Zavrieť

Porady

rodičovský príspevok + živnostník

Manželka bola pred nastupom na matersku živnostnička...V sučasnosti ma pozastavenu živnosť a pobera RP...Chcem sa opytat keby chcela obnoviť živnosť a odpracovať nejake hodiny a sčasti sa venovať dieťaťu ako to spraviť aby nestratila RP a popritom si mohla privyrobiť...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    mhablak Pozri príspevok
    Teraz som sa bol pytat na ten zvyseny RP ale mi povedali ze manzelka nama narok...Isla vlastne z materskej na matersku...Pri prvom dietati poberala najprv matersku a potom RP a potom sa jej o dvaroky neskor narodilo druhe dieta a na to poberala uz len RP takze vraj nema narok na zvyseny RP...Je to trocha cudne co si ma clovek dat pauzu medzi detmi je to trocha diskriminujuce???
    Je to, zial, sposobene tym, ze bola zivnostbicka a zivnost pozastavila, teda za nu nikto neplatil nemocenske poistenie.
    Keby bola zamestnana a ide z jednej RD na druhu MD, ma poistenie len prerusene a ma narok aj na matersku aj na zvyseny RP.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Ak mala ako živnostníčka pozastavenú živnosť, tak nebola nemocensky poistená. Ak nebola nemocensky poistená aspoň 270 v období 2 rokov pred pôrodom druhého dieťaťa, tak pri druhom dieťati nemá nárok na materské ani na zvýšený RP.

    Štát za ženu na materskej resp. na RP nemocenské poistenie neplatí - štát počas tejto doby platí len dôchodkové poistenie.

    Pekne komplikované, však? Žiaľ, Vy ste na to doplatili.

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    mhablak Pozri príspevok
    Manželka poberala matersku...Čiže ešte možem požiadať o zvýšený RP a aj so spatnym vyplatením od januara?
    áno, ak ešte požiada (6 mesiacov premlčacia doba), vyplatia jej spätne od januára, musí splniť tie tri podmienky
    - nepracovať na PP
    - dieťa do 2 rokov
    - poberať materskú

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    mhablak Pozri príspevok
    Manželka bola pred nastupom na matersku živnostnička...V sučasnosti ma pozastavenu živnosť a pobera RP...Chcem sa opytat keby chcela obnoviť živnosť a odpracovať nejake hodiny a sčasti sa venovať dieťaťu ako to spraviť aby nestratila RP a popritom si mohla privyrobiť...
    v roku 2010 pri poberaní RP nemôže pracovať na DoPČ ani na DoVP, nemôže mať ani príjmy podľa § 6 ods. 1,2,5

    ale môže pracovať napr. na Zmluvu o dielo, Príkaznú zmluvu

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    mhablak Pozri príspevok
    A menila sa od roku 2010 aj vyska RP?
    od 1.1.2010 je výška RP 256,0 € - nárok má matka, ktorá poberala materské a dieťa nedosiahlo 2 roky
    matka, ktorá nepoberala materské, nemá nárok na zvýšenú čiastku, RP v tomto prípade ostáva nezmenený

    bolo potrebné požiadať o zvýšenie žiadosťou, priložiť potvrdenie zo SP, že poberala materské
    tuším je tam 6 mesiacov premlčacia doba na požiadanie

    mhablak je offline (nepripojený) mhablak

    mhablak
    Manželka poberala matersku...Čiže ešte možem požiadať o zvýšený RP a aj so spatnym vyplatením od januara?

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    mhablak Pozri príspevok
    Este prosim o vysvetlenie skratiek PP DoPč a DOvč
    PP - pracovný pomer
    DoPČ - dohoda o pracovnej činnosti
    DoVP - dohoda o vykonaní práce

    mhablak je offline (nepripojený) mhablak

    mhablak
    Teraz som sa bol pytat na ten zvyseny RP ale mi povedali ze manzelka nama narok...Isla vlastne z materskej na matersku...Pri prvom dietati poberala najprv matersku a potom RP a potom sa jej o dvaroky neskor narodilo druhe dieta a na to poberala uz len RP takze vraj nema narok na zvyseny RP...Je to trocha cudne co si ma clovek dat pauzu medzi detmi je to trocha diskriminujuce???

    mhablak je offline (nepripojený) mhablak

    mhablak
    Teraz keby som mal iba jedno prve dieta tak dostanem vacsi RP ako teraz ked mam dve ... nelogicke....

    mhablak je offline (nepripojený) mhablak

    mhablak
    To som celkom nepochopil
    ved manzelka platila vsetko len v case materskej nemocenske hradi štát nie?

    mhablak je offline (nepripojený) mhablak

    mhablak
    Ale prečo je to tak ved zamestnanec odvadza na nemocenske 1,4 % a živnostnik 4,4 % z vymeriavacieho zakladu a živnostnik nedostane zvysenu matersku a zamestnanec ano ... toto je logika sucasneho systemu???

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.