Zavrieť

Porady

Odpis pohľadávky podla 20 ods 14

Ahojte. Prosim o radu. Mame pohladavku voci odberatelov(faktura za sluzbu)i, ktora vznikla 1.6.2004 a splatna bola 30.6.2004. Za rok 2004 nebola vytvorena daňova opravna položka. Uvažujem teda tak, že vytvorim danovo uznanu opravnu položku vo výške 100% tento rok podľa 20 ods.4. A na zaciatku roka to daňovo odpisem. Je tento postup spravny?

V zakone sa pise, ze mozem vytvorit dan. opravnu polozku, kazde 3 mesiace od datumu splatnosti vo vyske 25%. My sme ale za rok 2004 nevytvorili prislusnych 50%. Nebude vadit ked to zacnem ratat od zaciatku roka 2005. A v januari 2005 to danovo odpisem? Inac, cast zakona ktora sa venuje odpisom a opr. polozkam mi pripada dost nezrozumitelna. Vdaka.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Martin_S je offline (nepripojený) Martin_S

    Martin_S
    A este by som chcel uviest, ze som si isty, že pohľadávka nebude nikdy uhradena, keďže firma na ktoru to bolo fakturovane nikdy neexistovala a aj od policie mame potvrdenie, ze pachateľ neznámy

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Martin_S
    Ahojte. Prosim o radu. Mame pohladavku voci odberatelov(faktura za sluzbu)i, ktora vznikla 1.6.2004 a splatna bola 30.6.2004. Za rok 2004 nebola vytvorena daňova opravna položka. Uvažujem teda tak, že vytvorim danovo uznanu opravnu položku vo výške 100% tento rok podľa 20 ods.4. A na zaciatku roka to daňovo odpisem. Je tento postup spravny?

    V zakone sa pise, ze mozem vytvorit dan. opravnu polozku, kazde 3 mesiace od datumu splatnosti vo vyske 25%. My sme ale za rok 2004 nevytvorili prislusnych 50%. Nebude vadit ked to zacnem ratat od zaciatku roka 2005. A v januari 2005 to danovo odpisem? Inac, cast zakona ktora sa venuje odpisom a opr. polozkam mi pripada dost nezrozumitelna. Vdaka.
    máš nárok na 100 % opr.položku v menov.hodnoty pohľad., pretože splatnosť pohľad.uplynula doba dlhšie ako 12 mesiacov. Podľa mňa opr.položka sa vytvára ku koncu roka a pokiaľ si tak neurobil tak môžeš tak urobiť ku koncu roka 2005. Pokiaľ ju chceš odpísať a aby bol uznaný daňov.výdavkom treba si pozrieť na previazanie tohto ustanovenia zákona s §19 pds-2 písm.h) bod 5 nového zákonna o dani z príjmov platného od 1.1.2004 vid poradca č.5-6 s komentárom.

    Odpis pohľadávky podla 20 ods 14

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.