Zavrieť

Porady

preddavky na daň z príjmov právnickej osoby

Dobrý deň,
potreboval by som poradiť v súvislosti s preddavkami. Firma má odložené podávanie daňového priznania do 30.6.2010. Za rok 2008 urobila minimálny zisk, preddavky neplatila. Teraz dosiahla taký zisk, že musí platiť štvrťročné preddavky. V akých termínoch má platiť a v akých sumách má platiť ? Daň za 2009 vyšla cca 13 000 €. Viem že je to 1/4 celkovej dane za predchádzajúce obdobie, čiže 3 250 €, ale odkedy sa má platiť, a ako to je s obdobím 1.1.-30.6.2010. Musí to doplatiť hneď pri zaplatení dane za 2009 a hneď aj preddavok za 1. a 2. kvartál?
Ďakujem za odpoveď
Usporiadat
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

LUBY Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím skúsených o radu - sro vznikla v júli minulého roku, v roku 2011 jej vychádza platiť kvartálne preddavky. Pri výpočtedane na účely platenia preddavkov na daň sa riadim §42 odst.5, t.zn. že vydelím daň na úhradu 6 a vynásobím 12, aby som dostala sumu preddavkov, ktorú ma sro za rok zaplatiť?
Potom sumu vydelím 4 a prvú splátku zaplatím do konca apríla 2011? VOPRED VĎAKA ZA RADU
LUBY Pozri príspevok
KEJKA, VĎAKA, pri výpočte som sa riadila paragrafom a... daň na úhradu -je teda daňová povinnosť znížená o zrážkovú daň uvedená v r. 900 a v riadku 910 bude táto suma vynásobená dvomi na účely určenia výšky preddavku na daň ...OK? Štvrtinu zaplatiť do 30.4....?
KEJKA Pozri príspevok
treba opakovať? áno.
Len tak úplnou náhodou som čítala všetky odstavce na platenie preddavkov pri právnickej osobe a v § 42 ods. 8 je toto:

(8) Daňovník, ktorý podáva daňové priznanie prvýkrát, v zdaňovacom období, v ktorom má byť podané daňové priznanie, do lehoty na jeho podanie neplatí preddavky na daň. Sumu preddavkov na daň splatných do lehoty na podanie daňového priznania vyrovná v lehote na podanie daňového priznania vo výške vypočítanej z dane uvedenej v daňovom priznaní.

Z tohoto mi vyplýva, že táto s.r.o. by mala tie preddavky doplatiť nie do 30.4. ako to býva pri následných preddavkoch v nasledujúcich obdobiach, ale už v termíne 31.3. - ak si samozrejme neodložili lehotu na podanie DP. Alebo sa mýlim?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

alušik Pozri príspevok
Len tak úplnou náhodou som čítala všetky odstavce na platenie preddavkov pri právnickej osobe a v § 42 ods. 8 je toto:

(8) Daňovník, ktorý podáva daňové priznanie prvýkrát, v zdaňovacom období, v ktorom má byť podané daňové priznanie, do lehoty na jeho podanie neplatí preddavky na daň. Sumu preddavkov na daň splatných do lehoty na podanie daňového priznania vyrovná v lehote na podanie daňového priznania vo výške vypočítanej z dane uvedenej v daňovom priznaní.

Z tohoto mi vyplýva, že táto s.r.o. by mala tie preddavky doplatiť nie do 30.4. ako to býva pri následných preddavkoch v nasledujúcich obdobiach, ale už v termíne 31.3. - ak si samozrejme neodložili lehotu na podanie DP. Alebo sa mýlim?
Novovzniknutá platí do 31.03.2011

http://www.porada.sk/702342-post5.html
3 0
LUBY LUBY

LUBY je offline (nepripojený) LUBY

konateľka
KEJKA Pozri príspevok
áno máš pravdu, ja som citovala zo zákona k 31.12.2010.
Ale nesúhlasím, že treba uviesť predpokladanú min. 1659,70
ja uvediem predpokladanú daň na tlačive 600 €, to zn. že na mňa sa povinnosť platiť preddavky nebude vzťahovať. Tak?
a čo tento odstavec?
(8) Daňovník, ktorý podáva daňové priznanie prvýkrát, v zdaňovacom období, v ktorom má byť podané daňové priznanie, do lehoty na jeho podanie neplatí preddavky na daň. Sumu preddavkov na daň splatných do lehoty na podanie daňového priznania vyrovná v lehote na podanie daňového priznania vo výške vypočítanej z dane uvedenej v daňovom priznaní.
časť som zvýraznila, časť som podčiarkla. Tie dve vety si podľa mňa odporujú, nie?
ak nemám povinnosť platiť preddavky, tak nemám splatné preddavky a teda nemám čo vyrovnávať. Jednoducho len zaplatím daň podľa DPPO 2010.

Toto presne sa týka aj môjho problému ktorý som riešila v príspevkoch 22-25. Pred pár dňami som konateľovi povedala aby zaplatil preddavky do 31.3 , pretože sa ho týka citovaný odst. 8. Ten odstavec je napísaný veľmi nejasne, ale z konca vety :"Sumu preddavkov na daň splatných do lehoty na podanie daňového priznania vyrovná v lehote na podanie daňového priznania vo výške vypočítanej z dane uvedenej v daňovom priznaní." usudzujem, že časť " v zdaňovacom období, v ktorom má byť podané daňové priznanie, do lehoty na jeho podanie neplatí preddavky na daň" sa týka platenia preddavkov za predchádzajúce zdaňovacie obdobie, keďže táto povinnosť bola u novovzniknutého daňovníka zrušená.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
KEJKA Pozri príspevok
áno máš pravdu, ja som citovala zo zákona k 31.12.2010.
Ale nesúhlasím, že treba uviesť predpokladanú min. 1659,70
ja uvediem predpokladanú daň na tlačive 600 €, to zn. že na mňa sa povinnosť platiť preddavky nebude vzťahovať. Tak?
a čo tento odstavec?
(8) Daňovník, ktorý podáva daňové priznanie prvýkrát, v zdaňovacom období, v ktorom má byť podané daňové priznanie, do lehoty na jeho podanie neplatí preddavky na daň. Sumu preddavkov na daň splatných do lehoty na podanie daňového priznania vyrovná v lehote na podanie daňového priznania vo výške vypočítanej z dane uvedenej v daňovom priznaní.
časť som zvýraznila, časť som podčiarkla. Tie dve vety si podľa mňa odporujú, nie?
ak nemám povinnosť platiť preddavky, tak nemám splatné preddavky a teda nemám čo vyrovnávať. Jednoducho len zaplatím daň podľa DPPO 2010.
Neodporujú.
Napríklad PO podáva prvýkrát DP za rok 2010 a vznikne jej povinnosť platiť mesačné preddavky. Nakoľko to zistí často až v marci 2011, tak preddavky za január a február neplatila. Preto jej vznikne povinnosť preddavky za prvé tri mesiace doplatiť do 31.3.2011(ak neodložila termín na podanie DP)

Teda nevyrovnáva daňovú povinnosť, ale iba výšku tých preddavkov.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
evina Pozri príspevok
Novovzniknutá platí do 31.03.2011

http://www.porada.sk/702342-post5.html

Do 30.4. by mali doplatiť rozdiel iba tí platcovia, ktorí platili menej podľa predpísaných preddavkov za DP z roku 2009.

Všimnite si rozdiel v §42 ods(1) a ods.(2)

(1) Daňovník, ktorého daň za predchádzajúce zdaňovacie obdobie vypočítaná podľa odseku 6 presiahla 16 596, 96 eura, je povinný platiť, počnúc prvým mesiacom nasledujúceho zdaňovacieho obdobia, mesačné preddavky na daň vo výške 1/12 dane za predchádzajúce zdaňovacie obdobie, a to vždy do konca príslušného mesiaca. Daňovník vyrovná celoročnú daň v lehote na podanie daňového priznania.

