Zavrieť

Porady

Dobrovoľné nemocenské a PN

Dobry den potrebovala by som poradit ako to je s PN pri dobrovolnom nemocenskom poisteni.Dotycny si ho platil viac ako 270 dni aale ho zrusil potom. Uz nie je poisteni dobrovolne...ani nepracuje je nezamestnany.

Ak ochorel po 6 mesiacoh od ukoncenia platenia ma narok na PN kedze si predtym platil tych 270 dni..a je to este v obdobi dvoch rokov...aspon som to tak pochopila ja.

a po druhe...ukonci platenie z dovodu nastupu na matersku....ma narok na Pn ak ochorie pocas tohto obdobia. ...to znamena ze si platil narodilo sa dieta neplati/sak peniaze uz ma a platil to kvoli mateskej/ a potom ochorie ...a tiez splna tych 270 dni

Moznoje to tak nerozumne napisane ale dakujem.
Naposledy upravil Dav : 03.11.10 at 15:47
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

bznka Pozri príspevok
Dobry den potrebovala by som poradit ako to je s PN pri dobrovolnom nemocenskom poisteni.Dotycny si ho platil viac ako 270 dni aale ho zrusil potom. Uz nie je poisteni dobrovolne...ani nepracuje je nezamestnany.

Ak ochorel po 6 mesiacoh od ukoncenia platenia ma narok na PN kedze si predtym platil tych 270 dni..a je to este v obdobi dvoch rokov...aspon som to tak pochopila ja.
Zle rozumieš, ak chcel poberať dávku v PN tak sa mal pred nástupom na PN znova poistiť.
Musí mať aktívne poistenie teda počas platenia resp. 42 dňovú ochrannú lehotu aby mal nárok na čerpanie dávok. Takže prihlásiť sa a bude mať PN novú PN platenú z minimálneho VZ.
a po druhe...ukonci platenie z dovodu nastupu na matersku Nemusí ukončiť, prestáva platiť nástupom na materskú, po skončení materskej začne opäť platiť ked bude na rodičovskej dovolenke a vtedy bude mať nárok na PN a na OCR v tom období. ....ma narok na Pn ak ochorie pocas tohto obdobia. ...to znamena ze si platil narodilo sa dieta neplati/sak peniaze uz ma a platil to kvoli mateskej/ a potom ochorie ...a tiez splna tych 270 dni nie vysvetlenie je vyššie

Moznoje to tak nerozumne napisane ale dakujem.
V texte máš odpoved, úplne zle chápeš DNP.
2 0
bznka bznka

bznka je offline (nepripojený) bznka

velmi pekne dakujem..tot som si ja myslela ze musi byt aktivny alebo je tam len najaka ochranna doba...takze som mudrejsia..a mozem potom povedat tym co chcu ist na materaku ze nestaci ze si platia 270 dni a ked neotehotneju ze potom nedostanu takako si myslia...ked otehotneju az po pol roku ochoreju...potom by sa to uz len fakt vyuzivala ako sa to vyuziva pri tom ze nerobis nikde ale si to zaplatis kedze planujes babo a mas ako tak pekne peniaze
0 0
bznka bznka

bznka je offline (nepripojený) bznka

Dobry poradaci....opat potrebjem radu...znama je na rodicovskej dovolenke od roku 2008, od aprila tohto roku si plati DNP, zaroven je aj v zamestnanenckom vztahu od roku 2006, ktory by aj chcela skoncit ale az k dovrseniu troch rokov zivota dietata, lebo nema miesto na ktore by sa vratila..a zaroven planuje hladanie novej prace.

1, ma narok na PN teraz alebo nie ak by bola chora?

2, co je pre nu vyhdone ukoncit pracovny pomer alebo ostat s dietatom doma ako osoba ktora sa o neho stara....s tym aby mohla vyuzit PN na seba lebo ju caka v jeseni dlhsia marodka z dovodu operacie. Dakujem.

Na urad prace ju nezaregistruju z dovodu spolocnistva v jednej firme. Dakujem
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

bznka Pozri príspevok
Dobry poradaci....opat potrebjem radu...znama je na rodicovskej dovolenke od roku 2008, od aprila tohto roku si plati DNP, zaroven je aj v zamestnanenckom vztahu od roku 2006, ktory by aj chcela skoncit ale az k dovrseniu troch rokov zivota dietata, lebo nema miesto na ktore by sa vratila..a zaroven planuje hladanie novej prace.

