Zavrieť

Porady

Refakturácia ubytovania

Dobrý deń,
chcela by som sa informovať ohladne DPH pri refakturácii ubytovacích služieb. Rakúska spoločnosť má dcérske spoločnosti v HU, CZ a SR. Zamestnanec HU bol na služobnej ceste v CZ. Nakoľko objednávka odišla od nás na ubytovanie faktúru za hotel poslali do našej dcérskej spoločnosti SR s 10% DPH. Potrebujem tento náklad refakturovať do HU. Otázka znie s akou DPHčkou má ísť tá faktúra od nás?Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    bekorbe Pozri príspevok
    Dobrý deń,
    chcela by som sa informovať ohladne DPH pri refakturácii ubytovacích služieb. Rakúska spoločnosť má dcérske spoločnosti v HU, CZ a SR. Zamestnanec HU bol na služobnej ceste v CZ. Nakoľko objednávka odišla od nás na ubytovanie faktúru za hotel poslali do našej dcérskej spoločnosti SR s 10% DPH. Potrebujem tento náklad refakturovať do HU. Otázka znie s akou DPHčkou má ísť tá faktúra od nás?Ďakujem
    miesto dodania služby - ČR..
    vystavujete faktúru bez dane...

    martinez je offline (nepripojený) martinez

    martinez
    tá daň patrí českému štátnemu rozpočtu... čiže ani konečný príjemca nebude samozdaňovať a vy budete refakturovať bez dph.

    lkk9769 je offline (nepripojený) lkk9769

    lkk9769
    Predpokladám, že faktúra je vystavená na Vašu spoločnosť SK a v podklade je meno zamestnanca HU čo znamená že nie je Váš oprávnený náklad. Najednoduchšie riešenie je zaúčtovať celú faktúru na 3 účet (anlayt, prefakturácia) vrátane DPH bez uplatnenia si DPH na SK a k tomu vystaviť faktúru pre spoločnosť v HU v takej sume a bez povinnosti DPH.

    Jane! je offline (nepripojený) Jane!

    Jane!
    A čo v prípade, že sme organizačná zložka českej firmy na Slovensku a na Slovensko chodia zamestnanci z českej firmy. Faktúra za ubytovanie sa posiela a vystavuje na organizačnú zložku na Slovensku. Ubytovanie chceme prefakturovať do ČR. Faktúra z hotela bola na 119 EUR vrátane DPH a bola zaúčtovaná na účet 548 ako daňovo neuznaný náklad, keďže nejde o našich zamestnancov, 343 /321, teda DPH sme si uplatnili. Pri refakturácií by sa malo postupovať tak, že sa to bude refakturovať bez DPH podľa § 69 ods. 2 a 4 Zákona o DPH, takže mala by som refakturovať len sumu 100 EUR? Je to tak správne?

    Jane! je offline (nepripojený) Jane!

    Jane!
    Jane! Pozri príspevok
    A čo v prípade, že sme organizačná zložka českej firmy na Slovensku a na Slovensko chodia zamestnanci z českej firmy. Faktúra za ubytovanie sa posiela a vystavuje na organizačnú zložku na Slovensku. Ubytovanie chceme prefakturovať do ČR. Faktúra z hotela bola na 119 EUR vrátane DPH a bola zaúčtovaná na účet 548 ako daňovo neuznaný náklad, keďže nejde o našich zamestnancov, 343 /321, teda DPH sme si uplatnili. Pri refakturácií by sa malo postupovať tak, že sa to bude refakturovať bez DPH podľa § 69 ods. 2 a 4 Zákona o DPH, takže mala by som refakturovať len sumu 100 EUR? Je to tak správne?
    Prosím nevie mi niekto poradiť, či je v poriadku DPH na vstupe? Mne sa to nezdá s tou DPH, ale takto to robila naša bývalá účtovníčka.

    kira je offline (nepripojený) kira

    kira
    Dobrý deň. Máme faktúru za ubytovanie v tretích štátoch od cestovnej kancelárie. Faktúra je bez DPH v zmysle §65 pre cestovné kancelárie. Potrebujem časť prefaktúrovať FO platcovi DPH. Na faktúre je
    1. ubytovanie v hoteli /časť nepodliehajúca DPH/.................€
    2. ubytovanie v hoteli /časť podliehajúca DPH/.................€
    Jedná sa o ubytovanie v tretích krajinách
    Prefakturácia leteckej dopravy je podľa §46 oslobodená a budem fakturovať bez DPH, ale poradíte ako to bude s ubytovaním?
    Môj názor je, že prefakturujem presne tak ako je FA na nás, časť bez DPH a časť s DPH. Prosím, dosť ma to súri. Uvažujem správne?
    Ešte ma napadlo, že budeme refakturovať aj požičanie auta. Všetko sa to týka vycestovania do tretích krajín a keďže bolo plnenie tam, nemala by som to všetko fakturovať bez DPH?
    Naposledy upravil kira : 04.01.12 at 11:39

