Zavrieť

Porady

prenájom prívesného vozíka

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať či si môžem ako živnotstník prenajať prívesný vozík sám od seba , samozrejme zadarmo. Šéf si ho kupoval súkromne ale chcel by ho používať aj v podnikaní, s tým zrejme bude súviesieť aj daň z motorových vozidiel a musel by dokupovať diaľničné známky, to si potom môžme dať do nákladov. Je niečo také možné? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    Nájomná zmluva živnostníka samého so sebou nie je možná. Ale môže využívať svoj súkromný majetok pri podnikaní.

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    dialničná známka sa samostatne na prívesný vozík nepredáva -

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    hanelie Pozri príspevok
    dialničná známka sa samostatne na prívesný vozík nepredáva -
    od budúceho roka minulosť
    od roku 2011 sa budú predávať známky samostatne aj na prívesy poplatky budú tak ako na osobné autá

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    Podľa § 85 písm. c) zákona 582/2004 je povinný používateľ zaplatiť daň za používanie prívesného vozíka.
    Naposledy upravil Ester plus : 23.09.10 at 08:40
    lenka_bodorova
    A o tom využití súkromného majetku sa píše v živonost.zák. alebo kde?
    Daň za tie dni keď sa použiľ či za celý rok? A keď budeme kupovať dialničné známky k vozíku pri preprave pre firmu je to daňový doklad, môžem si uplatniť DPH?
    Ďakujem

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    Súkromý majetok vložený do podnikania sa nazýva obchodným majetkom. O tom či zaradíš niečo do obchodného majetku je len na tvojom rozhodnutí. Dialničná známka sa osobitne na vozík nekupuje ale len na auto. O aute nič nepíšeš.
    Naposledy upravil Ester plus : 27.09.10 at 05:24

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Podmienkou uplatnenia výdavkou na zabezbečenie, dosiahnutie a udržanie príjmov je, aby vozík bol súčasťou obchodného majetku, aby som ho mala v evidencii, aby som mala kartu, kde si určím ROC..
    lenka_bodorova
    no s tou dialničnou známkou je to trošku inak. Auto aj s prívesným vozíkom má nad 3,5 tony, ale toto je vyňaté z mýta, takže sa musí dokupovať dialničná známka. Takže bez toho aby to zaradil do obchodného majetku to nejde?

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    betka Pozri príspevok
    Podmienkou uplatnenia výdavkou na zabezbečenie, dosiahnutie a udržanie príjmov je, aby vozík bol súčasťou obchodného majetku, aby som ho mala v evidencii, aby som mala kartu, kde si určím ROC..
    Súhlasím bez výhrad, ak by sa jednalo napr. o nákup náhradných žiaroviek, pneumatiky, pneuservisu, PZP .... Ale domnievam sa, že DzMV a diaľničná známka za jazdnú súpravu nad 3,5 tony /os.auto + príves + náklad/ patrí do daňových výdavkov ... nie na príves, ale na samotnú zabezpečovanú činnosť. Nevstupujú do hodnoty prívesu, ani do jeho údržby, ale priamo do činnosti na zabezpečenie príjmov, ako jej súvisiace povinné výdavky. Okrem toho ich platenie vyplýva iba z použitia na podnikanie, pri osobnom využívaní povinnosť ich platenia nevzniká.

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    lenka_bodorova Pozri príspevok
    no s tou dialničnou známkou je to trošku inak. Auto aj s prívesným vozíkom má nad 3,5 tony, ale toto je vyňaté z mýta, takže sa musí dokupovať dialničná známka. Takže bez toho aby to zaradil do obchodného majetku to nejde?
    Podľa mňa pre uznanie DzMV a diaľničnej známky do daňových výdavkov aj odpočtu DPH na túto jazdnú súpravu nad 3,5 tony nie je nutné, aby príves bol obchodným majetkom. Prečo, to som uviedol v predchádzajúcej odpovedi Betke. DzMV sa platí iba za mesiace, v ktorých sa príves použil čo aj jediný deň /§91, ods.6 ZoMD/, diaľničné známky tiež existujú za kratšie obdobia.
    Obchodným majetkom je iba to, o čom živnostník účtuje v svojom účtovníctve podľa § 2, písm. m ZoDP. V širšom kontexte § 6, ods. 1 Obch.z. je obchodným majetkom všetko, čo podnikateľovi patrí a slúži, alebo je určené na podnikanie. V § 21, ods. 1, písm. i, ZoDP nedovoľuje iba výdavky na ochranu majetku, ktorý nie je obchodným majetkom, o inom obmedzení .... neviem .
    Naposledy upravil a_je_to : 27.09.10 at 18:07

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.