(2) Daňovník, ktorého daň v predchádzajúcom zdaňovacom období vypočítaná podľa odseku 6 presiahla 1 659, 70 eura a nepresiahla 16 596, 96 eura, platí štvrťročné preddavky na daň na bežné zdaňovacie obdobie, a to vo výške 1/4 dane za predchádzajúce zdaňovacie obdobie. Štvrťročné preddavky na daň sú splatné do konca príslušného kalendárneho štvrťroka. Daňovník vyrovná celoročnú daň v lehote na podanie daňového priznania.
Naposledy upravil marjankaj : 29.03.11 at 19:32
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

marjankaj Pozri príspevok
Myslím, že sa to týka aj kvartálnych platiteľov.
Do 30.4. by mali doplatiť rozdiel iba mesační platcovia.

Všimnite si rozdiel v §42 ods(1) a ods.(2)
Príspevok, ktorý cituješ reaguje na noovzniknutú firmu, čiže postup je odlišný.
Do 30.4. doplácajú rozdiel aj mesační aj kvartálni, lebo prvý preddavok firmy, ktoré už existovali a platili napr. v predchádzajúcom období platia 31.3.2011 podľa predchádzajúcej DP /Tí, ktorí platili mesačne platia mesačne aj naďalej / . Podľa novej DP potom dorovnávajú všetci do 30.4. Tí, ktorí už existovali a neplatili preddavky z predchádzajúcej DP platia k 31.3. nulu a dorovnávajú tú nulu do 30.4. podľa novej DP, čiže to vyzerá akokeby platili prvý 30.4. Ale u PO je podstatné to, že u kvartálnej povinnosti sú termíny 30.3, 30.6., 30.9., 31.12. len preddavok k 31.3. ma odlišný spôsob výpočtu.
1 0
JANA LC JANA LC

JANA LC je offline (nepripojený) JANA LC

Dobrý deň, prvý krát riešim preddavky PO v predĺženej lehote podania k 30.06.2011 za rok 2010.
správca mi poslal rozpis preddavkov len s dátumom splatnosti:
1., 2.488,34 /t.j. 1.244,17 x 2/ splatnosť: k 01.08.2011 = vyrovnanie preddavkov

2., 1.244,17 splatnosť: k 30.09.2011 = preddavok
3., 1.244,17 splatnosť: k 02.01.2012 = preddavok
4., 1.244,17 splatnosť: k 02.04.2012 = preddavok

Ak som tomu dobre porozumela, bod 1,2 a 3 sú preddavky na daň za rok 2011 = 4x kvartál, a preddavok v bode 4 je už na rok 2012 prvý kvartál.
Druhý kvartál 2012 dorovnám podľa daňového priznania za rok 2011, a to:
daňová povinnosť 2011 delené 4 krát 2 mínus 1.244,17.
Uvažujem správne?
Nechcem hneď ísť za správcom a som totálna začiatočníčka.

Ešte otázka, oznámenie o predĺženie lehoty na podanie DP k 30.06. treba podávať každý rok? Za rok 2010 som to oznámila prvý krát.
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď!
0 0
Pavol / Lukáčik&Partners Pavol / Lukáčik&Partners
Dobrý deň,

uvažujete správne. Oznámenie o predĺžení treba podávať za každé zdaňovacie obdobie. V prípade, ak si budete predlžovať lehotu na podanie daňového priznania, tak vzorec bude taký, ako uvádzate. I keď doplatok podľa §42 ods. 9 ZDP ste povinná zaplatiť až do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po lehote na podanie daňového priznania. Čiže teoreticky by ste mohli spraviť platbu 1,244.17 k 02.04 a 02.07. a rozdiel dorovnať do 31.07.

K preddavkom na rok 2012 by som dodal, že v prípade, ak by Vaša daňová povinnosť za rok 2012 presiahla 16,596.96 Eur, boli by ste povinná platiť preddavky na daň mesačne.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať