Zavrieť

Porady

DPH a tovar grátis

Ahojte poraďáci,

je možno spraviť niečo takéto:
predávajúci predá kupujúcemu použitý stroj-vystaví sa riadna faktúra s DPH. Pri používaní - asi po 3 mesiacoch sa kupujúci sťažuje, pretože na stroj musel vynaložiť ďalšie prostriedky navyše - opravy, ktoré pri kúpe neboli evidetné. Predávajúci uzná, že kupujúci je v práve a ponúkne mu, že mu ako kompenzáciu dodá balík dielov grátis. Urobia tak na základe dodatku ku kúpnej zmluve a na základe dod. listu, kde kupujúci potvrdí prevzatie dielov. K týmto dielom gratis nevystaví predávajúci faktúru, len dod. list sprájuje s faktúrou spred troch mesiacov, kde bol fakturovaný stroj. Je to tak z pohľadu DPH O.K. alebo nie? Predávajúci nakupuje diely zo zahraničia, takže robí samozdanenie...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Trochu mi nie je jasné, načo budú kupujúcemu náhradné diely, keď už stroj opravil ! ? Skôr by uvítal zníženie ceny, alebo úhradu opravy v peniazoch, ale keď sa dohodli ..... Ani to, ako sa dodací list bez následnej fakturácie dá spárovať s inou faktúrou ! ?
    Ak kupujúci prijal vecné odškodnenie a podpísal dodací list, tak by som to riešil inak. Náhradné diely by som vyfakturoval v obstarávacej cene podľa dodacieho listu, vrátane DPH. Rovnakú sumu by som dobropisoval z faktúry za stroj na základe reklamácie kupujúceho, taktiež vrátane DPH. Dobropis s faktúrou sa vzájomne započíta u oboch strán, nikto nikomu nič neplatí, z hľadiska DPH je to nulové a vysporiadané . Kupujúci hodnotovo nič nestatil, ani nezískal a predávajúci tiež, iba má o náklad 542 navyše - výdaj náhradných dielov. Odpočet DPH z nákupu dielov je oprávnený, lebo boli vyfakturované.
    Na základe dobropisu kupujúci zníži obstarávaciu cenu stroja a predávajúci tržbu z predaja. Na základe faktúry kupujúci zaúčtuje diely buď 112, alebo 501 a predávajúci 642. Transakcia nie je bezodplatným dodaním tovaru, ale nákladom na uplatnenú reklamáciu.

    encian je offline (nepripojený) encian

    encian
    Nejako mi to nesedí s par.8 ods.3 zákona o DPH - ak platiteľ dodá tovar bezodplatne a ak pri kúpe tohto tovaru bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná, považuje sa takéto dodanie tovaru za dodanie tovaru za protihodnotu - tzn. mala by sa odviesť daň

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.