Zavrieť

Porady

Vegetariánstvo v 14tich rokoch.

Môže začať dievča s vegetariánskou stravou v 14tich rokoch?..nie je to skôr v tak mladom veku trošku nebezpečné?
Usporiadat
Téma je uzavretá.
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
bobino38 Pozri príspevok
Môže začať dievča s vegetariánskou stravou v 14tich rokoch?..nie je to skôr v tak mladom veku trošku nebezpečné?
Kliknem a vidím ....

Do nemoty je tam toho napísané ...

http://www.google.sk/search?client=o...utf-8&oe=utf-8
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
ErinErin ErinErin

ErinErin je offline (nepripojený) ErinErin

Poznám konkrétnu rodinu, kde syna od malička stravovali vegetariánsky: Čo sa týka zdravia viem len jeden detajl - dnes už dospelý muž má 150cm, aj keď predpoklady vzhľadom na rodičov mal na vyššiu výšku. U dievčaťa to zásadne neodporúčam už len pre prípadné plány na tehotenstvo v budúcnosti.
0 0
bobino38 bobino38

bobino38 je offline (nepripojený) bobino38

buchač Pozri príspevok
Kliknem a vidím ....

Do nemoty je tam toho napísané ...

http://www.google.sk/search?client=o...utf-8&oe=utf-8
Nemám v práci plný net, som za serverom, nemám možnosť googliť, doma si to kuknem.
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

vegetarianstvo je dobre,ale v takomto veku by som asi este nezacinala.
najskor v 18-20-tke.
teraz sa telo este vyvija a len tak zo dna na den vymenit bezne stravovanie za vegetarianstvo by bol pre organizmus sok.
okrem toho,principy vegatarianskeho stravovania si treba velmi dobre nastudovat a chapat,lebo vitaminy ktore su v mäse,musia byt nahradene niecim inym.
treba sa naucit vyrabat si produkty zo soje a z bobovin,lebo to je hlavne vo vegetarianskej strave.z ovocia a zeleniny by sme nevyzili.....to by sme museli jest kazdu pol hodinku.
vegetarianska strava je dobra na odlahcenie organizmu,metabolizmus lepsie funguje a telo sa lahsie cisti-tot moja osobna skusenost.ale cely zivot som pri tom nevydrzala.ale nebolo to zle.
0 0
pasuliatko pasuliatko

pasuliatko je offline (nepripojený) pasuliatko

cholerický drak s váhavým srdcom alebo váhavý drak s cholerickým srdcom.... ?????? ...viac
ak trávi mäso tak nemá prečo byť vegetarián.
ak má zdravotné problémy a netrávi mu mäso tak áno inak to považujem za nie rozumné.a hľavne nie u mladého človeka vo vývoji...
0 0
bonita bonita

bonita je offline (nepripojený) bonita

na facebooku zalozene stranky: ZOPZ - združenie ochrancov a priateľov zvierat. ...viac
Vegetarianstvo je vhodne pre akykolvek vek. vyska, rast s tym nema ziaden suvis.

Cim skor kto zacne , tym skor si telo ocisti od humusu, ktore v crevach zanechava hnijuce maso. Crevo cloveka ma 2,5 m, crevo dravca - masozravca ma meter. To len naporovnanie, ako to s nami priroda myslela, ked nam tvorila traviacu sustavu. Navyse, dravci maju enzym, ktore si vedia poradit s takou skodlivou vecou ako je maso.

Maso: hormony, antibiotika, masokostna mucka, stres pri zabijani
kurence - rastovy hormon. Vystizna je tato veta prave pre kurence: Zi rychlo, zomri mlady.

Zdravsie su rastlinne bielkoviny, nez zivocisne, atd. Je toho vela, suhlasim, ze treba si to najskor nastudovat.

ALE - nevynechavala by som zatial ryby, Obsahuju 3 omega mastne kyseliny, ktore treba prestudovat cim nahradit.

Soju iste nejest, ak chces mat deti a nechces mat rakovinu.

Je toho velmi vela, takze najprv studovat na nete a potom si upravit jedalnicek.
2 0
pasuliatko pasuliatko

pasuliatko je offline (nepripojený) pasuliatko

cholerický drak s váhavým srdcom alebo váhavý drak s cholerickým srdcom.... ?????? ...viac
Vegetarianstvo je vhodne pre akykolvek vek. vyska, rast s tym nema ziaden suvis.

