Zavrieť

Porady

Uplatnenie § 66 a povinnosť registrácie

Poprosím Váš názor na nasledovný problém:
Mám klienta - autobazár, ktorý nakupuje vozidlá z ČR od platiteľa, ktorý uplatňuje osobitný režim /obdoba nášho §66/ a následne ich predáva na SK.
Živnosť si založil v 8/2008 a platiteľom DPH sa stal v 1/2009.
Jeho obrat do konca roku nepresiahol 1500 tis. Sk, no z Čiech doviezol vozidlá za 2000 tis. Sk.
Teraz moja otázka:
Mal povinnosť sa zaregistrovať na DPH pred dovezením vozidla, ktorým suma presiahla 420 tis.Sk /§ 7, ods.1/?
Totižto:
Podľa § 66 ods. 14 slov.zákona o DPH sa kúpa ojazdeného osobného automobilu z iného členského štátu od predávajúceho, ktorý pri predaji použil osobitnú ppravu uplatňovania dane-zdanenie prirážky, nepovažuje za nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11.
Keďže nejde o nadobudnutie tovaru, tak sa podľa mňa na neho nevzťahuje ani § 7 ods.1., kde sa píše:
Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom.... nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná dodať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň...

Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne a ďakujem za príspevky.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Podľa mňa z nadobudnutia podľa § 66, ods. 2, písm. c, vyššieho než 420 tis. Sk určite nevyplývala povinnosť registrácie podľa § 7, ods. 1. K čomu by to aj bolo. Oslobodiť u predajcu pre dodanie do inej krajiny sa to nedá, nevyplýva teda ani možnosť prenosu daňovej povinnosti do krajiny spotreby ... a navyše u § 7 ani povinnosť zdaniť predaj. Do priznania DPH by ani nemal čo uviesť.
    Nejedná sa o nadobudnutie v tuzemsku podľa § 11, u ktorého je možný prenos daňovej povinnosti z predávajúceho na kupujúceho do inej krajiny EÚ a iného miesta spotreby. Daňový režim sa považuje za ukončený v mieste predaja. Táto daň sa na vydanom doklade o predaji sa ani nesmie viditeľne uviesť a je u kupujúceho súčasťou nákladov.
    Obchodník podľa § 66, ods. 2 sa registruje pri prekročení hranice podľa § 4, ods. 1, ZoDPH, nie podľa § 7, ods. 1.

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    Nenájde sa aspoň jeden názor?

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    a_je_to Pozri príspevok
    Podľa mňa z nadobudnutia podľa § 66, ods. 2, písm. c, vyššieho než 420 tis. Sk určite nevyplývala povinnosť registrácie podľa § 7, ods. 1. K čomu by to aj bolo. Oslobodiť u predajcu pre dodanie do inej krajiny sa to nedá, nevyplýva teda ani možnosť prenosu daňovej povinnosti do krajiny spotreby ... a navyše u § 7 ani povinnosť zdaniť predaj. Do priznania DPH by ani nemal čo uviesť.
    Nejedná sa o nadobudnutie v tuzemsku podľa § 11, u ktorého je možný prenos daňovej povinnosti z predávajúceho na kupujúceho do inej krajiny EÚ a iného miesta spotreby. Daňový režim sa považuje za ukončený v mieste predaja. Táto daň sa na vydanom doklade o predaji sa ani nesmie viditeľne uviesť a je u kupujúceho súčasťou nákladov.
    Obchodník podľa § 66, ods. 2 sa registruje pri prekročení hranice podľa § 4, ods. 1, ZoDPH, nie podľa § 7, ods. 1.
    Veľmi pekne ti ďakujem za príspevok, ktorým si potvrdil aj môj názor.

    Uplatnenie § 66 a povinnosť registrácie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.