Zavrieť

Porady

Práce v Maďarsku - problém s DPH

Prosím o radu. Máme uzavretú zmluvu so slovenskou firmou na práce v Maďarsku. Odberateľ sa registroval pre DPH V Maďarsku, avšak vraj nebol oboznámený s tým, že je tam dvojitá registrácia - vnútroštátny a medzištátny obchod. My sme mu fakturovali za služby bez DPH s IČ DPH maďarským - miesto dodania stavby je zahraničie. Podala som aj súhrnný výkaz. Po dvoch mesiacoch mi z tej firmy telefonovali, že budem musieť opraviť faktúry a fakturovať s DPH, lebo majú IČ len na obchody v Maďarsku. Tak som prerobila FA, podala dodatočný súhrnný výkaz. Teraz mi pani volala, že podali dotaz na DRSR a odpovedali im, že je podstatné miesto dodania a slov. dodávateľ im má fakturovať ako maď. odberateľovi. Ešte to nie je isté, čaká na odpoveď z maď. DR, ale ak to bude tak, budem musieť podať dodatočné DP k DPH /my sme štvrťročný platca/. Ako to však vyriešim so súhrnným výkazom? Bude samozrejme podaný po termíne. Prepáčte obšírnu otázku, je to zložitá situácia.
Naposledy upravil Dav : 03.10.10 at 18:39
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Odkiaľ vieš, že miesto dodania pre Teba je zahraničie ? Ty predsa nefakturuješ vlastníkovi stavby v Maďarsku, iba jeho slovenskému dodávateľovi. S konečným maďarským odberateľom ako subdodávateľ slovenského dodávateľa nič nemáš. Tvoj prípad treba začať analyzovať od toho, či slovenský dodávateľ IČ DPH SK v čase Tvojej dodávky a fakturácie mal v Maďarsku pridelené aj DIČ HU, alebo iba IČ DPH HU.
    Miestom dodania služby podľa § 16, ods. 1 na nehnuteľnosti je určite Maďarsko, ale iba pre priameho dodávateľa maďarskému odberateľovi. Pre Teba, ktorá dodávaš ako subdodávateľ slovenskému dodávateľovi, ktorý nie je vlastníkom nehnuteľnosti v Maďarsku sa miesto dodania služby môže určiť iba podľa § 15 a toho, či má v Maďarsku pridelené aj DIČ HU, t.j. registrovanú svoju stálu prevádzkáreň, alebo iba IČ DPH HU :
    - ak má iba IČ DPH HU a DIČ HU nie, tak miestom plnenia pre slovenského dodávateľa s IČ DPH SK je jeho slovenské sídlo a fakturuješ mu so slovenskou DPH. Podľa mňa v tom prípade si od Teba ani on nemôže objednať službu pod IČ DPH HU, ale iba pod IČ DPH SK. Chyba je u neho, lebo objednal službu pod maďarským IČ DPH, Ty si iba mohla overiť, či v zmluve má aj DIČ HU. On musí žiadať opraviť faktúru. A Ty, podľa opravenej podáš dodatočný súhrnný výkaz, /mínusom/ aj dodatočné priznanie DPH /plusom/. Prípadnú sankciu za opozdenie DPH zavinil on a musí Ti ju uhradiť ako škodu.
    - ak má pridelené aj DIČ HU, tak miestom dodania je presne podľa toho istého § 15, ods. 1, nie však sídlo na Slovensku, ale miesto prevádzkárne v Maďarsku. Ani v Maďarsku zrejme nie sú dve registrácie pre DPH, iba registrácia platiteľa /IČ DPH/ a registrácia prevádzkárne /DIČ/, resp. celej zahraničnej firmy /DIČ/.

    dobsony je offline (nepripojený) dobsony

    pracujúca mamička dobsony
    Ivana Š Pozri príspevok
    Chcela by som sa spýtať, v akom formáte zadávate IČ DPH v Maďarsku v súhrnnom výkaze, mám IČ DPH v tvare napr. HU 12345678-1-52, pri odosielaní mi vypisuje chybu - nekorektné zadanie IČ DPH, ďakujem
    len HU 12345678

    monspa je offline (nepripojený) monspa

    monspa
    Ďakujem za radu. Podľa toho, čo mi povedala účtovníčka odberateľa, v Maďarsku vraj je nejaká dvojitá registrácia - pre vnútroštátny obchod a medzinárodný obchod, alebo tak nejako. IČ DPH na objednávke bolo maďarské, ale nemá pred číslom skratku HU. Na súhrnný výkaz som ju musela dať, inak mi nezobral údaje /neboli korektne vyplnené/. Čakám teraz odpoveď z maďarského DR, na DRSR tej účtovníčke odpovedali, že miesto plnenia je Maďarsko a nie je podstatné, že majú iba jednu registráciu. Uvidíme, čo sa vyvinie, ale ja som DPH vyčíslila, podala DP, aj dodatočný mínusový súhrnný výkaz.
    Ešte k tomu IČ DPH slovenskému. Mne na daňovom úrade poradili, aby som fakturovala ako pre neplatcu DPH - bez IČ DPH s daňou.
    Naposledy upravil monspa : 03.08.10 at 09:05

    Ivana Š je offline (nepripojený) Ivana Š

    Ivana Š
    Chcela by som sa spýtať, v akom formáte zadávate IČ DPH v Maďarsku v súhrnnom výkaze, mám IČ DPH v tvare napr. HU 12345678-1-52, pri odosielaní mi vypisuje chybu - nekorektné zadanie IČ DPH, ďakujem

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Chcela by som reagovať na Monspa, ibaže je to neaktuálne, a preto poviem v skratke:
    Vy ste sa mali registovať v HU. A vystaviť FA s HU DPH slovenskej Fy, a to v tom prípade, že nie je možný prenos DP na slovesnkého odberateľa, pokiaľ on nemá sídlo, miesto podnikania, prevádzkáren v HU. Ak tam má Slovák prevádzkáreň, mohli ste na neho previesť DP.
    V slov. zákone je jasne definované, kedy je možné previesť DP na odberateľa (sídlo, miesto podnikania, prevádzkáreň v HU Slováka)

    Práce v Maďarsku - problém s DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.