Cim skor kto zacne , tym skor si telo ocisti od humusu, ktore v crevach zanechava hnijuce maso. Crevo cloveka ma 2,5 m, crevo dravca - masozravca ma meter. To len naporovnanie, ako to s nami priroda myslela, ked nam tvorila traviacu sustavu. Navyse, dravci maju enzym, ktore si vedia poradit s takou skodlivou vecou ako je maso.

Maso: hormony, antibiotika, masokostna mucka, stres pri zabijani
kurence - rastovy hormon. Vystizna je tato veta prave pre kurence: Zi rychlo, zomri mlady.[/B]


s týmto tvrdením ja nesúhlasím
0 0
mlisa mlisa

mlisa je offline (nepripojený) mlisa

bonita Pozri príspevok
Soju iste nejest, ak chces mat deti a nechces mat rakovinu.
Prosim???? To uz aj soja je uhlavny nepriatel? Ak ano tak sup podnet na statnu veterinarnu a potravinovu spravu, hadam nedovolime aby sme tu vsetci pomreli, ked uz takmer na kazdej potravine pisu ze moze obsahovat stopy soje a orechov...
0 0
bonita bonita

bonita je offline (nepripojený) bonita

na facebooku zalozene stranky: ZOPZ - združenie ochrancov a priateľov zvierat. ...viac
Nechajme to hlavne v rovine konverzacie, prosim. Moje komentare vkladam na zaklade svojho presvedcenia, ku ktoremu som prisla dlhodobym surfovanim po nete, po strankach, nie iba precitanim jedneho nejakeho nazoru, ale zvazovanim dokazov a vyskumov od odbornikov a vedcov.

Zijeme v konzumnej spolocnosti, kde prioritu pre firmy, spolocnosti hra zarobok a zisk. Zdravie ludi je pre ne druhorade. Najde sa vsak par jedincov, ktorym to jedno nie je, robili vyskumy, statistiky, atd. a vysledky si nenechali pre seba. Je uplne na kazdom, s akym nazorom sa stotozni.

Vy ste tu odporucali vegetarianstvo nezacinat, ja som odporucila zacinat. Dopytujuca si ozaj musi prebehnut net sama a sama sa rozhodnut. Dokonca aj lekari nemaju na toto jednotny nazor.

K masu len tolko: v momente zabitia zvierata zacina v mase hnilobny proces. Toto snad kazdy z vas pripusta, je to zakon prirody. Tento proces sa zastavuje iba zmrazenim, chladenim sa len spomaluje. Kazdy si snad vie sam predstavit ako dlho trva, kym sa maso dostane k nemu do hrnca / bitunok, vykostovanie, porciovanie, obchodny retazec, kym sa kupi spotrebitelom - niekedy az na druhy den v obchode, atd/. Urcite uznate, ze do hrnca uz nekladiete cerstve maso, ale v pokrocilom hnilobnom rozklade. Ako masu udrzat farbu na to maju v masokomb. svoje sposoby.

A to nespominam, akymi stresmi a utrpenim prechadzaju zvierata kym sa dostanu na vas stol. Ani umele latky v mase.

Mne sa sice len pred 2 ma mesiacmi podarilo, konecne sa zbavit masa v jedalnicku, ale uz roky som vedela, ze musim, uz len kvoli svojmu zdraviu. Nakoniec ma vsak k tomu popohnali videa z bitunkov a transportov zvierat.

Ja nikoho nepresviedcam, pisem svoj pohlad na vec. Preto dufam, ze sa do mna nepustia vyznavaci masa, akoze kvazi zdr. vyzivy.


Mlisa, tvoja poznamka je nespravne formulovana. Ja som vravela o soji, nie o orechoch. Su to dve velmi odlisne veci. Prve nie, druhe urcite ano - jest.
/ afery v cine s malymi detmi a rastom prs - sojove mlieko - vysoky obsah estrogenov, to len jeden priklad/
3 0
witch witch