1, ma narok na PN teraz alebo nie ak by bola chora?

2, co je pre nu vyhdone ukoncit pracovny pomer alebo ostat s dietatom doma ako osoba ktora sa o neho stara....s tym aby mohla vyuzit PN na seba lebo ju caka v jeseni dlhsia marodka z dovodu operacie. Dakujem.

Na urad prace ju nezaregistruju z dovodu spolocnistva v jednej firme. Dakujem
1/ ak je dobrovolne nemocensky poistená a plní si toto poistenie viac ako 270 dní tak by mala mať nárok na nemocenské /ale este si to presne pozriem, vychadzam zatial z logiky ak platim, tam by som mala mat narok/

2/ k tomu zamestnaneckému pomeru - trosku by som to preklasifikovala, ze je v stave zamestnancov /pretoze ako pises predpokladam, ze doma a stara sa o dieta/

3/ co jej brani hladat si novu pracu, ak ju najde, moze rozviazat pracovny pomer s byvalym /resp. terajsim zamestnavatelom, treba si potichucky zistit ci s nou pocita, alebo nie/ a vcas podat vypoved a zamestnat sa v novo najdenom pracovnom pomere
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

bznka Pozri príspevok
Dobry poradaci....opat potrebjem radu...znama je na rodicovskej dovolenke od roku 2008 na rodičovskej? kedy jej končí rodičovská dovolenka? skús písať presnejšie dátumy , od aprila tohto roku si plati DNP, zaroven je aj v zamestnanenckom vztahu od roku 2006, ktory by aj chcela skoncit ale az k dovrseniu troch rokov zivota dietata, lebo nema miesto na ktore by sa vratila..a zaroven planuje hladanie novej prace.

1, ma narok na PN teraz alebo nie ak by bola chora? teraz nemá nárok na PN, nakoľko si DNP neplatí 270 dní, mala by nárok na PN v prípade ukončeného zamestnania - teda poistenia, ktoré by sa je prirátalo k dňom poistenia v DNP.

2, co je pre nu vyhdone ukoncit pracovny pomer nerozumiem tejto alternatíve, ak sa nemá kam vrátiť a ukončia jej PP v práci, tak bude mať nárok na odstupné, po 5 rokoch bude trojmesačné. Ak dá výpoved sama, tak nedostane nič. alebo ostat s dietatom doma ako osoba ktora sa o neho stara.to myslíš po tom treťom roku života dieťaťa? ...s tym aby mohla vyuzit PN na seba lebo ju caka v jeseni dlhsia marodka z dovodu operacie. Dakujem.

Na urad prace ju nezaregistruju z dovodu spolocnistva v jednej firme. Dakujem
v texte.
0 0
bznka bznka

bznka je offline (nepripojený) bznka

Dakujem za odpoved.

Xanti na otazky ktore su dalej polozene od teba uz neodpovedam lebo som to pochopila dalej :-)
0 0
bznka bznka

bznka je offline (nepripojený) bznka

Idem sa opytat inu otazku....ked som DNP a idem na OCR s dietatom musim ihned cupitat na socialku odovzdat OCrku ci ci staci az po ukonceni?....co k tomu potrebujem este?

Ak som DNP/len kratky cas/a som na rodicovskej tak este raz narok na OCR mam stale, ziadne podmienky tu netreba spnit.
0 0
bznka bznka

bznka je offline (nepripojený) bznka

Este ma napadla otazka ak je niekto poisteny DNP a este nema narok na PN...ale stane sa ze je chory moze sa dat vypisat z dovodu aby neplatil odvody...kedze sa pocas Pnky neplatia odvody.

Ma tato Pnka vplyv na vypocet zakladu na nasledujuci rok alebo nie? Dakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

bznka Pozri príspevok
Idem sa opytat inu otazku....ked som DNP a idem na OCR s dietatom musim ihned cupitat na socialku odovzdat OCrku ci ci staci az po ukonceni?....co k tomu potrebujem este? ja som odovzdávala vždy spolu s ukončením a nikomu to nevadilo, aj ked očr trvala 15dní.

Ak som DNP/len kratky cas/a som na rodicovskej tak este raz narok na OCR mam stale, ziadne podmienky tu netreba spnit.
len ak chceš mať nárok na RP podla teraz účinného zákona (ak poberáš zvýšný alebo si začala poberať RP po 31.12.2009), tak aspon 1den v kalend.mesiaci nesmieš byť považovaná za zárobkovo činnú. Za zárobkovo činnú si považovaná počas poberania nemocesnkého, ošetrovného, ... T.j. ak by si poberala ošetrovné, odo dna po ukončení poberania ošetrovného nemocenské a celý kalend.mesiac by si poberala nem.dávky, tak by si za ten daný kal.mesiac nemala nárok na RP a musíš oznámiť poberanie nem.dávok.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

§ 140
(4) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba, dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti nie je povinná platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti ani v období, počas ktorého sa jej poskytuje nemocenské.

Takže konkrétne k Tvojej otázke: Pokiaľ máš DNP z ktorého zatiaľ nie je nárok na PN, lebo ešte nesplňaš tých 270 dní poistenia, tak musíš platiť DNP aj počas Tvojej PN.
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

bznka Pozri príspevok
Este ma napadla otazka ak je niekto poisteny DNP a este nema narok na PN...ale stane sa ze je chory moze sa dat vypisat z dovodu aby neplatil odvody...kedze sa pocas Pnky neplatia odvody.

Ma tato Pnka vplyv na vypocet zakladu na nasledujuci rok alebo nie? Dakujem
Odvody neplatíš len v prípade, ak ti vznikne nárok na nemocenské.

Vymeriavací základ sa počíta zo základu dane - nepochopila som, na čo sa pýtaš. Nemocenské je PNZD.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

bznka Pozri príspevok
Este ma napadla otazka ak je niekto poisteny DNP a este nema narok na PN...ale stane sa ze je chory moze sa dat vypisat z dovodu aby neplatil odvody...kedze sa pocas Pnky neplatia odvody.

Ma tato Pnka vplyv na vypocet zakladu na nasledujuci rok alebo nie? Dakujem
aj keby si odniesla PN do SP ako DNP osoba, tak ti príde rozhodnutie, že nemáš nárok na nemocenské. Musíš platiť poistné pokial nepoberáš nemocenské. Nestačí samotná PN, ako pri zamestnancovi alebo povinne nem.poistenej szčo.

t.j. pn bez nároku na nemocenské nemá u DNP osob vplyv na vym.základ.
1 0
bznka bznka

bznka je offline (nepripojený) bznka

Teda ak som na rodicovskom teraz a ten poberam vlastne od roku 2008....a od maja tohto roku som DNP...tak sa mi neoplati ist na OCr s dietatom bo by som prisla o rodicovsky prispevok /nieje to materska/..a rovnako by to bola aj pri Pnke /ale na tu narok nemam/.?



A pre moju znamu teraz...ona ma narok na Pnku uz s DNP....ale na druhy rok planuju babo a teraz by chcela ist na Pnku boji sa ci jej to neovplyvnui vysku materskeho ta Pnka potom. ci nebude vdaka tomu poberat menej bo teraz si plati z maxima....a ma strach aby jej to na druhy rok tato pnka v tomto roku nepokazila. Dakujem
Naposledy upravil bznka : 21.06.10 at 10:44
0 0
karlinda karlinda

karlinda je offline (nepripojený) karlinda

[QUOTE=bznka;1434461]Teda ak som na rodicovskom teraz a ten poberam vlastne od roku 2008....a od maja tohto roku som DNP...tak sa mi neoplati ist na OCr s dietatom bo by som prisla o rodicovsky prispevok /nieje to materska/..a rovnako by to bola aj pri Pnke /ale na tu narok nemam/.?



Nemyslim ze ak budes na osetrovnom prides o rodicovsky.Znamena to tak, ako aj vyssie pisu, ze nesmies byt cely mesiac PN alebo osetrovne.Takze kludne mozes ist na osetrovne napr. 10 dni s dietatom,alebo Pn len to nesmie byt cely mesiac.
Pocas materskej nepoberas nic, materska su vlastne nemocenske davky, az na rodicovskom mozes poberat PN ci osetrovne.

Kludne chod na osetrovne, budes ho mat sice len z minima,ale aj to je peniaz.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

bznka Pozri príspevok
Teda ak som na rodicovskom teraz a ten poberam vlastne od roku 2008....a od maja tohto roku som DNP...tak sa mi neoplati ist na OCr s dietatom bo by som prisla o rodicovsky prispevok /nieje to materska/..a rovnako by to bola aj pri Pnke /ale na tu narok nemam/.?



A pre moju znamu teraz...ona ma narok na Pnku uz s DNP....ale na druhy rok planuju babo a teraz by chcela ist na Pnku boji sa ci jej to neovplyvnui vysku materskeho ta Pnka potom. ci nebude vdaka tomu poberat menej bo teraz si plati z maxima....a ma strach aby jej to na druhy rok tato pnka v tomto roku nepokazila. Dakujem
Poberanie nemocenského neovplyvní výšku materskej. Toto obdobi je vylučitelná doba. Ak nastúpi na materskú v roku 2011, vymeriavací základ sa jej bude počítať z roku 2010.
0 0
bznka bznka

bznka je offline (nepripojený) bznka

veronikasad Pozri príspevok
Poberanie nemocenského neovplyvní výšku materskej. Toto obdobi je vylučitelná doba. Ak nastúpi na materskú v roku 2011, vymeriavací základ sa jej bude počítať z roku 2010.
takze v pohode moze ist na marodku tohto roku ktora bude dlhodobejsia...a vysku materskej ci inej davky jej to neovpylvni na druhy rok.
0 0
Qtinka Qtinka

Qtinka je offline (nepripojený) Qtinka

Ahojte,
mam otazocky pre zbehlých v oblasti ošetrovného. Môj manžel je od roku 2008 DNPO (pričom do 4/2010 bol zamestnancom a do DP prispieval min.čiastku. Od 5/2010 je SZČO a platí si DNP z max.VZ). Od 15.10.2010 čerpal OČR na syna a prišiel mu výmer ošetrovného len z min.VZ.Poradte mi prečo? Ved na ošetrovné má poistenec právo od 1.dňa po zaregistrovaní nie? - U mna to tak bolo.
Ak by si dal zrušiť NP a v ten istý deň by sa znovu prihlásil na NP z max.VZ dostal by max.OČRku?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Qtinka Pozri príspevok
Ahojte,
mam otazocky pre zbehlých v oblasti ošetrovného. Môj manžel je od roku 2008 DNPO (pričom do 4/2010 bol zamestnancom a do DP prispieval min.čiastku. Od 5/2010 je SZČO a platí si DNP z max.VZ). Od 15.10.2010 čerpal OČR na syna a prišiel mu výmer ošetrovného len z min.VZ.Poradte mi prečo? Ved na ošetrovné má poistenec právo od 1.dňa po zaregistrovaní nie? - U mna to tak bolo.
Ak by si dal zrušiť NP a v ten istý deň by sa znovu prihlásil na NP z max.VZ dostal by max.OČRku?
Uplynulo 26 týždňov od zmeny VZ ku dňu vzniku nároku na ošetrovné ?
0 0
Almena Almena

Almena je offline (nepripojený) Almena

pre veronikusad:
Však 5+5 je desať, a 5+6 je jedenásť. Podľa toho neuplynulo.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Qtinka Pozri príspevok
Ahojte,
mam otazocky pre zbehlých v oblasti ošetrovného. Môj manžel je od roku 2008 DNPO (pričom do 4/2010 bol zamestnancom a do DP prispieval min.čiastku. Od 5/2010 je SZČO a platí si DNP z max.VZ). Od 15.10.2010 čerpal OČR na syna a prišiel mu výmer ošetrovného len z min.VZ.Poradte mi prečo? Ved na ošetrovné má poistenec právo od 1.dňa po zaregistrovaní nie? - U mna to tak bolo.
Ak by si dal zrušiť NP a v ten istý deň by sa znovu prihlásil na NP z max.VZ dostal by max.OČRku?
1. Ak od 5/2010 len zmenil výšku VZ na maximum, pri nemocenských dávkach sa vychádza z VZ, z ktorého platil poistné minulý rok. Kěďže minulý rok platil z minima, tak dostal minimálne ošetrovné.
2. Ak v máji ukončil DNP a následne začal nové s maximálnym VZ, potom ak nárok vznikne počas 26 týždňov od vzniku nového poistenia, pri výpočte nemocenkej dávky sa použiva tzv. pravdepodobný DVZ, čo je vlastne suma vypočítaná z minimálneho základu (bez ohľadu na to, aký má VZ) - to je aj odpoveď na druhu otázku.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať