Zavrieť

Porady

nedaňové náklady a dph

Môžem účtovať bloky PHM cez účet 335 aj keď sa nejedná o zamestnanca ale spoločníka, alebo priamo na 501 AE a koncom mesiaca odúčtovať nadspotrebu na AE 501 nedaňové náklady? Ako je to s DPH, ktorú som účtovala na vstupe a bola súčasťou nedaňových nákladov. Odúčtovať ju z 343 Md mínusom a plusom Md 501 AE nedaňová? Ďakujem za reakcie!
Usporiadat
barcetta barcetta

barcetta je offline (nepripojený) barcetta

nepíšte mi toľkí...
0 0
beatap beatap

beatap je offline (nepripojený) beatap

no ja cez 335 účtujem preddavky na benzín, na konci mesiaca mi prinesú vyúčtovanie spolu s bločkami, vtedy to preúčtujem na 501.... dph normálne odpočítavam, až na konci roku robím "nadspotrebu" a vtedy len preúčtujem na 501nedaňovú... čo sa týka dph-čka s tým už nič nerobím, ale po tvojej otázke rozmýšľam, či to s tým dph je správne
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
mi tiež už s DPH nič nerobíme. Súhlasim s príspevkom od beatap.
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

DPH sa uplatňuje z celého nákupu phm. Nemá to nič spoločné s tým, že nie celá spotreba phm je daňovo uznaný náklad.
0 0
barcetta barcetta

barcetta je offline (nepripojený) barcetta

Sany, vážne sa dph uplatňuje z celého nákupu? môžeš mi prosím povedať aký par.Z.o dph o tom hovorí?Dík:p
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
aj ja súhlasím zo Sany.
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

Motáme tu dva rôzne zákony - Zákon o dani z príjmov a Zákon o DPH. Ja osobne účtujem celý mesiac nákupy phm na účet 112....samozrejme 343...Na konci mesiaca mi vodiči prinesú vyúčtovanie phm a vtedy účtujem na 501/112... a delím na daňovo uznanú normovanú spotrebu a nadspotrebu. A právo na odpočítanie dane máš podľa §49.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

barcetta
Sany, vážne sa dph uplatňuje z celého nákupu? môžeš mi prosím povedať aký par.Z.o dph o tom hovorí?Dík:p
POdľa mňa to vyplýva zo znenia § 49 ods. 2 zákona o DPH: "platiteľ môže odpočítať... daň z tovarov a služieb, ktoré použije na účely svojho podnikania.." Pokiaľ je nadspotreba objektívneho charakteru (horší technický stav, zložitejšie prevádzkové podmienky, jazdy s prívesom, v teréne) a nie je spôsobená napr. krádežou PHM zamestnancami, nie je podľa mňa dôvod na neuplatnenie DPH z celého nákupu. Iná situácia je, keď časť jázd je súkromného charakteru resp. nesúvisí s podnikaním, tu dôvod na pomerné krátenie odpočítania DPH je.
0 0
Baška Baška

Baška je offline (nepripojený) Baška

barcetta
Môžem účtovať bloky PHM cez účet 335 aj keď sa nejedná o zamestnanca ale spoločníka, alebo priamo na 501 AE a koncom mesiaca odúčtovať nadspotrebu na AE 501 nedaňové náklady? Ako je to s DPH, ktorú som účtovala na vstupe a bola súčasťou nedaňových nákladov. Odúčtovať ju z 343 Md mínusom a plusom Md 501 AE nedaňová? Ďakujem za reakcie!
Prehľadnejšie je účtovanie cez 335, na ktorom sledujete priebežne nákup PHM a účtujete úbytok - spotrebu PHM. Zostatok predstavuje stav PHM v nádrži. Nadspotrebu zaúčtujete, ako uvádzate, mínusom na účte 501. Odpočítanie DPH sa uplatňuje z nakúpených PHM, že spotrebu treba v zmysle zákona upraviť na daňový a nedaňový náklad, nemá vplyv na odpočítanie DPH.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Baška
Nadspotrebu zaúčtujete, ako uvádzate, mínusom na účte 501.
A plusom na 501 AE
Prechádza to aj daňovými kontrolami, samozrejme za podmienky riadneho dokladovania služobných jázd a vyúčtovania spotreby.
0 0
barcetta barcetta

barcetta je offline (nepripojený) barcetta

veď práve, ako dokážem DÚ, že nadspotreba súvisí s podnikaním? Ja ju z opatrnosti radšej zaúčtujem do nedaňových nákladov, ale potom mi tu stále vŕta tá dph,lebo uplatniť nárok na odpočet si môžem len z nákladov, ktoré súvisia s podnikaním a som na začiatku....ďakujem všetkým za reakcie a rady!!!
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
barcetta
veď práve, ako dokážem DÚ, že nadspotreba súvisí s podnikaním?
Riadnou evidenciou jázd, ktorá súhlasí na tachometer služobného vozidla a "reálnou" výškou nadspotreby vychádzajúcou s dlhodobého sledovania prevádzky auta.
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

DPH neuplatňuješ z nákladov, ale z nákupu tovarov a služieb, ktoré súvisia s podnikaním (dosahovaním príjmov). A nadspotreba ti vyplynie z prehľadu jázd a skutočne spotrebovaných phm. Dôležité je viesť knihu jázd a vyúčtovanie spotreby phm a nemáš žiaden problém. My máme napr. Mercedesy Sprintery a nadspotrebu mám často, nakoľko je rozdiel, či ide auto poloprázdne, alebo plne naložené, príp. s vozíkom. Ďalej má na spotrebu vplyv aj klimatizácia v aute, spôsob jazdy, či sa motáš niekde v zápche......
Naposledy upravil Sany : 15.11.05 at 11:06
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

barcetta
veď práve, ako dokážem DÚ, že nadspotreba súvisí s podnikaním? Ja ju z opatrnosti radšej zaúčtujem do nedaňových nákladov, ale potom mi tu stále vŕta tá dph,lebo uplatniť nárok na odpočet si môžem len z nákladov, ktoré súvisia s podnikaním a som na začiatku....ďakujem všetkým za reakcie a rady!!!
Ale aj nedaňové náklady súvisia s podnikaním (napr. reprezentačné, sociálne náklady nad rámec zákona, pokuty a penále..). DPH z bežnej nadspotreby účtovanej ako nedaňový výdavok si môžeš uplatniť, treba mať len v poriadku evidenciu. A poruke zdôvodnenie nadspotreby.
0 0
barcetta barcetta

barcetta je offline (nepripojený) barcetta

andrej rv, to znamená, že aj z reprezentačného si môžem uplatniť dph? súvisí s podnikaním, ale z daň.hľadiska je neuznaný náklad.To ma fakt zaujíma.Ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

barcetta
andrej rv, to znamená, že aj z reprezentačného si môžem uplatniť dph? súvisí s podnikaním, ale z daň.hľadiska je neuznaný náklad.To ma fakt zaujíma.Ďakujem.
Z repre nie je nárok na odpočet DPH, t.j. celé je to nedaňový náklad-513AE
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
barcetta
andrej rv, to znamená, že aj z reprezentačného si môžem uplatniť dph? súvisí s podnikaním, ale z daň.hľadiska je neuznaný náklad.To ma fakt zaujíma.Ďakujem.
No ešte máme aj obmedzujúce ustanovenia Zákona o dani z pridanej hodnoty. Napr. 49 ods. 7. Z toho, čo tam nájdeme taxatívne vymenované nie je nárok na odpočítanie dane. Nadspotreba tam však nie je uvedená.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ahoj Janka,to sa nám to podarilo naraz, čo?!
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Zaujímavá téma Majka.
0 0
barcetta barcetta

barcetta je offline (nepripojený) barcetta

tu sa jedná o osob.MV Mercedes,staršie kúpili na leasing, má najazd. cez 100tis, to by mohlo zabrať pri nadspotrebe? a ešte sa chcem spýtať. Auto kúpili na leasing v auguste, začali na ňom podnikať v okt.,cestnú daň zaplatia do 15 dní/dnes/.Ale auto zaradím v auguste, aj náklady s tým súvisiace, finanč.nákl,poistné, aj keď neboli žiadne príjmy-až od okt. Na dph dopad nemá, je to osob.MV.Dobre tomu rozumiem? Ďakujem za odpoveď.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať