Zavrieť

Porady

Porovnanie nákladov na zam-ca so živnostníkom

Dobrý deň, šéf mi dal za úlohu porovnať náklady na zamestnanca s nákladmi na živnostníka...
Vychádzala som z:
HM = 850 eur, hodinová sadzba živnostníka = 7 eur + dph.
Rok 2010 má 251 prac. dní plus 10 sviatkov, vyčerpal 20 dní dov. a 7 dní plateného voľna, nárok na 224 stravných lístkov za 3 Eur ( 45% zam-nec = 302,40 Eur a 55 % z-teľ = 369,60 Eur).
HM = 10 221,79 Eur
odvody z-teľa = 3 596,27 Eur
celková cena práce = 13 818,06 Eur (10 221,79 + 3 596,27)
nárok na stravné lístky: 13 818,06 - 302,40 (45 %) + 369,60 (55 %) = 13 885,26 Eur

Keď živnostník odpracuje 224 dní po 8 hodín (to je 261 mínus 10 sviatkov mínus 20 dov. mínus 7 platené voľno): 224 x 8 hod x 7 Eur/hod = 12 544 Eur bez DPH.

Z-nec nepracoval 37 dní (10 sviatkov, 20 dov, 7 platené voľno) ale z-teľ mu týchto 37 dní prepláca, pričom, ak živnostník týchto 37 neodpracuje, tak nedostane zaplatené za dané dni.
Tých 37 preplácaných dní je zahrnutých v HM (10 221,79 Eur). Aby to bolo porovnateľné so živnostníkom, potom by som mala navýšiť HM o to preplatené voľno? No som z toho popletená.... riešil už niekto niečo obdobné? prosím poradte...ďakujem!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

    VieraPopluharova
    Ak si tých 37 dní nezarátala do HM tak áno a dostaneš vlastne celkovú cenu práce zamestnanca, co som pozerala tak ich tam zaratene nemáš, len stravné lístky a odvody.
    Potom Ti vyjde :
    celková cena práce zamestnanca 13 885,26 + 37 dní /sv.dov. a pl.v./
    a cena práce SZCO 12 544,-€
    preto radsej zamestnávatelia , teda niektorí radsej zamestnávajú SZCO, pretoze im nemusia platit odvody, dovolenku,strav.listky,platene volno, a sviatky.

    Zuzana B. je offline (nepripojený) Zuzana B.

    Zuzana B.
    VieraPopluharova Pozri príspevok
    Ak si tých 37 dní nezarátala do HM tak áno a dostaneš vlastne celkovú cenu práce zamestnanca, co som pozerala tak ich tam zaratene nemáš, len stravné lístky a odvody.
    Potom Ti vyjde :
    celková cena práce zamestnanca 13 885,26 + 37 dní /sv.dov. a pl.v./
    a cena práce SZCO 12 544,-€
    preto radsej zamestnávatelia , teda niektorí radsej zamestnávajú SZCO, pretoze im nemusia platit odvody, dovolenku,strav.listky,platene volno, a sviatky.
    Preplatená dovolenka, platené voľno, sviatky sú už súčasťou HM (10 221,79 Eur)... lebo základná mzda je 9 156,8182 Eur a náhrady sú 1 064,9560 eur ... to je spolu HM = 10 221,79 Eur. Ale aj tak je HM vyššia ako práca živnostníka... Čiže áno aj preto zam-telia radi zamestnávajú živnostníkov... snáď je to aspoň zhruba dobre spočítané a môže z tohto výsledku šéf vychádzať...

    Zuzana B. je offline (nepripojený) Zuzana B.

    Zuzana B.
    VieraPopluharova Pozri príspevok
    Ano ak je tam zaratana, tak je to v poriadku a moze Vas sef z tohoto vychadzat.
    Ďakujem krásne za odpoveď!

    globalpartner je offline (nepripojený) globalpartner

    globalpartner
    VieraPopluharova Pozri príspevok
    Ak si tých 37 dní nezarátala do HM tak áno a dostaneš vlastne celkovú cenu práce zamestnanca, co som pozerala tak ich tam zaratene nemáš, len stravné lístky a odvody.
    Potom Ti vyjde :
    celková cena práce zamestnanca 13 885,26 + 37 dní /sv.dov. a pl.v./
    a cena práce SZCO 12 544,-€
    preto radsej zamestnávatelia , teda niektorí radsej zamestnávajú SZCO, pretoze im nemusia platit odvody, dovolenku,strav.listky,platene volno, a sviatky.


    podľa mňa to nie je len o celkovej cene práce, ale aj o neskutočnej byrokracii pod hrozbou likvidačných pokút,a nákladov , ktoré tu neboli spomenuté napr. zdravotná služba a pod.

    Zuzana B. je offline (nepripojený) Zuzana B.

    Zuzana B.
    globalpartner Pozri príspevok
    [/B]

    podľa mňa to nie je len o celkovej cene práce, ale aj o neskutočnej byrokracii pod hrozbou likvidačných pokút,a nákladov , ktoré tu neboli spomenuté napr. zdravotná služba a pod.
    Našla by sa ešte nejaká nezapočítaná nákladová položka, ale na rýchlo, zhruba by to mohlo byť smerodajné... a napr. náklady na zdravotnú službu nepočítam, keďže nemáme také náklady.

    ANNAP je offline (nepripojený) ANNAP

    ANNAP
    ja som to jedneho času riešila, ešte by som započítala, že SZČO nemá nárok na čerpanie soc.fondu, pracovné ochranne prostriedky( obuv, odev,čistiace prostriedky atď ) .

    Zuzana B. je offline (nepripojený) Zuzana B.

    Zuzana B.
    ANNAP Pozri príspevok
    ja som to jedneho času riešila, ešte by som započítala, že SZČO nemá nárok na čerpanie soc.fondu, pracovné ochranne prostriedky( obuv, odev,čistiace prostriedky atď ) .
    Ďakujem za dobrú radu!

    ANNAP je offline (nepripojený) ANNAP

    ANNAP
    ..... a ešte som zabudla PN-ku nemá ak si nebude od začiatku platiť ( a to si nebude pokiaľ mu nevznikne nárok )

    Porovnanie nákladov na zam-ca so živnostníkom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.