Zavrieť

Porady

Zamestnanie popri podnikaní

Prosím o odpoveď, v poradách som ju nenašla:

Podnikateľ /sezónna záležitosť, momentálne nižšie príjmy/, sa rozhodol zamestnať sa bez prerušenia živnosti. Ako je to s odvodmi, ak
a/ si nájde zamestnanie v SR
b/ sa zamestná u českého zamestnávateľa
c/ uzavrie dohodu o VP
d/ uzavrie zmluvu o dielo?

Možno niekto bude vedieť. Podnikateľ si momentálne platí tie najnižšie odvody ako živnostník. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    emily je offline (nepripojený) emily

    emily
    Platí odvody dobrovoľne alebo povinne?
    Ak platí dobrovoľne a zamestná sa, nemá zmysel platiť odvody ako živnostník. Odhlási sa . ale ak platí povinne musí platiť ďalej, alebo prerušiť živnosť.

    maturantka je offline (nepripojený) maturantka

    nie som dokonalá maturantka
    Platí tých povinných 2000 aj niečo. Živnosť nechce rušiť, lebo možno ešte nejaké príjmy bude do konca roka mať /zákazky/. Takže keď nepreruší živnosť, bude platiť všetky fondy ako zamestnanec 13,4 % i zamestnávateľ za neho 35,5 %?

    emily je offline (nepripojený) emily

    emily
    maturantka
    Platí tých povinných 2000 aj niečo. Živnosť nechce rušiť, lebo možno ešte nejaké príjmy bude do konca roka mať /zákazky/. Takže keď nepreruší živnosť, bude platiť všetky fondy ako zamestnanec 13,4 % i zamestnávateľ za neho 35,5 %?
    Ako zamestnanec musí platiť, aj zamestnávateľ za neho.
    Ale je možné, že ako živnostník platí dobrovoľne a to by potom nemusel platiť.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    emily
    Ako zamestnanec musí platiť, aj zamestnávateľ za neho.
    Ale je možné, že ako živnostník platí dobrovoľne a to by potom nemusel platiť.
    Treba napísať detailne o čo ide, čo platí dobrovoľne a čo povinne.

    maturantka je offline (nepripojený) maturantka

    nie som dokonalá maturantka
    Zjednodušme to na: v súčasnosti platí len povinné odvody. Vie niekto poradiť?
    /Totiž, momentálne tu nie je a ja mu to potrebujem zistiť do dneška večera./
    Ďakujem.

    maturantka je offline (nepripojený) maturantka

    nie som dokonalá maturantka
    Prosím, skúste si pozrieť moju pôvodnú otázku - nevie niekto poradiť?

    EFA je offline (nepripojený) EFA

    EFA
    Podľa mňa:<o:p></o:p>

    <!--[if !supportLists]-->a)<!--[endif]-->zamestnanec aj zamestnávateľ povinne platia všetky odvody podľa výšky mzdy ( pri min. mzde 6900.- Sk zamestnanec SP 649.- Sk + ZP 276.- Sk, zamestnávateľ SP 1741.- Sk + ZP 690.- Sk)<o:p></o:p>

    <!--[if !supportLists]-->b)<!--[endif]-->nemám skúsenosti<o:p></o:p>

    <!--[if !supportLists]-->c)<!--[endif]-->platí len zamestnávateľ do SP úrazové poistenie 0,8 % z dohodnutej odmeny.<o:p></o:p>

    <!--[if !supportLists]-->d)<!--[endif]-->zo zmluvy o dielo sa odvody neplatia, platí ich ako živnostník.<o:p></o:p>

    maturantka je offline (nepripojený) maturantka

    nie som dokonalá maturantka
    Teda keby tú prácu vykonal nie na pracovnú zmluvu, ale na zmluvu o dielo, vystavil by nejaký doklad - faktúru a tú by si zúčtoval do príjmov. Musel by účtovať aj DPH, ak je platiteľ?

    maturantka je offline (nepripojený) maturantka

    nie som dokonalá maturantka
    Ď EFA, potrebovala som sa uistiť. A podľa Teba, keby prácu vykonal na dohodu o vykonaní práce, neuvádzal by ju nikam, lebo je to príjem zo závislej činnosti už zdanený? (t.j. ani do peňažného denníka, ani do daňového priznania).

    EFA je offline (nepripojený) EFA

    EFA
    Do peňaž. denníka nie, do daň. priznania ano, priloží od zamestnávateľa potvrdenie o príjme a odvedenej dani.

    maturantka je offline (nepripojený) maturantka

    nie som dokonalá maturantka
    Ja som fakt večná maturantka! Myslela som, že keď je už daň zrazená, že nemusí. Hneď to overím. Ďakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.