Zavrieť

Porady

preddavky na daň z príjmov právnickej osoby

Dobrý deň,
potreboval by som poradiť v súvislosti s preddavkami. Firma má odložené podávanie daňového priznania do 30.6.2010. Za rok 2008 urobila minimálny zisk, preddavky neplatila. Teraz dosiahla taký zisk, že musí platiť štvrťročné preddavky. V akých termínoch má platiť a v akých sumách má platiť ? Daň za 2009 vyšla cca 13 000 €. Viem že je to 1/4 celkovej dane za predchádzajúce obdobie, čiže 3 250 €, ale odkedy sa má platiť, a ako to je s obdobím 1.1.-30.6.2010. Musí to doplatiť hneď pri zaplatení dane za 2009 a hneď aj preddavok za 1. a 2. kvartál?
Ďakujem za odpoveď
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Myslím si, že bude treba doplatiť preddavky, ktoré boli splatné k 30.04.
0 0
papulisko papulisko

papulisko je offline (nepripojený) papulisko

Čiže normálne sa zaplatia preddavky za oba už uplynuté kvartály ? Majiteľ ma nepochváli
0 0
hapeti hapeti

hapeti je offline (nepripojený) hapeti

Daň treba zaplatiť do 30.6.
Preddavky za 1. a 2.Q do 31.07.
0 0
hujer1 hujer1

hujer1 je offline (nepripojený) hujer1

pochváliť Ťa asi nepochváli ale je to tak, doplatíš aj preddavky
0 0
papulisko papulisko

papulisko je offline (nepripojený) papulisko

a teda do 30.6. alebo 31.7. ? ak do 31.7. tak prečo ? na základe čoho ? ak sa môžem opýtať ?
0 0
hujer1 hujer1

hujer1 je offline (nepripojený) hujer1

§ 34

Platenie preddavkov na daň

(1) Preddavky na daň v priebehu preddavkového obdobia platí daňovník, ktorého posledná známa daňová povinnosť presiahla 1 659,70 eura, pričom preddavkové obdobie je obdobie od prvého dňa nasledujúceho po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za predchádzajúce zdaňovacie obdobie do posledného dňa lehoty na podanie daňového priznania v nasledujúcom zdaňovacom období. Po skončení zdaňovacieho obdobia sa preddavky na daň zaplatené na toto zdaňovacie obdobie započítajú na úhradu dane za toto zdaňovacie obdobie.

(2) Daňovník, ktorého posledná známa daňová povinnosť presiahla 1 659,70 eura a nepresiahla 16 596,96 eura, platí štvrťročné preddavky na daň na bežné zdaňovacie obdobie, a to vo výške 1/4 poslednej známej daňovej povinnosti, ak tento zákon neustanovuje inak. Štvrťročné preddavky na daň sú splatné do konca každého kalendárneho štvrťroka.

... to je §34 ZDP, podľa toho sú preddavky splatné do konca kalendárneho 1/4roka čiže do 31.6. Nerozumiem však veľmi textu v bode 1) podľa toho preddavkové obdobie začína až nasledujúci deň po uplynutí doby na podanie daň.priznania a v tomto prípade to bolo do 30.6., tak si myslím že preddavkové obdobie by mohlo začínať až k 1.7., čiže potom by si mal prvý preddavok zaplatiť až k 30.9.. Neviem či som si to vyložil správne. Vie sa k tomu niekto vyjadriť? Ďakujem
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Na zaklade Zákon o dani z príjmov - Zákon č. 595/2003 Z. z. - úplné znenie


§ 42
Platenie preddavkov na daň

(1) Daňovník, ktorého daň za predchádzajúce zdaňovacie obdobie vypočítaná podľa odseku 6 presiahla 16 596, 96 eura, je povinný platiť, počnúc prvým mesiacom nasledujúceho zdaňovacieho obdobia, mesačné preddavky na daň vo výške 1/12 dane za predchádzajúce zdaňovacie obdobie, a to vždy do konca príslušného mesiaca. Daňovník vyrovná celoročnú daň v lehote na podanie daňového priznania.

(2) Daňovník, ktorého daň v predchádzajúcom zdaňovacom období vypočítaná podľa odseku 6 presiahla 1 659, 70 eura a nepresiahla 16 596, 96 eura, platí štvrťročné preddavky na daň na bežné zdaňovacie obdobie, a to vo výške 1/4 dane za predchádzajúce zdaňovacie obdobie. Štvrťročné preddavky na daň sú splatné do konca príslušného kalendárneho štvrťroka. Daňovník vyrovná celoročnú daň v lehote na podanie daňového priznania.

..... a ostatné odseky tohoto §
1 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

papulisko Pozri príspevok
a teda do 30.6. alebo 31.7. ? ak do 31.7. tak prečo ? na základe čoho ? ak sa môžem opýtať ?
Teda zhrnuté: k 30.06.2010 treba zaplatiť daň z príjmu za rok 2009 a k tomuto dátumu treba aj zaplatiť 2x štvrťročný preddavok, ďalší preddavok bude splatný k 30.09.2010
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

hujer1 Pozri príspevok
§ 34

Platenie preddavkov na daň

§34 je o platení preddavkov fyzické osoby
1 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

hujer1 Pozri príspevok
§ 34

Platenie preddavkov na daň

(1) Preddavky na daň v priebehu preddavkového obdobia platí daňovník, ktorého posledná známa daňová povinnosť presiahla 1 659,70 eura, pričom preddavkové obdobie je obdobie od prvého dňa nasledujúceho po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za predchádzajúce zdaňovacie obdobie do posledného dňa lehoty na podanie daňového priznania v nasledujúcom zdaňovacom období. Po skončení zdaňovacieho obdobia sa preddavky na daň zaplatené na toto zdaňovacie obdobie započítajú na úhradu dane za toto zdaňovacie obdobie.

