Zavrieť

Porady

OC DHM v súvislosti s koef.DPH

Príklad: Mesačný platca, účtujúci DPH s koeficientom, zakúpil v 10/05 DHM. Základ dane DHM = 50 tis., ZD ostatných vstupov = 200 tis., nárok na odpočet po prepočte koeficientom sa ponížil o 10 tis. Potom zaúčtujem okrem iného v DP za 10/05 aj:

8 tis.......548xx/343xx
2 tis.......022xx/343xx

a OC DHM bude 52 tis.
Je to správne?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

    Zuzka
    Ospravedlňujem sa za moje chybné vyjadrenie, preto som aj zmazala moju odpoveď.
    Naposledy upravil Zuzka : 29.10.05 at 17:03

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Dotknuté § ZDP:



    § 19 ods. 3 písm. k) daň z pridanej hodnoty je daňovým výdavkom:

    - v prípade povinného odvodu DPH pri zrušení registrácie, okrem dane vzťahujúcej sa na hmotný a nehmotný majetok:

    o na ktorú si platiteľ uplatnil nárok pri rgistrácii, pričom o daň z pridanej hodnoty je daňovník povinný znížiť vstupnú cenu hmotného a nehmotného majetku,

    o ktorú je platiteľ dane povinný odviesť pri zrušení registrácie, o ktorú upraví vstupnú cenu hmotného a nehmotného majetku.

    Podbody sú riešené vo všeobecných ustanoveniach o zisťovaní základu dane v § 17.

    - ak na jej odpočítanie platiteľ nemá nárok alebo pomerná časť dane pri uplatnení koeficientu sa vzťahuje na hmotný a nehmotný majetok a je súčasťou vstupnej ceny podľa § 25 ods. 5.



    § 25 ods. 5 súčasťou vstupnej ceny je aj:

    - časť DPH, ktorú nemožno odpočítať, pretože uplatňuje nárok na odpočítanie DPH koeficientom.



    Ak to zhrnieme, tak zákon o daniach z príjmov neumožňuje jednorázovo zahrnúť do nákladov DPH viažúcu sa k hodnote majetku, ak sa o túto zvýši vstupná cena. T.j. zákon o daniach z príjmov uvažuje o zvýšení vstupnej ceny majetku.

    Sú to len východiská zo Zákona o daniach z príjmov a písala som ich narýchlo, ale mám za to, že je potrebné uvažovať s úpravou vstupnej ceny majetku (len nemám toľko času sa s tým dlhšie zaoberať) Ale určite sa k tomu ešte vrátim.

    Zuzka, Andrej ... stretli ste sa v tomto smere s nejakým usmernením DR SR alebo MF SR? Mne to na prvý pohľad vyzerá na úpravu vstupnej ceny.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    AVO, ďakujem aj v mene ostatných poraďákov, ktorých sa to týka
    Naposledy upravil Paula : 29.10.05 at 13:42

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Účtovné hľadisko:

    § 52 ods. 7 Postupov hovorí, že pri nadobudnutí majetku, pri ktorom nevzniká účtovnej jednotke nárok na odpočítanie DPH je táto daň súčasťou obstarávacej ceny.
    Osobitne v ustanoveniach týkajúcich majetku táto možnosť nie je nijako vylúčená, takže mám za to, že aj v zmysle zákona o dani z príjmov aj v zmysle účtovných predpisov vchádza pri obstaraní do obstarávacej ceny majetku neuplatnená DPH.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Veru je to asi naozaj tak. Ja som si to pamätal zle, neoveril som si v zákone a pridal som svoj súhlas. Takže Paula vo svojom príspevku postupovala dobre - pomerná časť neuplatnenej DPH po prepočte koeficientom zvyšuje vstupnú cenu DHM - a ja som ju zamotal. (Ešte že nás má kto skontrolovať ...).
    P.S. Toto je zároveň storno môjho súhlasu k príspevku č. 2

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    A ešte doplním:

    Z hľadiska účtovného doporučujem na karte (v operatívnej evidencii majetku) zaznamenať sumu DPH viažúcu sa k majetku. V prípade potreby úpravy odpočítanej dane podľa § 54 je to potom vynikajúca pomôcka.

    OC DHM v súvislosti s koef.DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.