Zavrieť

Porady

Dobrovoľné nemocenské a PN

Dobry den potrebovala by som poradit ako to je s PN pri dobrovolnom nemocenskom poisteni.Dotycny si ho platil viac ako 270 dni aale ho zrusil potom. Uz nie je poisteni dobrovolne...ani nepracuje je nezamestnany.

Ak ochorel po 6 mesiacoh od ukoncenia platenia ma narok na PN kedze si predtym platil tych 270 dni..a je to este v obdobi dvoch rokov...aspon som to tak pochopila ja.

a po druhe...ukonci platenie z dovodu nastupu na matersku....ma narok na Pn ak ochorie pocas tohto obdobia. ...to znamena ze si platil narodilo sa dieta neplati/sak peniaze uz ma a platil to kvoli mateskej/ a potom ochorie ...a tiez splna tych 270 dni

Moznoje to tak nerozumne napisane ale dakujem.
Naposledy upravil Dav : 03.11.10 at 15:47
Usporiadat
LenkaDVA LenkaDVA

LenkaDVA je offline (nepripojený) LenkaDVA

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu v mojej situácii. Som momentálne na rodičovskom príspevku, ktorý mi končí 20.11.2010. Mám problémy s chrbticou, hrozí mi operácia a tým pádom musím mať vypísanú PN. Chcem sa spýtať, či sa dá nejako ovplyvniť suma poberania nemocenského, keby som bola dobrovoľne poistená?
Na materskej som od 11/2004, čiže 6 rokov a pred tým som bola zamestnaná 6 rokov a zamestnanecký pomer ešte trvá.
Ďakujem za odpoveď.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

LenkaDVA Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu v mojej situácii. Som momentálne na rodičovskom príspevku, ktorý mi končí 20.11.2010. Mám problémy s chrbticou, hrozí mi operácia a tým pádom musím mať vypísanú PN. Chcem sa spýtať, či sa dá nejako ovplyvniť suma poberania nemocenského, keby som bola dobrovoľne poistená?
Na materskej som od 11/2004, čiže 6 rokov a pred tým som bola zamestnaná 6 rokov a zamestnanecký pomer ešte trvá.
Ďakujem za odpoveď.
nárok na nem. dávku z DNP môžeš získať až po 270 dňoch nem. poistenia.

Počas poberania rod. príspevku máš prerušené nem. poistenie. Ak by si išla na operáciu do skončenia rod. dovolenky, nevznikne ti nárok na nemocenské. Riešením je ukončenie rod. dovolenky a nástup do práce.
0 0
korki80 korki80

korki80 je offline (nepripojený) korki80

dobry den
prosim o radu.
som DNPo. ako je to s PN. dnes som bola u svojej lekarky, mam klasicku chripku, poziadala som ju o vydanie PN. dala mi papiere a ja neviem, co s tym. su tri, kazde inej farby. musim to ist hned zaniest do SP alebo staci az ked budem po kontrole. kazala mi prist o tyzden na kontrolu a tam dopise koniec PN. neviem, ci bude stacit, ked vsetky papiere zanesiem do SP az po ukonceni PN???

este by ma zaujimala aj vyska PN, ked si platim dnp z minima, 14 eur mesacne? dakujem

s pozdravom zuzana
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

korki80 Pozri príspevok
dobry den
prosim o radu.
som DNPo. ako je to s PN. dnes som bola u svojej lekarky, mam klasicku chripku, poziadala som ju o vydanie PN. dala mi papiere a ja neviem, co s tym. su tri, kazde inej farby. musim to ist hned zaniest do SP alebo staci az ked budem po kontrole. kazala mi prist o tyzden na kontrolu a tam dopise koniec PN. neviem, ci bude stacit, ked vsetky papiere zanesiem do SP az po ukonceni PN???

