Zavrieť

Porady

Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    to je SZCO -? ak odovzdávaš zásoby, treba odvviest DPH ako pri ukončení živnosti. Teda faktúrou a dcéra=SZCO si DPH odpočíta.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    fitlubenka
    Prosím podaďte mi ako zaúčtovať DPH zo zásob pri prevode firmy na dcéru. Ďakujem.
    V zmysle § 10 ods. 1 zákona o DPH sa za dodanie tovaru alebo služby nepovažuje predaj podniku alebo časti podniku tvoriacej samostatnú organizačnú zložku (napr. prevádzku), pokiaľ nadobúdateľ je platiteľom DPH alebo sa ním stane dňom nadobudnutia podniku v zmysle § 4 ods. 6 zákona o DPH. Pokiaľ teda prevádzaš (predávaš dcére) celú firmu, treba zvážiť aj túto možnosť, pretože zrejme pôjde o významnejšiu sumu. Pri bežnej fakturácii by ju samozrejme dcére po 2 zdaňovacích obdobiach vrátili, ale pri uplatnení § 10 by to vôbec nebolo treba DPH fakturovať a teda ani zaplatiť.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    andrej_rv
    V zmysle § 10 ods. 1 zákona o DPH sa za dodanie tovaru alebo služby nepovažuje predaj podniku alebo časti podniku tvoriacej samostatnú organizačnú zložku (napr. prevádzku), pokiaľ nadobúdateľ je platiteľom DPH alebo sa ním stane dňom nadobudnutia podniku v zmysle § 4 ods. 6 zákona o DPH. Pokiaľ teda prevádzaš (predávaš dcére) celú firmu, treba zvážiť aj túto možnosť, pretože zrejme pôjde o významnejšiu sumu. Pri bežnej fakturácii by ju samozrejme dcére po 2 zdaňovacích obdobiach vrátili, ale pri uplatnení § 10 by to vôbec nebolo treba DPH fakturovať a teda ani zaplatiť.
    Podnik sa rozumie v zmysle obchodného zákonníka právnická osoba. SZCO nie je PO, preto som sa na to pýtala.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Lida
    Podnik sa rozumie v zmysle obchodného zákonníka právnická osoba. SZCO nie je PO, preto som sa na to pýtala.
    No, toto som akosi nepostrehol . Podľa § 5 OZ: "Podnikom sa na účely tohoto zákona rozumie súbor hmotných, ako aj osobných a nehmotných zložiek podnikania. K podniku patria veci, práva a iné majetkové hodnoty, ktoré patria podnikateľovi a slúžia na prevádzkovanie podniku alebo vzhľadom na svoju povahu majú tomuto účelu slúžiť." Podnikateľom je okrem iného pre účely tohoto zákona v zmysle § 2 ods. ods. 2 písmeno b) aj: "osoba, ktorá podniká na základe živnostenského oprávnenia" - teda podľa mňa aj OSZČ...
    Naposledy upravil andrej_rv : 13.11.05 at 19:31

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    andrej_rv
    . Podľa § 5 OZ: "Podnikom sa na účely tohoto zákona rozumie súbor hmotných, ako aj osobných a nehmotných zložiek podnikania. K podniku patria veci, práva a iné majetkové hodnoty, ktoré patria podnikateľovi a slúžia na prevádzkovanie podniku alebo vzhľadom na svoju povahu majú tomuto účelu slúžiť." Podnikateľom je okrem iného pre účely tohoto zákona v zmysle § 2 ods. ods. 2 písmeno b) aj: "osoba, ktorá podniká na základe živnostenského oprávnenia" - teda podľa mňa aj OSZČ...
    No klobúk dole, Porada mi rozširuje obzor. V praxi som sa s týmto prípadom nestretla, a zo zákona som to nevyčítala. myslím to vážne.
    Takže v prípade, že sa spíše zmluva o predaji podniku medzi matkou a dcérou, tak sa DPH bude dať vyhnúť. Hmmm... stojí to za úvahu.

    free_cool_in je offline (nepripojený) free_cool_in

    free_cool_in
    Dobry den!
    No, s "prechodom" zo SZCO na PO (s.r.o.) som si lamal dost dlho hlavu, kedze SZCO ma dost vysoky majetok a zasoby, je platcom DPH a tak by vznikla obrovska suma, ktorou by SZCO uverovala istu dobu stat.
    Ako vidim, ked sa predava cely podnik - teda aj vsetky zavazky, pohladavky, majetok a zasoby, netreba o titule DPH uvazovat? Odrazi sa to vsak zrejme aj tak na DzPFO, vsak?
    Dakujem neskutocne za tuto radu resp. citaciu Zakona o DPH, neskutocna pomoc. Kto viete, poradte teda, ako co najefektivnejsie toto urobit.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    zdôrazňujem, že aj sro musí byť platiteľom DPH, vtedy sa dá aplikovať predaj bez DPH - podnik alebo časť podniku v zmysle vyššie uvedených príspevkov.
    SZČO si svoju daň usporiada, to je jasné (príjmy, výdavky).

    Ako účtovať DPH pri darovaní firmy?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.