Zavrieť

Porady

nárok na odpočet

začínam robiť účtovníctvo jednej s.r.o., kde sú spoločníci Angličania, doklady mi dávajú sporadicky a v zásade len tie, čo už zaplatili. Sú platci DPH, tak sa stane, že v daňovom priznaní za okt. si budem uplatňovať DPH napr. z júla.O faktúre budem účtovať v októbri, pritom zdanit.plnenie bolo v júli,auguste.Proste je to vždy posunuté.Z pohľadu zák.o účtovníctve by sa malo účtovať vtedy,kedy došlo k účt. prípadu, a zákon o DPH?porušujem tým zákony? Ďakujem za reakcie!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    badgers
    začínam robiť účtovníctvo jednej s.r.o., kde sú spoločníci Angličania, doklady mi dávajú sporadicky a v zásade len tie, čo už zaplatili. Sú platci DPH, tak sa stane, že v daňovom priznaní za okt. si budem uplatňovať DPH napr. z júla.O faktúre budem účtovať v októbri, pritom zdanit.plnenie bolo v júli,auguste.Proste je to vždy posunuté.Z pohľadu zák.o účtovníctve by sa malo účtovať vtedy,kedy došlo k účt. prípadu, a zákon o DPH?porušujem tým zákony? Ďakujem za reakcie!
    V prvom rade by som si od angličanov čím skôr vypýtala všetky doručené a vystavené faktúry, a vôbec všetky doklady na zaúčtovanie.......a to z toho dôvodu, aby si náhodou nerobila po čase opravu opráv DP DPH. Kedy boli doručené DF, kedy došlo k skutočnej dodávke tovaru/služby, to vedia asi len oni a mali by ťa informovať. V tejto chvíli je mi ťažko ti viac poradiť.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    badgers
    začínam robiť účtovníctvo jednej s.r.o., kde sú spoločníci Angličania, doklady mi dávajú sporadicky a v zásade len tie, čo už zaplatili. Sú platci DPH, tak sa stane, že v daňovom priznaní za okt. si budem uplatňovať DPH napr. z júla.O faktúre budem účtovať v októbri, pritom zdanit.plnenie bolo v júli,auguste.Proste je to vždy posunuté.Z pohľadu zák.o účtovníctve by sa malo účtovať vtedy,kedy došlo k účt. prípadu, a zákon o DPH?porušujem tým zákony? Ďakujem za reakcie!
    Zákon o DPH v §51 ods.2 ) hovorí :
    Platiteľ vykoná odpoč.dane podľa §49 ods.2 písm.a),C)d) v zdaň.obodobí, v ktorom právo na odpočet dane vzniklo, alebo v prvom zdaňov. období nasleduj.po zdaňov.období, v ktorom právo na odpoč. dane vzniklo, ak od uplynutia lehoty na podanie daň.priznania za zdaňov.obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm.a)c),d), ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daň.priznania nemá doklad podľa odsedu 1 písm.a,c,d, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňov.období, v ktorom dostane doklad.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Rúbalová Renáta
    Zákon o DPH v §51 ods.2 ) hovorí :
    Platiteľ vykoná odpoč.dane podľa §49 ods.2 písm.a),C)d) v zdaň.obodobí, v ktorom právo na odpočet dane vzniklo, alebo v prvom zdaňov. období nasleduj.po zdaňov.období, v ktorom právo na odpoč. dane vzniklo, ak od uplynutia lehoty na podanie daň.priznania za zdaňov.obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm.a)c),d), ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daň.priznania nemá doklad podľa odsedu 1 písm.a,c,d, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňov.období, v ktorom dostane doklad.
    Lenže platiteľom sa myslí firma a nie jej účtovníčka.
    K tým angličanom - to budeš mať dosť problémov pri ročnej účtovnej závierke! Takými "angličanmi" (asi ich tak budem volať) je aj dosť našich FO, konateľov a pod.

    domacnost je offline (nepripojený) domacnost

    domacnost
    aj ja by som sa chcela zapojiť k príspevku. Sme veľká firma, v ktorej sa účtuje mesačne 200 faktúr. Tým chcem povedať, že ked nám príde faktúra či už z EÚ alebo z tuzemska aj po pol roku nárokujeme si odpočet v tom zdaň.období kedy tieto faktúry obdržíme. Mali sme minulý mesiac DÚ a nepovedali ani slovíčko nato.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.