este by ma zaujimala aj vyska PN, ked si platim dnp z minima, 14 eur mesacne? dakujem

s pozdravom zuzana
.. zuzi, každé tlačivko to má hore (pod čiarou) napísané, že kam patrí ..
Ja by som odovzdala hneď na SP - červený diel - nezabudni podpísať a číslo účtu uviesť. A skontrolovať, či nemáš nedoplatok !!!!
.. ak si platila aj vlani z minima, tak asi 2,4€ prvé tri dni a 5,4€ ďalšie
Naposledy upravil Katy a R : 05.11.10 at 23:19
0 0
LenkaDVA LenkaDVA

LenkaDVA je offline (nepripojený) LenkaDVA

veronikasad Pozri príspevok
nárok na nem. dávku z DNP môžeš získať až po 270 dňoch nem. poistenia.

Počas poberania rod. príspevku máš prerušené nem. poistenie. Ak by si išla na operáciu do skončenia rod. dovolenky, nevznikne ti nárok na nemocenské. Riešením je ukončenie rod. dovolenky a nástup do práce.
Ďakujem za odpoveď
0 0
bznka bznka

bznka je offline (nepripojený) bznka

Potrebujem poradit tuto....platila si znama DNP/splna podmienku 270 dni/...ona bola na rodicovskej ktora jej skoncila...ale kedze nema pracu tak ostala s dietatom doma nadalej do 6 rokoch.....ona teraz ochorela ....kedze je doma s dietatom ma tu starostlivost o neho....moze ona vyuzit to DNP na svoje nemocenske...kedze nie je zamestnana ani na urade prace...lebo lekar jej povedal ze nacojej marodka ked nema zamestnavatela....a co ma uviest do kolonky zamestnavatel.....rovnaky problem sa naskytuje pri OCR...sak ona sa o to dieta stara tak naco jej OCR ked aj tak je doma s nim.....rovnako sa cuduju aj v socialnej poistovni....mozu je odmietnut dat nemocenske osetrovne....dakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

bznka Pozri príspevok
Potrebujem poradit tuto....platila si znama DNP/splna podmienku 270 dni/...ona bola na rodicovskej ktora jej skoncila...ale kedze nema pracu tak ostala s dietatom doma nadalej do 6 rokoch.....ona teraz ochorela ....kedze je doma s dietatom ma tu starostlivost o neho....moze ona vyuzit to DNP na svoje nemocenske...kedze nie je zamestnana ani na urade prace...lebo lekar jej povedal ze nacojej marodka ked nema zamestnavatela....a co ma uviest do kolonky zamestnavatel.....rovnaky problem sa naskytuje pri OCR...sak ona sa o to dieta stara tak naco jej OCR ked aj tak je doma s nim.....rovnako sa cuduju aj v socialnej poistovni....mozu je odmietnut dat nemocenske osetrovne....dakujem
Na tlačive PNky sú dole pod čiarou "Poznámky" .. treba prečítať!!!! a postupovať podľa toho (že vypĺňa sa iba v prípade zamestnanca)
A zaškrtnúť správny poistný vzťah! (pri DNP 3)

Inak mne to tiež lekárka vypĺňala (hoci je tam napísané, že sa nevypĺňa)... a musela som jej to doniesť späť - opraviť ..
0 0
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

Pekný deň, priateľka si platí DNP z min. VZ. Od 12/2010 bude evidovaná na ÚP a bude poberať podporu v nezamestnanosti. Ak bude poberať podporu, nebude si môcť uplatniť dávku PN ani OČR pri chorobe seba alebo dieťaťa. Môže si na toto obdobie 6 mesiacov pozastaviť, alebo celkom ukončiť DNP a po ukončení poberania podpory po 6-tich mesiacoch opäť prihlásiť na platenie DNP a bude mať nárok od 1.dňa PN alebo OČR na výplatu dávky? Nemusí splniť podmienku 270 dní poistenia? Ďakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

dobrava Pozri príspevok
Pekný deň, priateľka si platí DNP z min. VZ. Od 12/2010 bude evidovaná na ÚP a bude poberať podporu v nezamestnanosti. Ak bude poberať podporu, nebude si môcť uplatniť dávku PN ani OČR pri chorobe seba alebo dieťaťa. Môže si na toto obdobie 6 mesiacov pozastaviť, alebo celkom ukončiť DNP a po ukončení poberania podpory po 6-tich mesiacoch opäť prihlásiť na platenie DNP a bude mať nárok od 1.dňa PN alebo OČR na výplatu dávky? Nemusí splniť podmienku 270 dní poistenia? Ďakujem
Máš nesprávne informácie. Ak bude PN alebo mať choré dieťa, má nárok na ošetrovné alebo nemocenské z DNP. Len to musí nahlásiť na UP, dávku v nezamestnanosti jej pozastavia a obnovia ju znovu (v pôvodnej výške) po ukončení poberania nemocenského alebo ošetrovného.

DNP nemusí rušiť (pozastaviť sa nedá).
0 0
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

veronikasad Pozri príspevok
Máš nesprávne informácie. Ak bude PN alebo mať choré dieťa, má nárok na ošetrovné alebo nemocenské z DNP. Len to musí nahlásiť na UP, dávku v nezamestnanosti jej pozastavia a obnovia ju znovu (v pôvodnej výške) po ukončení poberania nemocenského alebo ošetrovného.

DNP nemusí rušiť (pozastaviť sa nedá).
Ďakujem za odpoveď, možno sa opýtam blbosť, ale ak bude PN napr. 1 mesiac, automaticky sa jej posunie výplata podpory a nezamestnaná bude 7 mesiacov?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

dobrava Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď, možno sa opýtam blbosť, ale ak bude PN napr. 1 mesiac, automaticky sa jej posunie výplata podpory a nezamestnaná bude 7 mesiacov?
Nezamestnaná bude kým si nenajde prácu a bude evidovaná na ÚP (evidencia nezavisí od poberania podpory).

Dávka v nezamestnanosti sa vypláca po dobu 6 mesiacov. Prerušuje sa poberaním ošetrovného a nemocenského. Doba poberania dávky sa "posunie" - v tvojom prípade dávka bude vyplatená za 6 mesiacov, ale napr. v 7 kal. mesiacoch
2 0
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

veronikasad Pozri príspevok
Nezamestnaná bude kým si nenajde prácu a bude evidovaná na ÚP (evidencia nezavisí od poberania podpory).

Dávka v nezamestnanosti sa vypláca po dobu 6 mesiacov. Prerušuje sa poberaním ošetrovného a nemocenského. Doba poberania dávky sa "posunie" - v tvojom prípade dávka bude vyplatená za 6 mesiacov, ale napr. v 7 kal. mesiacoch
Ďakujem za odpoveď v takúto neskorú hodinu.
0 0
bznka bznka

bznka je offline (nepripojený) bznka

Dobry ..prosim o radu....ak som toho roku bola niekolkokrat na Pnke...a platim si DNP z max. Vz..ako to bude s PNkeou teda je vypoctom na druhy rok?...budu mat tie pnky vplyv na vysku Pnky na druhy rok?

neviem do ktorej temy to zaradit.

a este ak neplatim pocas PN to dobrovolne...teda aspon takto som to pochopila...ale ja somplatila tak mam narok na vratenie ci nie?
0 0
fem fem

fem je offline (nepripojený) fem

zdravím, môžete mi prosím poradiť, keď si zamestnanec platí nemocenské poistenie aj ako DNPO od 1.1.2010 a poistenie trvá, môže priložiť potvrdenie zo Soc. poisťovne k daňovému priznaniu za rok 2010, ktoré mu bude robiť zamestnávateľ, aby mu výšku zaplateného poistného DNPO zamestnávateľ odrátal od základu dane?
0 0
ada159 ada159

ada159 je offline (nepripojený) ada159

Nárok na nemocenské pri PN alebo na materské z DNP je len vtedy, ak v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN alebo pred pôrodom trvalo DNP (hoci aj prerušovane) aspoň 270 kalendárnych dní. Do toho sa započítavajú aj dni iného, už ukončeného nemocenského poistenia.




Akosi sa stále neviem zorientovať. Zamestnanec je nepretžite nemocensky poistený od r. 2008, v júni 2010 sa dobrovolne pripoistí. V oktobri 2010 ide na PN. Teda DNP trvá 122 dní. Bude výška jeho nemocenskej dávky už zvýšená a platená aj z DNP? Pretože v priebehu predchádzajúcich dvoch rokoch pred vznikom nároku na nemocenské bol 270 dní poistený z nemocenského poistenia - z titulu zamestnanec.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ada159 Pozri príspevok
Nárok na nemocenské pri PN alebo na materské z DNP je len vtedy, ak v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN alebo pred pôrodom trvalo DNP (hoci aj prerušovane) aspoň 270 kalendárnych dní. Do toho sa započítavajú aj dni iného, už ukončeného nemocenského poistenia.




Akosi sa stále neviem zorientovať. Zamestnanec je nepretžite nemocensky poistený od r. 2008, v júni 2010 sa dobrovolne pripoistí. V oktobri 2010 ide na PN. Teda DNP trvá 122 dní. Bude výška jeho nemocenskej dávky už zvýšená a platená aj z DNP? Pretože v priebehu predchádzajúcich dvoch rokoch pred vznikom nároku na nemocenské bol 270 dní poistený z nemocenského poistenia - z titulu zamestnanec.
Nárok na nemocenské z DNP mu nevznikne, pretože do 270 dní poistenia sa započítava len predchádzajúce ukončené nem. poistenie v posledných 2 rokoch.
0 0
ada159 ada159

ada159 je offline (nepripojený) ada159

Stále som z toho jeleň, totižto zamestnec bol v r.2009 v jednej firme, ukončil prac.pomer, nastupil na mesiac na PN a po ukončení sa v r. 2009 zamestnal v druhej firme, kde prac.pomer trvá. V júni 2010 sa dobrovolne pripoistil a v oktobri nastupil na PN. Môže už čerpať dávku aj z DNP?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ada159 Pozri príspevok
Stále som z toho jeleň, totižto zamestnec bol v r.2009 v jednej firme, ukončil prac.pomer, nastupil na mesiac na PN a po ukončení sa v r. 2009 zamestnal v druhej firme, kde prac.pomer trvá. V júni 2010 sa dobrovolne pripoistil a v oktobri nastupil na PN. Môže už čerpať dávku aj z DNP?
V tomto prípade ano - nepretržité poistenie som chápala ako súvislé trvanie prac.pomeru. (do doby 270 dní sa započítava aj nem. poistenie z ukončeného prac.pomeru)
0 0
ada159 ada159

ada159 je offline (nepripojený) ada159

o.k. už mi to je jasné, veľká vďaka.
0 0
mareko mareko

mareko je offline (nepripojený) mareko

Dobrý deň, prosím o radu. Som zamestnaná (nemocenské poistenie zo zamestnania) a ešte si platím od 4. 6. 2010 DNP z min. základu. Na neurologickej kontrole mi doporučila neurologička PN-ku. Nechcem urobiť dáku chybu. 270 dní od prihlásenia DNP-osoby bude ak som dobre rátala 28. 2. 2011. Keby mi teraz vypísala Dr. PN-ku, tak by som mala nárok už aj z DNP? Z predchádzajúcich príspevkov nerozumiem tomuto:
"pretože do 270 dní poistenia sa započítava len predchádzajúce ukončené nem. poistenie v posledných 2 rokoch"
...neviem čo znamená ukončené NP... to ak by som už nepracovala a mala iba DNP?
Ak by mi vypísala Dr. PN-ku, tak sa asi nedá na tú istú diagnózu (lebo to bude dlhodobá PN)vypísať PN pre zamestnávateľa napr. od 4. 2. 2011 a PN z DNP pre Soc. Poist. až od 1. 3. 2011? Alebo sa to dá?
Ďakujem Vám za "polopatistické vysvetlenie".

Pekné popoludnie.
Naposledy upravil mareko : 03.02.11 at 13:30
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať