Zavrieť

Porady

Zrušenie živnosti a znovu založenie

Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Dobrý deň. Klient mi prišiel s tým, že niekde v denníku bolo písané, že ak si zruší živnosť a po týždni si znovu založí, nemusí platiť odvody do SP a ZP? Podľa mojho názoru do ZP platí po znovuprilásení minimum, a robí si ročné zúčtovanie a do SP? Neplatil by nič? Tak by si živnostníci mohli kedykoľvek zrušiť a potom znovu založiť tú istú živnosť a neplatiť do SP?
Ďakujem za radu.
Usporiadat
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Ajuška Pozri príspevok
...prezradíš mi aká prihláška k tomu slúži?? ......
Máš pravdu. To s tou povinnosťou som trochu prehnal. Už som to upravil. Mňa trochu pomýlilo to, že živnostenský úrad ho vraj prihlási na všetky inštitúcie.
A tú prihlášku určite poznáš.
0 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

"Ajuška" prizvukovala nie prihlášku ale čas na prihlásenie. Nie je to pri vzniku ŽO a po splnení podmienok resp.bilancii predchádzajúceho roka či máš povinnosť alebo nie sa prihlásiť.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
A čo som to napísal inak? A o to teraz aj tak nejde. Tu ide o to, či treba platiť odvody do SP, ak 1.10. zruší živnosť a potom si ju znovu založí.
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
Ivenka Pozri príspevok
"Ajuška" prizvukovala nie prihlášku ale čas na prihlásenie. Nie je to pri vzniku ŽO a po splnení podmienok resp.bilancii predchádzajúceho roka či máš povinnosť alebo nie sa prihlásiť.
...som rada, že si pochopila môj prízvuk...
marjankaj Pozri príspevok
Máš pravdu. To s tou povinnosťou som trochu prehnal. Už som to upravil. Mňa trochu pomýlilo to, že živnostenský úrad ho vraj prihlási na všetky inštitúcie.
A tú prihlášku určite poznáš.
...rovnako som rada, že si pochopil moju otázku... naozaj nie je potrebné vnucovať povinnosti tam, kde nie je v zákone odozva... kvitujem, že si opravil svoj príspevok... ...prihlášku poznám... len táaazajúci ju použije úuuuplne v inom termíne a inej situácii ako si Ty podčiarkol... ...verím, že si nemal v úmysle zavádzať... len tie §§§§ sú kuaa vrtkavé......
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Ajuška Pozri príspevok
...som rada, že si pochopila môj prízvuk...

...rovnako som rada, že si pochopil moju otázku... naozaj nie je potrebné vnucovať povinnosti tam, kde nie je v zákone odozva... kvitujem, že si opravil svoj príspevok... ...prihlášku poznám... len táaazajúci ju použije úuuuplne v inom termíne a inej situácii ako si Ty podčiarkol... ...verím, že si nemal v úmysle zavádzať... len tie §§§§ sú kuaa vrtkavé......
Tak ja som toho názoru, že:
Ak sa SZČO odhlási z evidencie do 1.7. (je jedno či živnosť skončí alebo preruší) , tak sa nemusí prihlasovať do SP a platiť odvody.
Ak sa SZČO odhlási neskôr ako 1.7.(napríklad toho 1.10.) potom musí podať výpis z daňového priznania a platiť odvody do SP až pokiaľ sa neodhlási (skončí živnosť alebo preruší). Ak si otvorí novú živnosť, povinnosť prihlásiť sa do evidencie vzniká až ďalší rok do 30.6.

Aspoň tak mi to vyplýva podľa §21, ktorý si prilepila.
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
marjankaj Pozri príspevok
Tak ja som toho názoru, že:
Ak sa SZČO odhlási z evidencie do 1.7. (je jedno či živnosť skončí alebo preruší) , tak sa (v prípade obnovenia, alebo založenia novej, v tom istom kalendárnom roku) nemusí prihlasovať do SP a platiť odvody.
Ak sa SZČO odhlási neskôr ako 1.7.(napríklad toho 1.10.) potom musí podať výpis z daňového priznania (do 30.6.) a platiť odvody (od 1.7., ak dosiahol stanovenú výšku príjmov) do SP až pokiaľ sa neodhlási (skončí živnosť alebo preruší). Ak si otvorí novú živnosť, povinnosť prihlásiť sa do evidencie vzniká až ďalší rok do 30.6. (len ak dosiahol v predošlom roku stanovenú výšku príjmov)
V prípade obnovenia živnosti (napríklad 1.4.) sa prihlásiť musí a rovnako aj platiť odvody do 30.6...
Aspoň tak mi to vyplýva podľa §21, ktorý si prilepila.
...no tak v tomto som sa takmer stratila aj ja......
0 0
anka_p anka_p

