Zavrieť

Porady

zápočet v JU

Prosím o radu. Ako riešite zápočet v JÚ? Mám pohľadávku a záväzok v tej istej firme a firmy sa dohodnú, že si to platiť nebudú. Ako to dostanem do JÚ.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    emily
    Prosím o radu. Ako riešite zápočet v JÚ? Mám pohľadávku a záväzok v tej istej firme a firmy sa dohodnú, že si to platiť nebudú. Ako to dostanem do JÚ.
    Riešila by som to vzájomnou výmenou príjmových a výdavkových dokladov.
    emily
    Prosím o radu. Ako riešite zápočet v JÚ? Mám pohľadávku a záväzok v tej istej firme a firmy sa dohodnú, že si to platiť nebudú. Ako to dostanem do JÚ.
    Ahoj Emily, ja to robím nasledovne:
    Mám MRP - dám úhradu v prijatých faktúrach-záväzky,
    úhradu vo vydaných faktúrach-pohľadávky a
    v peňažnom denníku dám nepeňažnú operáciu - interným dokladom, priložím k nemu aj zmluvu o započítaní pohľadávok a záväzkov.

    bredikova je offline (nepripojený) bredikova

    optimistka aj napriek veku bredikova
    V niektorých prípadoch je vypracovaný zápočet vzájomných pohľadávok a záväzkov v 2 výtlačkoch, ktoré potvrdia obidve strany. Rozdiel medzi pohľadávkami a záväzkami môže byť uhradený aj na účet. Potom účtujem vzájomné pohl. a záväzky nepeňažne. MRP mi to umožnujem. Ako doklad použijem zápočtový list.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    emily
    Prosím o radu. Ako riešite zápočet v JÚ? Mám pohľadávku a záväzok v tej istej firme a firmy sa dohodnú, že si to platiť nebudú. Ako to dostanem do JÚ.
    Dohodu o započítaní možno účtovať ako nepeňažnú operáciu a to z podľa vecnej príslušnosti príjmu a výdavku.
    Paula
    Riešila by som to vzájomnou výmenou príjmových a výdavkových dokladov.
    Ja to tak neriešim, lebo žiadne financie neprešli v hotovosti. Keď sa robí zápočet, je predsa zmluva a tá je dokladom. Preto používam interný doklad a k nemu priložím zmluvu. Je to predsa nepeňažná operácia. Nie?

    bredikova je offline (nepripojený) bredikova

    optimistka aj napriek veku bredikova
    Neúčtuješ. Ja to účtujem tak isto a daňovaci nemali nič proti. Pritom my sme FO a zápočty robíme z PO. My účtujem ev JU a oni v PU. Proste je to nepeňažná operácia.

    emily je offline (nepripojený) emily

    emily
    Ďakujem Vám za názory...ja to tiež chcem robiť ako nepeňažnú operáciu (cez pokl.doklady to nejde, lebo druhá firma je z CZ a oni poslali dohodu o započítaní), ale mám problém v softe.....musím zavolať do MK-softu...ako to technicky urobiť

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Alena Kašičková
    Avo, ty si myslíš, že to účtujem zle?
    Nemám najmenšie pochybnosti, že to je dobre.

    pyton je offline (nepripojený) pyton

    pyton
    emily
    Ďakujem Vám za názory...ja to tiež chcem robiť ako nepeňažnú operáciu (cez pokl.doklady to nejde, lebo druhá firma je z CZ a oni poslali dohodu o započítaní), ale mám problém v softe.....musím zavolať do MK-softu...ako to technicky urobiť
    Pozri si pozorne príspevok č. 4 a "problém so softom" nebudeš mať

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    Všetky predchádzjúce príspevky sú v podstate správne. Všetko závisí od softvéru.

    Ja vidím problém v inom. Som si vedomý pri vedení jednoduchých účtovníctiev, že porušujem Usmernenie pre vedenie jed. účt. ... v tom, že nerobím zápočty ako uzávierkové operácie až po uzacvretí denníka, ale na konci mesiaca nakoľko softvér mi to umožní. Zatiaľ mi to z DÚ pri kontrole nevytkli ani raz. Myslím si, že nedomyslené usmernenia sa majú porušovať keď je to v prospech veci.

    apo

    pyton je offline (nepripojený) pyton

    pyton
    apo, ale softvér umožní kadečo, aj nesprávne predkontácie aj nesprávne účtovanie, je len na tebe, ako účtuješ. Mne sa tie uzávierkové operácie pod čiarou po 31. 12. zdajú prehľadné a ľahko skontrolovateľné. Tiež je to zvyk za tie roky.

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    Ahoj pyton,

    v jednom príspevku radíš, že príspevok č. 4 je to správne riešenie. Ja zápočty účtujem tak ako je to uvedené v príspevku č. 4. Používam softwér Book Keeper. Tento softver pozná účet pre neeňažné operácie, na ktorom útujem uzávierkové operácie napr, odpisy, náklady z leasingov, v minulosti časové rozlíšenia na prelome rokv a pod. Na zápočty som vytvoril účet obdobne ako pre účet v banke, ktorý má názov zápočtový. Zápočtový účt má po každom zápočte zostatok rovný nule.

    Priznám sa, že jednoduché účtovníctvo pokiaľ je to možné čo najviac priblížujem podvojnému účtovníctvu.

    apo

    pyton je offline (nepripojený) pyton

    pyton
    apo, ale to sa nevylučuje s tým príspevkom č. 4. Akurát, ty si poukázal na to, že kedy, s akým dátumom to má ísť do peňažného denníka. Ty správne riešenie podľa Postupov poznáš .

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.