Zavrieť

Porady

DPH tovar z montážou

Toto som čítala dnes:
...
Citát:
Otázka: Sme s.r.o., ktorá sa zaoberá predajom a montážou okien, garážových brán a dverí. Máme zákazníka z Rakúska, ktorý si u nás objednal dodávku tovaru spolu s montážou. Ako máme postupovať pri fakturácii - je toto plnenie oslobodené od DPH alebo je potrebné účtovať aj s DPH? Môže naša spoločnosť dodávaný tovar aj na území Rakúska namontovať? Objednávateľ nemá pridelené IČ DPH vo svojej krajine – fyzická osoba.


Odpoveď: Po vstupe Slovenska do Európskej únie pri uplatňovaní DPH pri poskytovaní služieb je veľmi dôležité správne určiť miesto dodania služby. Pri poskytovaní služby vzniká daňová povinnosť v tej krajine, kde je miesto dodania služby, čo súčasne znamená, že tejto krajine patrí DPH a uplatňuje sa výška sadzby dane platná v tejto krajine.

Ak je dodanie tovaru spojené s montážou alebo inštaláciou dodávateľom alebo na jeho účet, podľa § 15 ods. 1 písm. b) zákona č. 222/2004 Z. z. o DPH miestom dodania je to miesto, kde je tovar inštalovaný alebo zmontovaný. V uvedenom prípade je to Rakúsko, čiže uplatní sa rakúska DPH a odvedie sa do štátneho rozpočtu v Rakúsku.

Odpoveď na otázku, kto je povinný odviesť daň, je však potrebné hľadať v rakúskej legislatíve – čiže slovenský podnikateľ by mal mať informácie o legislatíve tohto štátu, či mu nevzniká povinnosť registrovať sa tu za platiteľa DPH, resp. aj o podmienkach vykonávania podnikateľskej činnosti.

Niektoré členské štáty umožňujú prenesenie daňovej povinnosti na príjemcu služby, tento postup je uplatnený aj v SR, v zákone č. 222/2004 Z. z. je definovaný v § 69. Ak by však príjemcom takéhoto plnenia bola v SR fyzická osoba - nepodnikateľ, vznikla by povinnosť „zahraničnej osobe“ registrovať sa za platiteľa DPH v Slovenskej republike na Daňovom úrade Bratislava I.

Z uvedeného vyplýva, že slovenský podnikateľ bude dodanie tovaru spojeného s montážou do Rakúska fakturovať bez DPH.

Problematike nového zákona o DPH sa venuje novinka vydavateľstva Verlag Dashöfer - časopis DPH Aktuálne, v ktorom nájdete tematicky spracované aktuálne problémy vrátane príkladov z praxe a noviniek z oblasti legislatívy.

Zdroj: Verlag Dashöfer, vydavateľstvo, s.r.o. (ap)

Koniec citátu
...

Len si myslím, že to nie je správna odpoveď. Čo na to ostatní?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    myslím, že je to dobré. Lebo tu majú ten problém, že obchodujú s fyzickou osobou! a vtedy fakt treba dávať pozor na legislatívu členskej krajiny. Lebo keďže fyzická osoba nemá ani pridelené IČ DPH, nemá kto odviesť daň - preto sa to prenáša na dodávateľa.

    marianna je offline (nepripojený) marianna

    marianna
    Vladan má pravdu. Aj v našom zákone §69 ods.2 sa uvádza, že zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službe a tovare s montážou.... teda podnikateľ. Prečo by som ja ako fyzická osoba (ako ten rakúšan) mala podávať daňové priznanie a platiť daň keď mi prídu namontovať okná.

    ANNA je offline (nepripojený) ANNA

    ANNA
    Nejako sa mi to motá pri FO. Ja som uvažovala, že fakturovať s DPH v Sk. Ale teraz si to musím veľmi dobre naštudovať.

    Ego je offline (nepripojený) Ego

    Ego
    Pozrela som si zákon o DPH + osviežila vedomosti zo školenia. Vývoz tovaru a služieb do členských štátov (miesto dodania viď § 13 (1) b)) je od DPH oslobodený, ak nadobúdateľ je osobou identifikovanou pre daň v inom členskom štáte ( §43 (1)).
    Zadaný tovar s montážou iste nepresiahne hranicu kedy vzniká odberateľovi povinnosť registrovať sa ako platiteľ ( v Rakúsku je trochu viac ako v SR = 420 000 Sk). Takže povinnosť odviesť daň je na dodávateľovi, ak uplatníme princíp pôvodu =19%, prípadne by sa mal v Rakúsku registrovať .

    Oldi je offline (nepripojený) Oldi

    Oldi
    Zdravím všetkých!

    Rád by som sa vrátil k tejto problematike. Niečo mi tu stále nesedí. Vychádza mi to tak, že ak by sa jednalo iba o dodanie tovaru (bez inštalácie) FO - neregistrovanej v Rakúsku pre DPH, fakturovalo by sa s DPH. Avšak, keďže ide o dodanie tovaru s inštaláciou a montážou (teda o službu), fakturuje sa bez DPH (alebo je to oslobodené ?!) a v konečnom dôsledku teda DPH neodvedie nikto. Rozumiem tomu správne. Nejako sa mi to pomiešalo. Viem, že pri službách je to o niečom inom ako pri tovare, ale nejako som stratil istotu. Prosím Vás, skúste to niekto jasne a detailne zhrnúť (aj s uvedením §). Ďakujem pekne a želám pekný deň.

    DPH tovar z montážou

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.