    kira je offline (nepripojený) kira

    kira
    kira Pozri príspevok
    Dobrý deň. Máme faktúru za ubytovanie v tretích štátoch od cestovnej kancelárie. Faktúra je bez DPH v zmysle §65 pre cestovné kancelárie. Potrebujem časť prefaktúrovať FO platcovi DPH. Na faktúre je
    1. ubytovanie v hoteli /časť nepodliehajúca DPH/.................€
    2. ubytovanie v hoteli /časť podliehajúca DPH/.................€
    Jedná sa o ubytovanie v tretích krajinách
    Prefakturácia leteckej dopravy je podľa §46 oslobodená a budem fakturovať bez DPH, ale poradíte ako to bude s ubytovaním?
    Môj názor je, že prefakturujem presne tak ako je FA na nás, časť bez DPH a časť s DPH. Prosím, dosť ma to súri. Uvažujem správne?
    Ešte ma napadlo, že budeme refakturovať aj požičanie auta. Všetko sa to týka vycestovania do tretích krajín a keďže bolo plnenie tam, nemala by som to všetko fakturovať bez DPH?
    mohli by ste mi stýmto pomôcť? Ďakujem

    kira je offline (nepripojený) kira

    kira
    K predchádzajúcemu príspevku. Možno som to napísala nejasne, tak skúsim zrozumiteľnejšie.
    Naši zamestnanci + jeden SZČO boli v USA. Ubytovanie a letenku sme zaplatili my. Cestovná kancelária vystavila FA - letenka bez DPH, ubytovanie časť s DPH, časť bez DPH- služba dodaná v tretích krajinách. Vízové poplatky sme hradili z účtu - tie boli bez DPH a požičanie vozidla v USA bolo tiež zaplatené, no mám len zmluvu a platené to bolo z firemnej karty.V zmluve nieje zmienka o DPH. Časť nákladov musím prefakturovať dotyčnému SZČO- platca DPH.
    Fakturu vystavím : letenka- §46 bez DPH,ale ubytovanie, poplatok víza, zapožičanie auta tiež bez DPH?- na čo sa odvolať? Je to dodaná služba v tretích krajinách. Ďakujem za pomoc

    kira je offline (nepripojený) kira

    kira
    Dobrý večer. hľadám podobný príklad v Porade, ale nenašla som. Nikto mi neviete s týmto pomôcť? zajtra potrebujem vystaviť faktúru
    kira Pozri príspevok
    K predchádzajúcemu príspevku. Možno som to napísala nejasne, tak skúsim zrozumiteľnejšie.
    Naši zamestnanci + jeden SZČO boli v USA. Ubytovanie a letenku sme zaplatili my. Cestovná kancelária vystavila FA - letenka bez DPH, ubytovanie časť s DPH, časť bez DPH- služba dodaná v tretích krajinách. Vízové poplatky sme hradili z účtu - tie boli bez DPH a požičanie vozidla v USA bolo tiež zaplatené, no mám len zmluvu a platené to bolo z firemnej karty.V zmluve nieje zmienka o DPH. Časť nákladov musím prefakturovať dotyčnému SZČO- platca DPH.
    Fakturu vystavím : letenka- §46 bez DPH,ale ubytovanie, poplatok víza, zapožičanie auta tiež bez DPH?- na čo sa odvolať? Je to dodaná služba v tretích krajinách. Ďakujem za pomoc

    erino12 je offline (nepripojený) erino12

    erino12
    stanovisko FS na podobnú otázku - PO A platca DPH v SR má faktúru od spoločnosti v Taliansku za ubytovanie, toto ubytovanie refakturuje spoločnosť A na inú spoločnosť B v SR (je aj táto platcom DPH, ale nie je to vôbec dôležité):

    v prípade, ak ide o poskytnutie služby obstarania ubytovacích služieb uvádzame v zmysle zákona o DPH, že podľa § 9 ods. 4 zákona o DPH ak zdaniteľná osoba vo svojom mene pre inú osobu obstará dodanie služby, platí, že táto zdaniteľná osoba službu sama prijala a sama dodala.

    Ubytovanie je služba vzťahujúca sa na nehnuteľnosť, to znamená, že bude zdaňovaná v štáte, kde sa nehnuteľnosť nachádza, t.j. v inom členkom štáte - Taliansku (§ 16 ods. 1 zákona o DPH). Ak sa obstaráva ubytovanie v inom členskom štáte, potom obstarávateľovi služby odporúčame informovať sa na svoje daňové, resp. registračné povinnosti aj spôsob fakturácie v štáte dodania - Taliansku.

    Legislatíva:
    Podľa § 16 ods. 1 zákona o DPH miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane realitnej činnosti a činnosti znalcov, ubytovacích služieb, poskytnutia práva na užívanie nehnuteľnosti, služieb zameraných na koordináciu stavebných prác, ako sú služby poskytované architektmi a osobami zabezpečujúcimi stavebný dozor, je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.
    V prípade, že zdaniteľná osoba dodáva služby vzťahujúce sa na nehnuteľnosť v inom členskom štáte, miestom dodania je podľa § 16 ods. 1 zákona o DPH iný členský štát a poskytovanie týchto služieb nie je predmetom dane v SR v zmysle § 2 ods. 1 písm. b) zákona o DPH, ale podlieha legislatíve daného členského štátu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.