dostať 5 lístkov?Už tomu asi nerozumiem. Asi som sa zle vyjadrila. Nám prac. týžden je 40 hodín po-pia. My sme spolu odpracovali 40 hodín- 5 dní. l den bola sobota a l den bolo NV za nedeľu, ale stále je to 5 odpracovaných dní. a 2 dni voľna. Nevidím v tom žiaden rozdiel ako v inom týždni. Ďakujem

    Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

    Vylúčený člen Laco-monter
    Doležité je , že si nejaké stravné listky dostal !

    Ja som mal kedysi takého zamestnavateľa, že okrem výplaty neposkytoval zamestnancom vobec nič !

    Keby som bol ja tvoj zamestnavateľ , tak by som ti daval stale jeden stravny listok naviac , aby si nepindal ako chorá vrana.

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    nedeľa nie je vašou pracovnou zmenou určenou vo FPČ -
    za tento deň Vám stravenka nepatrí /
    § 90
    Začiatok a koniec pracovného času
    Na začiatok

    (1) Pracovná zmena je časť ustanoveného týždenného pracovného času, ktorý je zamestnanec povinný na základe vopred určeného rozvrhu pracovných zmien odpracovať v rámci 24 hodín po sebe nasledujúcich a prestávka v práci.


    § 152
    Stravovanie zamestnancov

    (2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    hanelie Pozri príspevok
    nedeľa nie je vašou pracovnou zmenou určenou vo FPČ -
    za tento deň Vám stravenka nepatrí /
    § 90
    Začiatok a koniec pracovného času
    Na začiatok

    (1) Pracovná zmena je časť ustanoveného týždenného pracovného času, ktorý je zamestnanec povinný na základe vopred určeného rozvrhu pracovných zmien odpracovať v rámci 24 hodín po sebe nasledujúcich a prestávka v práci.


    § 152
    Stravovanie zamestnancov

    (2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.
    Ak pracovali v nedeľu a odpracovali viac ako 4 hod., nárok na stravenku majú.

    Aldan je offline (nepripojený) Aldan

    Aldan
    Ďakujem vám za strávený čas na odpovede, tak isto si to myslíme aj my. 5 dní odpracovaných = 5 straveniek. Viem, že niekomu sa to zdá ako krákanie vrany, ale keď sa nebude nikto v tom našom úžasnom štáte ozývať a pýtať si svoje, tak podnikateľ ti nič nedá. Už by sme sa mali naučiť poriadkom. Ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.