anka_p je offline (nepripojený) anka_p

anka_p Pozri príspevok
A ako je to ak si živnostník žruší živnosť a ešte v ten istý deň otvorí novú ( zrušil pohostinskú činnosť a otvoril predaj alkoholu a maloobchodný predaj tovaru...). Tiež sa musí všade odhlásiť, aj zametnancov. A ako je to s colným úradom, tam to len oznámi? Platí to doterajšie povolenie na predaj alkoholu?
Dakujem za radu.
Prosím poradíte aj mne? Ide mi hlavne o to či môžeme dalej používať registračnú pokladnicu alebo je potrebné ju odhlásiť a znovu nahlásiť a ako je to s colným úradom a hygienou? Od hygieny máme povolenie na pohostinoskú činnosť a teraz sa to len zúži na predaj alkoholu a drobností, tak musíme znovu požiadať hygienu o schválenie?
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
anka_p Pozri príspevok
Prosím poradíte aj mne? Ide mi hlavne o to či môžeme dalej používať registračnú pokladnicu alebo je potrebné ju odhlásiť a znovu nahlásiť a ako je to s colným úradom a hygienou? Od hygieny máme povolenie na pohostinoskú činnosť a teraz sa to len zúži na predaj alkoholu a drobností, tak musíme znovu požiadať hygienu o schválenie?
...pri ukončení podnikateľskej činnosti je potrebné vykonať všetky súvisiace úkony... samozrejme že sa to vzťahuje aj na odhlásenie registračnej pokladnice a zrušenie prevádzky... a na začiatku podnikania znova všetky oznámenia, ohlásenia, povolenia... hoci je to ten istý človek, treba ho v tomto vnímať ako dve rôzne firmy a podľa toho aj postupovať......
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
anka_p Pozri príspevok
Prosím poradíte aj mne? Ide mi hlavne o to či môžeme dalej používať registračnú pokladnicu alebo je potrebné ju odhlásiť a znovu nahlásiť a ako je to s colným úradom a hygienou? Od hygieny máme povolenie na pohostinoskú činnosť a teraz sa to len zúži na predaj alkoholu a drobností, tak musíme znovu požiadať hygienu o schválenie?
V Minulosti boli živnostenské listy , kedy podnikateľ mohol zrušiť svoj predmet živnosti , ale to neznamenalo že prestal podnikať . Ja som toho názoru , že ani u Vás nenastal moment zrušenia podnikania , ale nastala len zmena predmetu živnosti, nakoľko všetko sa udialo v jeden deň a to aj zrušenie daného predmetu živnosti a založenie živnostenského listu na nový predmet činnosti .

Ja zdielam ten názor , že firma by mala pokračovať ďalej , jedine previesť zmeny a to :
- oznámenie na odd.registrácie , že ste zrušili predmet činnosti Pohostinská činnosť a založili nový ŽL - predmet činnosti MO
- oznámenie na DU , že pokladňa sa bude používať na MO, kde predložíte aj fotokópiu ŽL s poznámkou , že pohostinstvo končí
- ak meníte priestory na iný účel tak samozrejme treba aj vyjadrenie hygieny

Všetko si overíte najskôr telefonicky . Takto to ja chápem z Vášho písaného dotazu ak zmena prebehla v jeden a ten istý deň.

Čiže zmena predmetu podnikania pre mňa neznamená ukončenie podnikania , nakoľko tu nevidím prerušenie podnikania a podnikanie ide súvisle za sebou , len teraz už novom predmete činnosti .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
anka_p Pozri príspevok
Prosím poradíte aj mne? Ide mi hlavne o to či môžeme dalej používať registračnú pokladnicu alebo je potrebné ju odhlásiť a znovu nahlásiť a ako je to s colným úradom a hygienou? Od hygieny máme povolenie na pohostinoskú činnosť a teraz sa to len zúži na predaj alkoholu a drobností, tak musíme znovu požiadať hygienu o schválenie?
Zita5 Pozri príspevok
V Minulosti boli živnostenské listy , kedy podnikateľ mohol zrušiť svoj predmet živnosti , ale to neznamenalo že prestal podnikať . Ja som toho názoru , že ani u Vás nenastal moment zrušenia podnikania , ale nastala len zmena predmetu živnosti, nakoľko všetko sa udialo v jeden deň a to aj zrušenie daného predmetu živnosti a založenie živnostenského listu na nový predmet činnosti .