(2) Daňovník, ktorého posledná známa daňová povinnosť presiahla 1 659,70 eura a nepresiahla 16 596,96 eura, platí štvrťročné preddavky na daň na bežné zdaňovacie obdobie, a to vo výške 1/4 poslednej známej daňovej povinnosti, ak tento zákon neustanovuje inak. Štvrťročné preddavky na daň sú splatné do konca každého kalendárneho štvrťroka.

... to je §34 ZDP, podľa toho sú preddavky splatné do konca kalendárneho 1/4roka čiže do 31.6. Nerozumiem však veľmi textu v bode 1) podľa toho preddavkové obdobie začína až nasledujúci deň po uplynutí doby na podanie daň.priznania a v tomto prípade to bolo do 30.6., tak si myslím že preddavkové obdobie by mohlo začínať až k 1.7., čiže potom by si mal prvý preddavok zaplatiť až k 30.9.. Neviem či som si to vyložil správne. Vie sa k tomu niekto vyjadriť? Ďakujem
V prvom rade pre PO platí § 42 zákona o dani z prijmov a ak si podavas danove priznanie k 30.6.2010 za rok 2009 dan zaplatis do 30.6.2010.
Preddavky na dan za I a II Q/2010 do 30.6.2010 a III.Q 2010 do 30.9.2010 a IV.Q 2010 do 31.12.2010.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

VieraPopluharova Pozri príspevok
V prvom rade pre PO platí § 42 zákona o dani z prijmov a ak si podavas danove priznanie k 30.6.2010 za rok 2009 dan zaplatis do 30.6.2010.
Preddavky na dan za I a II Q/2010 do 30.6.2010 a III.Q 2010 do 30.9.2010 a IV.Q 2010 do 31.12.2010.
Firma, ak som dobre rozumela na rok 2009 preddavky neplatila, t.j. k 30.6. neplatí žiadne preddavky /to akokeby neplatila k 31.3. Preddavky za I a druhý kvartál dorovná podľa mňa do 30.7. /akokeby do 30.4. keby podávali normálne DP k 31.3./


(9) Ak zaplatené preddavky na daň podľa odseku 7 sú nižšie, ako vyplývajú z výpočtu podľa daňového priznania, v ktorom je uvedená daň za predchádzajúce zdaňovacie obdobie, daňovník je povinný zaplatiť rozdiel vzniknutý na zaplatených preddavkoch na daň od začiatku zdaňovacieho obdobia do 30 dní po lehote na podanie daňového priznania. Ak sú zaplatené preddavky na daň vyššie, použijú sa na budúce preddavky alebo sa na základe žiadosti daňovníkovi vrátia.
0 0
papulisko papulisko

papulisko je offline (nepripojený) papulisko

hm, takže zhrnutie je rozporuplné keďže Andyke píše, teda podľa pripojeného odkazu, že splatnosť preddavku je do 30.7.2010 a babi2 zase, že do 30.6.2010. mám v tom pomerne hokej, skúsim sa opýtať na DÚ. ale aj tak vďaka
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

papulisko Pozri príspevok
hm, takže zhrnutie je rozporuplné keďže Andyke píše, teda podľa pripojeného odkazu, že splatnosť preddavku je do 30.7.2010 a babi2 zase, že do 30.6.2010. mám v tom pomerne hokej, skúsim sa opýtať na DÚ. ale aj tak vďaka
30.7. podľa zákona - dorovnávaš preddavky.
0 0
hujer1 hujer1

hujer1 je offline (nepripojený) hujer1

ďakujem za vysvetlenie aj upozornenie, nepozorne som si prečítal názov tejto témy aj otázku a preto som citoval §34, samozrejme platí §42.
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

evina Pozri príspevok
Firma, ak som dobre rozumela na rok 2009 preddavky neplatila, t.j. k 30.6. neplatí žiadne preddavky /to akokeby neplatila k 31.3. Preddavky za I a druhý kvartál dorovná podľa mňa do 30.7. /akokeby do 30.4. keby podávali normálne DP k 31.3./


(9) Ak zaplatené preddavky na daň podľa odseku 7 sú nižšie, ako vyplývajú z výpočtu podľa daňového priznania, v ktorom je uvedená daň za predchádzajúce zdaňovacie obdobie, daňovník je povinný zaplatiť rozdiel vzniknutý na zaplatených preddavkoch na daň od začiatku zdaňovacieho obdobia do 30 dní po lehote na podanie daňového priznania. Ak sú zaplatené preddavky na daň vyššie, použijú sa na budúce preddavky alebo sa na základe žiadosti daňovníkovi vrátia.
Samozrejme k 30.7.2010, ospravedlnujem sa , automaticky som uviedla 30.6.2010
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
http://www.porada.sk/t141245-preddav...odanie-dp.html
1 0
martina2006 martina2006

martina2006 je offline (nepripojený) martina2006

Prosím Vás o kontrolu, s.r.o. vznikla v roku 2004, doposiaľ neplatila preddavky na daň z príjmov PO. Z DP za rok 2010 vychádza platiť mesačné preddavky.
Daň z príjmu uhradí do 31.3.2011
Do 30.4.2011 - dorovná za mesiace január, február, marec, apríl, tz. uhradí 4x 1/12 daňovej povinnosti. Potom bude platiť mesačne 1/12 až do 31.3.2012? Ďakujem.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
áno-tak.
0 0
martina2006 martina2006

martina2006 je offline (nepripojený) martina2006

Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať