Zavrieť

Porady

Dôchodca - konateľ - spoločník

Prosím o radu. Som dôchodca (poberateľ starobného dôchodk) a chcem si založiť s.r.o., v ktorej budem aj konateľom. Nie som si istý, aký to bude mať vplyv na môj dôchodok. Neviete mi niekto poradiť?

Vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ak je konateľ bez odmeny, tak neplatí /a nebude platiť/ žiadne odvody - nemusí byť práve dôchodca.
    nie je na to právny dôvod a nebude, ked nemá príjem.
    Naposledy upravil KEJKA : 27.11.12 at 20:38 Dôvod: skúška trpezlivosti.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    upravila som príspevok

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Ak dôchodca pracuje a teda aj vo vlastne sro. Bude teda platiť odvody, potom po odpracovaní roka môže požiadať o úpravu - zvýšenie dôchodku

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Ja si myslim, ze platenie odvodov je dost zbytocny luxus, vo zvyseni prepocitaneho dochodku sa zaplatene odvody vratia za par desiatok rokov. Viem to z vlastnej skusenosti.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Lida
    Ak dôchodca pracuje a teda aj vo vlastne sro. Bude teda platiť odvody, potom po odpracovaní roka môže požiadať o úpravu - zvýšenie dôchodku
    Áno, ale upresním - neplatí to pre daný prípad - konateľ, platí to pri uzavretom pracovnom pomere.

    janci je offline (nepripojený) janci

    janci
    Dobry den,

    otazocka na expertov, ci sa nieco medzicasom zmenilo. Musi platit dochodca, jediny spolocnik novej s.r.o., nevyplacajuci si ziadny plat, nejake odvody ? A ak nie, je napriek tomu potrebne sa ohladom odvodov niekde prihlasit ?
    Dakujem.

    [este dodam, zmeni sa nieco kvoli odvodovej reforme od 1.1.2012 ?]
    Naposledy upravil janci : 25.08.11 at 07:42 Dôvod: dodatok

    tweedle je offline (nepripojený) tweedle

    tweedle
    Prosím Vás ak máme konateľa,spoločníka, ktorý je zároveň dôchodca. Je jediná možnosť ako mu vyplácať neaké peniaze, konateľská zmluva a pravidelnou alebo nepravidelnou odmenou? o DOVP sa tu asi hovoriť, nedá,,

    tweedle je offline (nepripojený) tweedle

    tweedle
    je mu ide o to, že si rád vyplácal nejakú mzdu, ale trápi ho výška odvodov, ale zase nerád by si len tak ťahal z účtu peniaze. tak sme uvažovali či by nemohol ísť dohodu.

    nela07 je offline (nepripojený) nela07

    nela07
    Ahojte, chcela by som poprosiť o radu: konateľ-dôchodca bez odmeny nemusí platiť žiadne odvody? Bude platiť iba ZP zo zisku, keďže je spoločník?Treba sa niekde prihlasovať? a sú nejaké zmeny od 1.1.2013? Ďakujem za odpovede.
    Naposledy upravil nela07 : 15.11.12 at 20:01

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    dôchodca, nedôchodca - to je jedno. Akurát, že dlôchodca nemá ani nárok na nezdaniteľnú sumu.

    nela07 je offline (nepripojený) nela07

    nela07
    Ďakujem za odpoveď. Viem, že nemá nárok na nezdaniteľnú čiastku. Išlo mi hlavne o tie odvody, či je povinný niečo platiť a niekde sa nahlasovať.

    nela07 je offline (nepripojený) nela07

    nela07
    Vraciam sa k téme. Pre istotu, či som dobre pochopila Kejku. Takže, ak je konateľ bez odmeny dôchodca, nemusí platiť žiadne odvody a ani sa nikde prihlasovať? A nemení sa to ani od 1.1.2013? Ďakujem.

    TATRY MKS je offline (nepripojený) TATRY MKS

    TATRY MKS
    Konateľ s.r.o. - dôchodca bez pracovnej zmluvy, 1x do roka má odmenu z výkonu funkcie - nie konateľa, ale lekára (bola prihlásená na DoPČ), nechce platiť odvody. V tomto roku som konateľa prihlásila do SP a ZP ako konateľa s pravidelným príjmom s tým, že odmena bude len v jeden mesiac. Vôbec neviem či je to tak dobre. Neporadíte niekto? Ďakujem
    Naposledy upravil TATRY MKS : 06.01.13 at 12:09 Dôvod: doplnenie výkonu funkcie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.