Ja zdielam ten názor , že firma by mala pokračovať ďalej , jedine previesť zmeny a to :
- oznámenie na odd.registrácie , že ste zrušili predmet činnosti Pohostinská činnosť a založili nový ŽL - predmet činnosti MO
- oznámenie na DU , že pokladňa sa bude používať na MO, kde predložíte aj fotokópiu ŽL s poznámkou , že pohostinstvo končí
- ak meníte priestory na iný účel tak samozrejme treba aj vyjadrenie hygieny

Všetko si overíte najskôr telefonicky . Takto to ja chápem z Vášho písaného dotazu ak zmena prebehla v jeden a ten istý deň.

Čiže zmena predmetu podnikania pre mňa neznamená ukončenie podnikania , nakoľko tu nevidím prerušenie podnikania a podnikanie ide súvisle za sebou , len teraz už novom predmete činnosti .
Ešte doplním, že od 1.6.2010 sme sa vrátili opäť k jednému živnostenskému oprávneniu , tak ako to bolo v minulosti .
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
Zita5 Pozri príspevok
V Minulosti boli živnostenské listy , kedy podnikateľ mohol zrušiť svoj predmet živnosti , ale to neznamenalo že prestal podnikať .
...so zvýrazneným si dovolím nesúhlasiť... resp. sa pokúsim uviesť do správneho obrazu... v minulosti boli všetky oprávnenia k podnikaniu uvedené na jednom živnostenskom liste od dátumu, kedy ich ŽÚ ohlásil... začiatok podnikateľskej činnosti sa tak datoval právoplatnosťou prvého vydaného ŽL... ak sa podnikateľ rozhodol niektorú z uvedených činností ukončiť, ohlásil to ŽÚ... samozrejme, že zvyšné oprávnenia zostali v platnosti a je teda jasné, že neprestal podnikať... až kým nezrušil každú jednu činnosť...
Zita5 Pozri príspevok
...Ja som toho názoru , že ani u Vás nenastal moment zrušenia podnikania , ale nastala len zmena predmetu živnosti, nakoľko všetko sa udialo v jeden deň a to aj zrušenie daného predmetu živnosti a založenie živnostenského listu na nový predmet činnosti ..
Čiže zmena predmetu podnikania pre mňa neznamená ukončenie podnikania , nakoľko tu nevidím prerušenie podnikania a podnikanie ide súvisle za sebou , len teraz už novom predmete činnosti .
...s týmto si dovolím nesúhlasiť...ak v zadanom prípade bolo oprávnenie k pohostinskej činnosti uvedené sólo na ŽL ...a ako také, bolo ukončené... a následne na MO a VO bol vydaný nový ŽL...
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Ajuška Pozri príspevok
...no tak v tomto som sa takmer stratila aj ja......
Tak to napíšem konkrétne aj s ohľadom na príspevok č.9 od hanelie.

Ak SZČO 1.10.2010 zruší živnosť a na základe toho sa odhlási v SP, a potom založí si novú živnosť, už nemusí platiť odvody do SP, a je povinná sa prihlásiť do 30.6.2011 do SP na základe daňového priznania za rok 2010.

Samozrejme ak sa to neupraví v pripravovaných novelách zákonov.
1 0
tanti tanti

tanti je offline (nepripojený) tanti

Správno chápem zákon o sociálnom poistení, keď si myslím, že živnostník, ktorý ukončil svoju živnosť v roku 2010 (v tento rok mal prijem cca 9000,-) a teraz v roku 2013 si chce živnosť znovu založiť tak už nemá povinnosť platiť sociálne poistenie?

(5) Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá opätovne nadobudla právne postavenie samostatne zárobkovo činnej osoby alebo ktorá mala prerušené povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby podľa § 26, vzniká odo dňa opätovného nadobudnutia
právneho postavenia samostatne zárobkovo činnej osoby alebo odo dňa nasledujúceho po dni skončenia prerušenia povinného nemocenského poistenia
a povinného dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby. Podmienkou pre vznik týchto poistení je, že k 1. júlu alebo k 1. októbru kalendárneho roka predchádzajúceho dňu, v ktorom opätovne nadobudla
právne postavenie samostatne zárobkovo činnej osoby, alebo dňu skončenia prerušenia povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia, jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej
činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou za predchádzajúci kalendárny rok
bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5. Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie takejto osobe zaniká 30. júna alebo 30. septembra kalendárneho roka nasledujúceho
po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci
s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5, ak tento zákon neustanovuje inak.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

za rok 2010 podával DP do 31 03 2011
a teraz k 08 02 2013 sa posudzuje povinnosť podľa DP za rok 2011, k 01 07 2013 sa bude posudzovať DP za rok 2012
0 0
tanti tanti

tanti je offline (nepripojený) tanti

ďakujem za rýchlu odpoveď
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať