Zavrieť

Porady

Zrušenie živnosti a znovu založenie

Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Dobrý deň. Klient mi prišiel s tým, že niekde v denníku bolo písané, že ak si zruší živnosť a po týždni si znovu založí, nemusí platiť odvody do SP a ZP? Podľa mojho názoru do ZP platí po znovuprilásení minimum, a robí si ročné zúčtovanie a do SP? Neplatil by nič? Tak by si živnostníci mohli kedykoľvek zrušiť a potom znovu založiť tú istú živnosť a neplatiť do SP?
Ďakujem za radu.
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ejo Pozri príspevok
Dobrý deň. Klient mi prišiel s tým, že niekde v denníku bolo písané, že ak si zruší živnosť a po týždni si znovu založí, nemusí platiť odvody do SP a ZP? Podľa mojho názoru do ZP platí po znovuprilásení minimum, a robí si ročné zúčtovanie a do SP? Neplatil by nič? Tak by si živnostníci mohli kedykoľvek zrušiť a potom znovu založiť tú istú živnosť a neplatiť do SP?
Ďakujem za radu.
Zvýraznené platí za predpokladu, že živnosť nebola aktívna k 1.7. kal. roka.

Pripravuje sa novela zákona o sociálnom poistení.
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

veronikasad Pozri príspevok
Zvýraznené platí za predpokladu, že živnosť nebola aktívna k 1.7. kal. roka.

Pripravuje sa novela zákona o sociálnom poistení.
Takže ak do SP doteraz platil minimum /na základe výpisu z DP 2009/ a podnikateľ zruší živnosť k 15.09.2010 a znovu založí živnosť k 1.10.2009, nič nemení na odvodoch do SP? Bude platiť tak isto ako pred zrušením živnosti do 30.06.2011?
Ale ak by zrušil živnosť až v roku 2011 napr. 30.06.2010 a obnoví až 02.07.2011, tak by neplatil odvody, lebo 1.7.2011 nebol podnikateľom /aj keď jeho príjmy za rok 2010 presiahnu hranicu/?
Ešte taká otázka, ak zruší živnosť, treba odhlásiť aj prevádzku, registračnú pokladnicu, všetkých zamestnancov?
Veĺmi pekne by som Vám poďakovala za radu, aby som v tom mala jasno.
0 0
balunka balunka

balunka je offline (nepripojený) balunka

Však to aj polovica živnostníkov robí a potom neplatia odvody.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ejo Pozri príspevok
Takže ak do SP doteraz platil minimum /na základe výpisu z DP 2009/ a podnikateľ zruší živnosť k 15.09.2010 a znovu založí živnosť k 1.10.2009, nič nemení na odvodoch do SP? Bude platiť tak isto ako pred zrušením živnosti do 30.06.2011?
Ale ak by zrušil živnosť až v roku 2011 napr. 30.06.2010 a obnoví až 02.07.2011, tak by neplatil odvody, lebo 1.7.2011 nebol podnikateľom /aj keď jeho príjmy za rok 2010 presiahnu hranicu/?
Ešte taká otázka, ak zruší živnosť, treba odhlásiť aj prevádzku, registračnú pokladnicu, všetkých zamestnancov?
Veĺmi pekne by som Vám poďakovala za radu, aby som v tom mala jasno.
rok 2010 nestihol, v roku 2011 to už určite platiť nebude.
Zrušenie živnosti = všetky povinnosti voči ŽU, DU, ZP, SP ...
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

veronikasad Pozri príspevok
rok 2010 nestihol, v roku 2011 to už určite platiť nebude.
Zrušenie živnosti = všetky povinnosti voči ŽU, DU, ZP, SP ...
Takže ak dobre rozumiem, iba vtedy neplatí, ak k 1.7. nie je živnostníkom.
Ak ak predsa len zruší a znovu založí /ako som písala v predchádzajúcom príspevku/ tak platí tak, ako mal povinnosť pred zrušením?
Ďakujem za trpezlivosť a ochotu!!!
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
veronikasad Pozri príspevok
Zvýraznené platí za predpokladu, že živnosť nebola aktívna k 1.7. kal. roka.

Pripravuje sa novela zákona o sociálnom poistení.
v inej téme sme písali o tom, že :pr.: ak sa živnosť zruší 1.10 a otvorí 15.10 szčo odvody neplatí /takto to tvrdili v SP / - nakoľko sa v prvý rok podnikania neprihlasuje .......
veronika je možné priložiť § ktorý potvrdzuje tvoje tvrdenie? /szčo platí odvody ak bola živnosť zrušená a znovuotvorená po .1.7. /za predpokladu, že v predchádzajúcom roku dosiahol prijmy vyššie ako.....atď
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
hanelie Pozri príspevok
v inej téme sme písali o tom, že :pr.: ak sa živnosť zruší 1.10 a otvorí 15.10 szčo odvody neplatí /takto to tvrdili v SP / - nakoľko sa v prvý rok podnikania neprihlasuje .......
veronika je možné priložiť § ktorý potvrdzuje tvoje tvrdenie? /szčo platí odvody ak bola živnosť zrušená a znovuotvorená po .1.7. /za predpokladu, že v predchádzajúcom roku dosiahol prijmy vyššie ako.....atď
...z pohľadu postupnosti krokov:
§ 21
Vznik a zánik povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby
(4) Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie zaniká vždy

a) samostatne zárobkovo činnej osobe uvedenej v § 5 písm. a) dňom odhlásenia sa z evidencie podľa osobitného predpisu, 11)

...následne:
§ 21
Vznik a zánik povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby
(1) Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osobe vzniká od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 9, a zaniká 30. júna kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 9, ak tento zákon neustanovuje inak.

...1.7. nie som szčo (po odhlásení)... nemá mi prečo vzniknúť povinnosť v zmysle uvedeného §......
2 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
ajuška,práve na základe znenia týchto § by som povedala že má povinnosť platiť /bavíme sa o szčo, ktorý zrušil a znovuzaložil živnosť po 1.7. / rozhodújúce obdobie /predchádzajúci rok / mal prijmy vyššie ako....

§ 21
Vznik a zánik povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby
(4) Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie zaniká vždy

a) samostatne zárobkovo činnej osobe uvedenej v § 5 písm. a) dňom odhlásenia sa z evidencie podľa osobitného predpisu,
§ 21
Vznik a zánik povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby
(1) Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osobe vzniká od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 9, a zaniká 30. júna kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 9, ak tento zákon neustanovuje inak.
ale v SP tvrdia, že neplatí
1 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
hanelie Pozri príspevok
ajuška,práve na základe znenia týchto § by som povedala že má povinnosť platiť /bavíme sa o szčo, ktorý zrušil a znovuzaložil živnosť po 1.7. / rozhodújúce obdobie /predchádzajúci rok / mal prijmy vyššie ako... ale v SP tvrdia, že neplatí
...pýtala si vyjadrenie k tomuto...
veronikasad Pozri príspevok
Zvýraznené platí za predpokladu, že živnosť nebola aktívna k 1.7. kal. roka.

Pripravuje sa novela zákona o sociálnom poistení.
..predpokladala som teda, že tu...
hanelie Pozri príspevok
...veronika je možné priložiť § ktorý potvrdzuje tvoje tvrdenie? /szčo platí odvody ak bola živnosť zrušená a znovuotvorená po .1.7. /za predpokladu, že v predchádzajúcom roku dosiahol prijmy vyššie ako.....atď
...(v zátvorke... si uvažovala s dátumom zrušenia najneskôr 30.06...)...

P.S...zdôraznenie neaktívnej živnosti k 1.7. sa vzťahuje na prerušenie živnosti... ak bola zrušená živnosť po tomto dátume a do konca roka založená nová, posudzuje sa ako nová szčo... logika mi však našepkáva, že by sa to malo vzťahovať len na iný druh činnosti...
Naposledy upravil Ajuška : 30.08.10 at 08:38 Dôvod: doplnenie P.S.
1 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Ja som sa informovala u známej účtoníčky, ako to je. Ona mi povedala: ak sa zruší živnosť, v podstate účtovná jednotka /so svojím ičom/ končí. Odhlási sa všade: DU, ŽU, SP, ZP. Ak si založí nanovo, dostáva nové IČO, vznikne nová účtovná jednotka. A tým pádom začína odznovu, minimum do ZP a do SP až keď vykáže príjmy z tejto novej živnosti.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ejo Pozri príspevok
Ja som sa informovala u známej účtoníčky, ako to je. Ona mi povedala: ak sa zruší živnosť, v podstate účtovná jednotka /so svojím ičom/ končí. Odhlási sa všade: DU, ŽU, SP, ZP. Ak si založí nanovo, dostáva nové IČO, vznikne nová účtovná jednotka. A tým pádom začína odznovu, minimum do ZP a do SP až keď vykáže príjmy z tejto novej živnosti.
IČO nedostáva nové , ale pôvodné .Tak to nepodala šťastnú informáciu .Dokonca aj DIČ dostane to isté .
1 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
... a dokonca aj var.symbol pre odvod poistného na soc.poist. zostáva to isté ..
0 0
anka_p anka_p

anka_p je offline (nepripojený) anka_p

A ako je to ak si živnostník žruší živnosť a ešte v ten istý deň otvorí novú ( zrušil pohostinskú činnosť a otvoril predaj alkoholu a maloobchodný predaj tovaru...). Tiež sa musí všade odhlásiť, aj zametnancov. A ako je to s colným úradom, tam to len oznámi? Platí to doterajšie povolenie na predaj alkoholu?
Dakujem za radu.
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Zita5 Pozri príspevok
IČO nedostáva nové , ale pôvodné .Tak to nepodala šťastnú informáciu .Dokonca aj DIČ dostane to isté .
Tak ja už naozaj neviem.... Asi radšej zavolám za ŽÚ. Len vstále neviem, ako je to v SP? Ak sa zruší napr. 31.8.2010 a znovu založí 15.9.2010 a do 31.8.2010 platil povinne odvody, tak to mu naďalej ostáva po znovuzaložení - po 15.09.2010? Alebo sa bude posudzovať až k 1.7.2011 a jeho príjmy od 15.09.2010 do 31.12.2010?
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Našla som jeden príspevok p. Jozefa Mihála: ak sa ukončí živnosť napr. 1.9.2010 /dovtedy povinné poist./ a následne otvorí novú napr. 1.10.2010, do SP sa nenahlasuje, podá sa výpis z DP za rok 2010 do 30.6.2011. A ak bude aktívny podnikateľ 1.7.2011 - vzniká mu povinnosť prihlásiť sa do SP iba ak prekročí limit príjmov z predchádzajúceho roku, ale ak 1.7.2011 nebude SZČO, tak nie je povinný sa prihlásiť, aj keď príjem presiahol limit, lebo k tomuto dňu nie je SZČO. Takže mne z toho vyplýva, že jedna povinnosť je podať výpis z DP do 30.6. a druhá, povinnosť nahlásiť sa do SP ak je 1.7. SZČO. /ale aj to len vtedy, ak presiahne limit/.
Uvažujem správne???
0 0
Daniela Daniela

Daniela je offline (nepripojený) Daniela

balunka Pozri príspevok
Však to aj polovica živnostníkov robí a potom neplatia odvody.
Mýliš sa, sú aj poctiví živnostníci, len tí, ktorí si vzali rady p. Mihala za svoje, to tak robia, ale o čom to je, keď je to zákonné a nikoho o nič neokrádajú.
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Daniela Pozri príspevok
Mýliš sa, sú aj poctiví živnostníci, len tí, ktorí si vzali rady p. Mihala za svoje, to tak robia, ale o čom to je, keď je to zákonné a nikoho o nič neokrádajú.
Každý podnikateľ využije možnosti, ktorú sú mu takpovediac "ponúkané" a ešte keď aj má menej platiť, tak prečo nie. Len si treba uvedomiť s čím to chodí, keď niekto ukončuje živnosť. Viem si to predstaviť u remeselníkov, alebo takých, ktorí nemajú zamestnancov, prevádzku. Ale ten, kto má napr. reštauráciu, zamestanncov, tak tam to podľa mňa celkom jednoduché nie je /ako si to myslia podnikatelia/. Vaše odhlásiť, znovu nahlásiť, hygiena.....
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Ejo Pozri príspevok
Našla som jeden príspevok p. Jozefa Mihála: ak sa ukončí živnosť napr. 1.9.2010 /dovtedy povinné poist./ a následne otvorí novú napr. 1.10.2010, do SP sa nenahlasuje, podá sa výpis z DP za rok 2010 do 30.6.2011. A ak bude aktívny podnikateľ 1.7.2011 - vzniká mu povinnosť prihlásiť sa do SP iba ak prekročí limit príjmov z predchádzajúceho roku, ale ak 1.7.2011 nebude SZČO, tak nie je povinný sa prihlásiť, aj keď príjem presiahol limit, lebo k tomuto dňu nie je SZČO. Takže mne z toho vyplýva, že jedna povinnosť je podať výpis z DP do 30.6. a druhá, povinnosť nahlásiť sa do SP ak je 1.7. SZČO. /ale aj to len vtedy, ak presiahne limit/.
Uvažujem správne???
No prihlásiť sa do SP musímôže hneď po založení živnosti. (ak to za neho neurobí živnostenský úrad) ako dobrovoľne poistená osoba Povinnosť platiť odvody je až od 1.7. nasledujúceho roku ak dosiahol potrebné príjmy a bude aj SZČO a vtedy sa musí prihlásiť ako povinne ako SZČO.
V roku 2011 sa už nemusí podávať výpis z DP na SP. Ale Ktovie, či sa to teraz nezmení.
Naposledy upravil marjankaj : 31.08.10 at 09:19
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
hanelie Pozri príspevok
ajuška,práve na základe znenia týchto § by som povedala že má povinnosť platiť /bavíme sa o szčo, ktorý zrušil a znovuzaložil živnosť po 1.7. / rozhodújúce obdobie /predchádzajúci rok / mal prijmy vyššie ako....

ale v SP tvrdia, že neplatí
Veď to aj tak vyplýva z tých paragrafov. Dňom odhlásenia, zaniká povinnosť platenia odvodov. A ak znovu otvorí živnosť, tak povinnosť platenia vzniká až po 1.7. nasledujúceho roku. Iba ak by som prehliadol nejaký paragraf, ktorý to ustanovuje inak.
Ak má niekto iný názor, nech uvedie ten paragraf.
Naposledy upravil marjankaj : 31.08.10 at 08:34
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
marjankaj Pozri príspevok
No prihlásiť sa do SP musí hneď po založení živnosti.(ak to za neho neurobí živnostenský úrad) Povinnosť platiť odvody je až od 1.7. nasledujúceho roku ak dosiahol potrebné príjmy a bude aj SZČO.
V roku 2011 sa už nemusí podávať výpis z DP na SP. Ale Ktovie, či sa to teraz nezmení.
...prezradíš mi aká prihláška k tomu slúži?? ......
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať