Zavrieť

Porady

Dovoz - fakt. a JCD na tovar vystavené na dve rozl. osoby

Dámy a páni, dávam do pléna následujúci problém.

Môj klient má dve firmy, s.r.o. a FO obe registrované ako platcovia DPH.
Prostredníctvom s.r.o. sa rozhodol doviezť tovar z tretej krajiny. Za to ho chválim. Ale problém nastal vo chvíli, keď na colnici vystavili doklady na úhradu DPH na druhú firmu - FO ( obe majú rovnaký názov, akurát jedna má dovetok s.r.o. a druhá figuruje spolu s jeho menom).
Po zistení chyby sme hneď požiadali colnicu o opravu JCD, ale je to veľmi zdĺhavé. Colnica akosi odmieta urobiť opravu. Klient už písal žiadosť až na colné riaditeľstvo ( alebo niečo podobné).Medzitým už DPH vyčíslene v JCD uhradil, samozrejme z účtu s.r.o..
Ako postupovať ohľadom odpočtu DPH? V oboch firmách je mes. platcom.
Ale podľa môjho názoru s dokladami v súčasnom stave nemá nárok na odpočet DPH ani pri jednej firme.
Dúfam, že je to zrozumiteľné. Ďakujem za každý názor.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    benka
    Skúsi niekto zverejniť svoj názor ?
    Čiže v tomto prípade je aj IČ DPH nesprávne?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    benka
    Dovozca je IC DPH SK1 a JCD je na IC DPH SK2
    A nedomotal to všetko samotný klient? Veď predsa on poskytol údaje k precleniu tovaru.
    Ale, nech už to bolo akokoľvek, pokúsila by som sa s colnicou dohodnúť na oprave správnych údajov na JCD, pretože inak asi nie je nárok na odpočet.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Domotal, ale teraz to treba rozmotať, pretože DPH je tam rádovo 100000,- SKK.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    benka
    Domotal, ale teraz to treba rozmotať, pretože DPH je tam rádovo 100000,- SKK.
    Asi jediná možnosť ako zúčtovať zaplatenú DPH je, ako akonto voči colnici a keď pošlú správne JCD, tak to preúčtovať na DPH. Takýto je môj názor.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    benka
    Ako myslíš to akonto???
    Normálne ako zálohu 314/379
    My evidujeme dodávateľov v podsystéme dodáv., ak mám nejakú platbu,na ktorú nemám doklad, t.j. platím dopredu, naúčtujem to ako akonto, teda na zálohu 314.Keď mi príde fa, tak ju naúčtujem a platbu si spárujem s akontom a tak sa mi 314 vyrovná. Neviem, či som to napísala lopatisticky, ale snažila som sa aby si ma pochopil.
    Naposledy upravil Tweety : 14.11.05 at 17:48

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    benka
    Zatiaľ vďaka. Keď budem v KE tak máš u mňa veľkú čokoládu.
    Píšem si a ráno zaúčtujem Tvoj záväzok a moju pohľadávku .

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    benka
    Uznávam svoj záväzok.
    To sa mi páči. V dnešnej dobe, je málo takých, čo svoje záväzky radi dobrovoľne uznajú.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Obnovujem tému !!!
    Colnica sa vyjadrila, že nemôže opraviť JCD spomínané v predh. príspevkoch.
    Chcel by som poznať Vaše názory na "refakturáciu" JCD.
    Ďakujem.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Dal som na túto tému dotaz na DR. Ak dajú odpoveď, tak ju tu niekde nalepím.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    STANOVISKO DR k danému problému:
    Dobrý deň,
    na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
    V zmysle § 84 zákona o DPH pri dovoze tovaru je správcom dane colný orgán a na správu dane sa použijú colné predpisy, ak tento zákon neustanovuje inak. V prípade zistených nezrovnalostí pri vyplňovaní JCD Vám doporučujeme obrátiť sa na príslušný colný úrad, resp. Colné riaditeľstvo SR.
    Platiteľ dane si môže odpočítať daň v rozsahu a za podmienok stanovených v § 49 až 51 zákona o DPH. Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť. Ďalšou podmienkou vzniku práva na odpočítanie dane je, že platiteľ dane prijme tovar alebo službu na uskutočňovanie svojich podnikateľských aktivít. Podľa § 49 ods. 2 písm. d) cit. zákona platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň zaplatená správcovi dane v tuzemsku pri dovoze tovaru. Podľa § 51 cit. zákona právo na odpočítane dane môže platiteľ uplatniť, ak pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad (písomné colné vyhlásenie alebo rozhodnutie o vymeraní cla a dane) potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca. Z uvedeného vyplýva, že pokiaľ nie sú splnené podmienky podľa § 49 až 51 cit. zákona, platiteľ si nemôže odpočítať daň pri dovoze tovaru.

    Váš dopyt:

    Spoločnosť A objednala a doviezla z krajiny mimo EU tovar. Pri preclievaní došlo k chybe a JCD bolo vystavené na spoločnosť B. Colnica vyhlásila, že JCD sa už nemôže meniť.
    Otázky:
    1. Má nárok spoločnosť B na odpočet DPH, aj keď tá v skutočnosti nič nedoviezla ?
    2. Je možné "refakturovať" JCD zo spoločnosti B na spoločnosť A ?

    K uvedenej situácii došlo z dôvodu podobných názvov, rovnakého sídla a spoločného vlastníka oboch spoločností.

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Skoda, ze je to uz takto rozpracovane s colnicou aj s danovym riaditelstvom. Ja by som to riesila asi tak, ze by som poziadala dodavatela tovaru, aby fakturu vystavil na firmu, ktora je uvedena na JCD. Myslim, ze s dodavatelom by sa bolo dalo lahsie dohovorit ako s nasimi uradmi. Potom by som tovar prefakturovala vnutrostatne tam, kde by som ho potrebovala mat.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    To bolo prvé, čo ma napadlo, ale dodávateľ je z Číny a je s ním problematická komunikácia.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Chcel by som uzavrieť túto tému. Pripájam postup na základe jednania na colnom úrade.
    Pre správne pochopenie si pozrite zadanie témy a doterajšie príspevky.

    Firma 1, ktorá je dovozcom - skutočným - podá žiadosť na príslušný colný úrad, kt. preclieval dovoz, - žiadosť o opravu JCD

    V žiadosti treba uviesť dôvod, v mojom prípade to bolo "nedopatrením chybné vyplnenie JCD v bodoch 8 a 14, z dôvodu podobnosti názvov oboch firiem" , a uviesť správne znenia dotknutých bodov.
    Ako prílohu treba priložiť doklady potvrdzujúce oprávnenosť žiadosti, a to:
    1. pôvodné JCD
    2. výpis z OR žiadateľa, príp. výpis zo ŽR ----neviem na čo, ale chcú to
    3. kópiu faktúry zo zahraničia / vypísana je na žiadateľa
    4. prípadné splnomocnenie osoby oprávnenej konať v mene žiadateľa / zastupovať ho.


    Dúfam, že to niekomu niekedy pomôže.
    Naposledy upravil Milan Benka : 06.12.05 at 18:06

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.