Zavrieť

Porady

Konateľ a spoločník s.r.o.

Spoločník a konateľ v s.r.o. je v riadnom zamestnaneckom pomere so všetkým, čo s tým súvisí (odvody a pod.). Tá istá osoba je súčasne spoločníkom a konateľom v inej s.r.o., kde prácu vykonáva bez odmeny. Je možné v tomto prípade odmeniť tohto spoločníka a konateľa v tejto s.r.o. jednorazovou vyššou odmenou? Ako v takom prípade s odvodmi? Táto odmena by mala byť nákladovou položkou, t.j. nie odmenou ako podiel na zisku.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Richard je offline (nepripojený) Richard

    admin Richard
    Existuje viacero možností ako odmeniť konateľa.... Na základe akej zmluvy bude odmena?
    Pracovnej, mandátnej...?

    radog je offline (nepripojený) radog

    radog
    Ďakujem za reakciu. Ja som práve potreboval poradiť ako najlepšie to odmeňovanie poriešiť. Pracovná zmluva neprichádza do úvahy, zbytočne by sa museli robiť odvody a po ďalšie uvedená s.r.o. nemá zatiaľ pravidelné príjmy. Skôr mandatná zmluva. Máte nejaký vzor mandatnej zmluvy pre spoločníka a konateľa?

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Ak to správne chápem, v s.r.o., v ktorej nie je zamestnancom, dostane jednorazovo odmenu. Bez problémov ju možno vyplatiť ako odmenu spoločníkovi za prácu pre spoločnosť, ako nákladovú položku. V takom prípade sa z tejto odmeny odvedie zdravotné poistenie. Sociálne poistenie nie, lebo nie je zamestnancom. Spoločník alebo konateľ bez pracovnej zmluvy nie je povinne poistený na sociálne poistenie.

    J. Mushroom je offline (nepripojený) J. Mushroom

    Ekonómka, absolventka Obchodnej fakulty VŠE, 1985 ...viac J. Mushroom
    Chcem sa spýtať k staršej téme "odmeňovanie konateľa". Valné zhromaždenie
    schválilo konateľke, ktorá nie je spoločníčkou, pracovnú zmluvu podľa zákonníka práce
    so všetkými odvodmi (riaditeľ-šéfredaktor) , a zároveň mandátnu zmluvu - ako konateľke - s mesačnou odmenou. Z tejto odmeny podľa mandátnej zmluvy mám odvádzať odvody do zdravotného poistenia? Je táto odmena aj daňovým nákladom, kde ju zaúčtovať ?

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Podľa "starého" zákona o zdravotnom poistení sa konateľ považuje za zamestnanca (§ 10 ods.3 písm.f) zákona č.273/1994 Z.z.) a z odmeny konateľa sa platí zdravotné poistenie. Platí do konca roku 2004.
    Podľa "nového" zákona o zdravotnom poistení č.580/2004 Z.z. (po jeho predpokladanej novele - § 11 ods.4 písm.e) sa bude konateľ s.r.o. považovať za SZČO a tak aj platiť zdravotné poistenie. Ak potrebujete k tomuto viac informácií - viete kde ma v nasledujúcich týždňoch nájdete.

    J. Mushroom je offline (nepripojený) J. Mushroom

    Ekonómka, absolventka Obchodnej fakulty VŠE, 1985 ...viac J. Mushroom
    Neviem, pretože som na tejto "porade" takmer úplne nová.

    J. Mushroom je offline (nepripojený) J. Mushroom

    Ekonómka, absolventka Obchodnej fakulty VŠE, 1985 ...viac J. Mushroom
    Ďakujem za promptné odpovede. Takže ten konateľ by si v budúcnosti
    mal poistenie platiť sám - mimo spoločnosti ? Alebo len mechanizmus výpočtu
    odvodu bude ako SZČO ?

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Pokiaľ ide o moju ďalšiu účasť v tejto diskusií - platí posledná veta v príspevku č.6 tejto témy.

    MOTTO je offline (nepripojený) MOTTO

    MOTTO
    Ahojte, potrebovala by som pracovnú zmluvu konateľa, ktorý je aj zamestnancom, je vedúcou kancelárie spoločnosti, stačí riadna pracovná zmluva, alebo potrebuje niečo extra?
    Ďakujem

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Ako konateľ potrebuje zmluvu o výkone funkcie /ak poberá za to odmenu/ a ak je v riadnom zamestnaneckom pomere tak pracovnú zmluvu, v ktorej nesmie byť napísané, že je konateľom. Nič extra nie je potrebné.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.