witch je offline (nepripojený) witch

človek milujúci a chybujúci
Náš syn sa rozhodol byť vegetariánom pred 1,5 rokom, to mal necelých 15. Tiež sme neboli nadšení, ale párkrát mu bolo zle po tučnom mäse a prestalo mu chutiť. Našťastie neje len bravčové, hovädzie a hydinu. Ryby je, aj morské potvory , i mliečne výrobky a vajcia, takže prísun bielkovín má. Ale je pravda, že mu musím denne variť, vymýšľať a kombinovať, aby mal vyváženú stravu. Osvedčila sa mi kuchárka od dr. Bukovského. Zdravotný stav má vynikajúci, ale ako to vplýva na jeho plodnosť zatiaľ neviem. Dúfam, že ešte nejaký rôčik to ani nebude treba. Ako to je s dievčatami a vegetariánstvom neviem, naša malá (10) zasa nemusí zeleninu, zato mäsko jej chutí.
Úplné vegetariánstvo by sme mu nedovolili. I keď by bolo ťažké mu niečo vnútiť. Odporúčam konzultáciu s detským lekárom a rozhodne nevynechávať ryby a mliečne výrobky. Z niečoho rásť musí.
0 0
bonita bonita

bonita je offline (nepripojený) bonita

na facebooku zalozene stranky: ZOPZ - združenie ochrancov a priateľov zvierat. ...viac
Ja som tiez este stale na rybach, lebo zatial neviem co by som inak jedla a este nema zistene ako inak nahradit 3 omega mastne kyseliny. Mlieko, vajcia / z podstielkoveho chovu/ , mliecne vyrobky stale konzumujem.

Vegetarian - neje iba maso. / takze s tymi rybami este nie som hotovy vegetarian, ale mam cas, to co skodi som uz odburala a ani mojim chut. bunkam maso nechyba/

Vegan - neje ziadne zivocisne produkty.
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

Bonita,na nete je velmi vela infosiek,ale velmi vela ich je totalne hlupych a nepravdivych/toto mi povedal moj zensky lekar,tento tyzden-ktory ma vyhresil,ze stale studujem na nete a neverim lekarom,ktori ma liecia/.

viem ze o soji teraz koluju vseliake informacie-ale kup si dobru vegetariansku kucharku a uvidis,ze prave soja je podstatou nahrady mäsa-je nevyhnutna a dobra.
nemozes ale kupovat trhovu potravinu.da sa lahko pestovat doma,mali sme ju-bez postrekov a uprav.....alebo si ju kup od japoncov-ti ju maju kvalitnu.
japonci konzumuju velmi vela sojovych vyrobkov,najviac tofu.su zdravi a neriesia rakovinu,tak neviem......never vsetkemu co citas na nete.
0 0
ErinErin ErinErin

ErinErin je offline (nepripojený) ErinErin

bonita Pozri príspevok
Cim skor kto zacne , tym skor si telo ocisti od humusu, ktore v crevach zanechava hnijuce maso. Crevo cloveka ma 2,5 m, crevo dravca - masozravca ma meter. To len naporovnanie, ako to s nami priroda myslela, ked nam tvorila traviacu sustavu. Navyse, dravci maju enzym, ktore si vedia poradit s takou skodlivou vecou ako je maso.

Maso: hormony, antibiotika, masokostna mucka, stres pri zabijani
kurence - rastovy hormon. Vystizna je tato veta prave pre kurence: Zi rychlo, zomri mlady.

Zdravsie su rastlinne bielkoviny, nez zivocisne, atd. Je toho vela, suhlasim, ze treba si to najskor nastudovat.
bonita, a čím si nahradila koenzým Q10 a Karnitín?
0 0
gilda gilda

gilda je offline (nepripojený) gilda

Vzhľadom na vek (dospievanie, kedy sa organizmus musí vysporiadať so zmenami) by radikálna zmena stravovacích návykov nebola vhodná. Prechod na vegetariánsku stravu by mal byť postupný, mäsové porcie obmedziť, uprednostniť biele mäso a ryby. Nahradiť možno plnohodnotnými bielkovinami rastlinného pôvodu (sója, strukoviny). Mlieko a vajcia by mali zostať súčasťou stravy (ovolaktovegetariánstvo). Zmenu treba premyslieť, tým skôr u dievčaťa (nedostatočná a nevyvážená strava býva tiež príčinou gynekologických porúch).
0 0
bonita bonita

bonita je offline (nepripojený) bonita

na facebooku zalozene stranky: ZOPZ - združenie ochrancov a priateľov zvierat. ...viac
Osky, prepac, ze lekarom az tak neverim. Oni su pricinou , ze sa dcera uz dva roky lieci z trombozy. teraz uz ked sa o nieco jedna, si radsej zistujem informacie kde sa da. Ja, oproti tvojmu lekarovi si zase ale myslim, ze na nete je velmi vela uzitocnych informacii.

Pouzivam aj nahrady z lekarni, napr vit C beriem uz rok vo zvysenej davke a este som nebola prechaldnuta, zaidna chripka v zime, nic , napriek tomu, ze som byvala chora. Beriem aj bio 3 omega kyseliny a zvysok doplnam rybami.

Este potrebujem dokupit A a E vit, a prestudujem si aj Q 10 a karnitin / nie je to A?/, zatial mam len zbezne info.

Ono, kedy je vobec vhodny cas na zmenu stravy? Ja vravim, ze na vegetarianstvo nie je nikdy neskoro, ani priskoro

Soju si pozrite na badatel.sk Mna to presvedcilo Nikdy som ju nemala rada, tak mi ani nerobilo problem ju nejest.
0 0
sarasara sarasara

sarasara je offline (nepripojený) sarasara

optimista
Poznám rodinu, ktorá je vegetariánska. Nejedia žiadne živočíšne potraviny, ani ich deti. Viem, že on nejedol mäso asi od pätnástich a ona od sedemnástich. Majú teraz okolo 55 rokov, dve dospelé deti a dve vnúčatá. Ich deti nikdy vo svojom živote nič živočíšne nejdli a sú úplne v poriadku. Akurát tí 55-roční vyzerajú tak na maximálne na 40 rokov. a ich deti tiež oveľa mladšie. Nikdy som nepočula, že by bol niekto z nich chorý, prípadne nachladnutý, či chrípku...
Veľmi sa mi ich spôsob stravovania páči, lenže moja rodina by na to nepristúpila a ja sa vegetariánsky stravujem občas, je to dobré, len nevydržím dlho variť na dvoje, a tak to tak po pol roku vzdám a vrátim sa k tomu zasa až niekedy po roku.
Ľudia majú mäso radi, je pohodlnejšie variť s mäsom. To, že sa nájdu rastlinné potraviny, ktoré sú pre človeka plnohodnotné, je pravda. Mäso nie je práve potravinou najzdravšou a nevyhnutnou. Je však pre mnohých chutné a majú ho radi, a ani nevidia dôvod, prečo by s ním mali prestať. Ale nejesť mäso nie je zdraviu škodlivé, práve naopak. Ak človek zje širokú škálu ovocia a zeleniny, surovej i tepelne upravenej, verte, nič mu nechýba.
1 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Žiadne živočíšne potraviny - ani mlieko a vajcia?
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

osky Pozri príspevok
Bonita,na nete je velmi vela infosiek,ale velmi vela ich je totalne hlupych a nepravdivych/toto mi povedal moj zensky lekar,tento tyzden-ktory ma vyhresil,ze stale studujem na nete a neverim lekarom,ktori ma liecia/.

viem ze o soji teraz koluju vseliake informacie-ale kup si dobru vegetariansku kucharku a uvidis,ze prave soja je podstatou nahrady mäsa-je nevyhnutna a dobra.
nemozes ale kupovat trhovu potravinu.da sa lahko pestovat doma,mali sme ju-bez postrekov a uprav.....alebo si ju kup od japoncov-ti ju maju kvalitnu.
japonci konzumuju velmi vela sojovych vyrobkov,najviac tofu.su zdravi a neriesia rakovinu,tak neviem......never vsetkemu co citas na nete.
Niekedy ani u lekárov nevieš, či ti nedajú infošku totálne hlúpu a nepravdivú - ako napr. už sa zhodli na tom, či mlieko zahlieňuje alebo nezahlieňuje organizmus?
Bordel sa nachádza vo všetkých potravinách - aj živočíšneho, aj neživočíšneho pôvodu. Aj keď si ich dopestuješ sama, tak nevieš, čo obsahujú, lebo na ne prší (vieš, čo obsahuje dažďová voda?) a asi ťažko si budeš dávať robiť rozbor pôdy, na ktorej ich pestuješ.

Mäso som prestala jesť v 15-tich a som tu. Nijako mi to neublížilo. Ani predtým, ako som ho prestala jesť, mi nejako obzvlášť nechutilo. Ryby nejem vôbec a predtým, kým som ešte jedla mäso, som ich jedla akurát tak v podobe tresky (šalát). (Celá rodina na Vianoce tlačila do kocky filé, len ja vyprážaný syr. )
0 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

bobino38 Pozri príspevok
Môže začať dievča s vegetariánskou stravou v 14tich rokoch?..nie je to skôr v tak mladom veku trošku nebezpečné?
Môže a nie je to nebezpečné a je to možné aj v iných vekových kategóriach. Mám to veľmi dobre naštudované aj konzultované s odborníkmi - aj moja dcéra podľahla tejto strave asi v podobnom veku . Dôležité je len prepracovať jej jedálniček, aby mala v strave všetky dôležité látky, ktoré potrebuje pre vývoj telesný ale aj duševný. Aj medzi športovcami sú vegetariáni. nemala by však z jedálnička úplne vynechať všetky zvieracie produkty, pretože je ešte vo vývoji, nemala by sa stať vegánkou, môže byť lakto-vegetariánkou (mlieko a mliečne výrobky) alebo ovo-lakto-vegetariánkou (mliečne výrobky a vajcia). Keď jej chutia rybky mohla by ich jesť pravidelne 1 - 2 x týždenne. Úplné vegánstvo sa v takto mladom veku vôbec neodporúča, pretože môže viesť k chýbajúcim látkam v tele, čo je pre jej vývoj veľmi rušivé.

Takže preberme to jednotlivo:
Jednotlivé výživné látky ako sú bielkoviny, železo, vitamín B12, vitamín D, jód a omega-3-mastné kyseliny sa dajú v menších dávkach pri rozumnom vegetariánskom stravovaní dopraviť do tela vegetariánskou stravou.
- Dostatočný prísun bielkovín je z mliečnych produktov, zo strukovín, z celozrnných obilných produktov a vajec. Úplne bezpečne.
- Čo sa železa týka, tak zvieracie produkty obsahujú absolútne najviac železa, ale železo dostaneme do tela aj pomocou napr. zelených listových šalátov, celozrnných obilných produktov, bobuľového ovocia, zo strukovín a orechov. Bohužiaľ to železo nie je do tela tak dobre prijímané ako zo zvieracích produktov (mäsa), preto je veľmi dôležitý príjem vitamínu C (citrusov, pomarančovej šťavy, ...), ktorý napomáha prenosu železa do tela - toto je veľmi dôležité!!!!!! Pozor na čierny čaj a kávu, tá práve zhoršuje vstrebávanie železa!!!! Preto by vegetariáni nemali piť čierny čaj, ale radšej ovocný. Vitamín C dostaneme do tela aj vďaka šalátom zeleninovým (paprika je bohatý zdroj vit. C) alebo ovocným.
Vit. B12 je len v zvieracích produktoch, do tela ho dostaneme pomocou mliečnych výrobkov a vajec. S 300 g mliečnych výrobkov denne (napr. jogurt, tvaroh, syry) a 1 - 2 vajcami týždenne pokryjeme príjem vit. B12.
Ak sa dcéra vzdá aj rýb ako to urobila tá moja, bude jej chýbať dôležitý zdroj vit.D, jódu a omega-3-mastných kyselín. Vitamín D si dokáže telo vytvárať samo, keď sa denne zdržujeme aspoň 1/2 hodinu vonku, zdrojom vit. D sú huby napr. šampióny, jód je v kuchynskej soli a omega-3-mastné kyseliny v rastlinných olejoch napr. v repkovom oleji a tiež vo vlašských orechoch.

najviac ohrozenou skupinou sú (netýka sa ešte tvojej dcéry, ale raz bude) sú kojace matky, tie majú veľmi malé zásoby vit. B12, alebo aj žiadne zásoby, majú prísun vit. B12 len pre seba, ale pre ich kojené detičky je nedostatočný a práve chýbajúci vit. B12 sa podpisuje na rôznych poruchách nervovej sústavy a vývoji mozgu u kojencov, preto by každá matka mala konzultovať vegetariánstvo so svojim lekárom.

Bobino veľa zábavy s dcérou a jej stravovaním ak budeš mať problém, kľudne sa ozvi
3 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Čítala som, že vstrebávanie železa zhoršuje aj zelený čaj, nielen čierny.
Zelený pijem často, čierny len občas na "prebratie sa". Chudokrvná som bola len raz (a odvtedy viem, prečo je v dotazníku pre darcu krvi upozornenie, že ženy by nemali ísť darovať krv tesne po menštruácii. )
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať