Zavrieť

Porady

DPH - školenie v tuzemsku od firmy z iného členského štátu

Dobrý deň,
prosím Vás o radu. Slovenská firma - neplatca DPH bol na školení na Slovensku, ale organizovala ho a fakturovala česká firma, ktorá je platcom DPH. Musím teda podať DPH, zaplatiť DPH z ceny služby a tým to pre mňa končí? Mohlo by ísť o §16 ods 3, §69 ods2? Ďakujem veľmi pekne za odpovede. Pekný deň
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Lubo44 Pozri príspevok
    Ja si myslím, že česká firma má povinnosť registrovať sa pre daň na Slovensku podľa §5, ods. 1. Vykonáva na Slovensku činnosť, ktorá je predmetom dane a miesto zdaniteľného plnenia je na Slovensku. Oslobodenia od povinnosti registrácie v bodoch a - e v §5, ods. 1 nespomínajú vzdelávacie služby. Tým pádom by fakturovala školenie so slovenskou DPH a vy by ste nemali žiadnu povinnosť.

    Nie som si istý, či to je správny výklad, preto budem rád, ak ma niekto doplní resp. opraví.
    Firma CZ má povinnosť registrácie, iba ak by sa školenia zúčastnili aj nezdaniteľné osoby zo SR, na ktoré nemožno preniesť daňovú povinnosť. Ak sú účastníkmi iba zdaniteľné osoby, tak ide o služby podľa § 5, ods. 1, písm. b, u ktorých je DPH povinný platiť príjemca služby podľa § 69, ods. 2. Toto ustanovenie zastrešuje všetky služby podľa § 16, ods. 1 až 4 bez toho, aby v § 5 museli byť menovite uvedené.

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    O §16.3 ide ale §69.2 sa podľa mňa v tomto prípade neuplatní /...zdaniteľná osoba nie je povinná platiť daň, ak je zahraničná osoba platiteľom/

    lenka.ba je offline (nepripojený) lenka.ba

    lenka.ba
    Dobrý deň,
    prosím Vás o radu. Slovenská firma - neplatca DPH bol na školení na Slovensku, ale organizovala ho a fakturovala česká firma, ktorá je platcom DPH. Musím teda podať DPH, zaplatiť DPH z ceny služby a tým to pre mňa končí? Mohlo by ísť o §16 ods 3, §69 ods2? Ďakujem veľmi pekne za odpovede. Pekný deň

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    lenka.ba Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    prosím Vás o radu. Slovenská firma - neplatca DPH bol na školení na Slovensku, ale organizovala ho a fakturovala česká firma, ktorá je platcom DPH. Musím teda podať DPH, zaplatiť DPH z ceny služby a tým to pre mňa končí? Mohlo by ísť o §16 ods 3, §69 ods2? Ďakujem veľmi pekne za odpovede. Pekný deň
    Áno, pre zdaniteľnú osobu SR ide o § 16, ods. 3 a § 69, ods. 2. Ale školiť pre iné, než zdaniteľné osoby v SR - zaväzuje § 5, ods. 1 českú zdaniteľnú osobu registrovať sa v SR na DPH ešte pred školením, lebo nemá na koho preniesť daňovú povinnosť. Ak je ale pre tento účel už platiteľom DPH s IČ SK, tak aj zdaniteľnej osobe SR fakturuje so slovenskou DPH a slovenský príjemca služby okrem zaplatenia služby nič nemusí – viď posledná veta § 69, ods. 2. V texte píšeš, že česká firma je platiteľom, ale nie je zrejmé, či iba v ČR, alebo aj v SR. Ak je školenie iba pre zdaniteľné osoby a pod IČ CZ, tak § 5 ods. 1 nemusí, platí § 16, ods. 3 a § 69, ods. 2. Teda aj povinnosť účastníka školenia mať aspoň registráciu podľa § 7a a faktúru s prenosom daňovej povinnosti na príjemcu služby zdaniť v svojom priznaní.
    Z faktúry za školenie musí byť predsa zrejmé, s akým IČ DPH bola vyhotovená, aj či obsahuje DPH, alebo namiesto DPH poznámku o prenose daňovej povinnosti na príjemcu služby.
    Naposledy upravil a_je_to : 19.10.10 at 10:04

    lenka.ba je offline (nepripojený) lenka.ba

    lenka.ba
    Firma - školiteľ je platca DPH s CZ a je tam tiež poznámka, že "Dle §33 je osobou povinnou priznat a zaplatit dan pri poskytnutí služby s místem plnení mimo tuzemsko osoba, které je služba poskytována. "

    Lubo44 je offline (nepripojený) Lubo44

    Lubo44
    Ja si myslím, že česká firma má povinnosť registrovať sa pre daň na Slovensku podľa §5, ods. 1. Vykonáva na Slovensku činnosť, ktorá je predmetom dane a miesto zdaniteľného plnenia je na Slovensku. Oslobodenia od povinnosti registrácie v bodoch a - e v §5, ods. 1 nespomínajú vzdelávacie služby. Tým pádom by fakturovala školenie so slovenskou DPH a vy by ste nemali žiadnu povinnosť.

    Nie som si istý, či to je správny výklad, preto budem rád, ak ma niekto doplní resp. opraví.

    Lubo44 je offline (nepripojený) Lubo44

    Lubo44
    Ešte doplním, že §33 českého zákona o DPH pojednáva o povinných náležitostiach faktúry za služby. Vôbec nie o tom, či je príjemca služby povinný platiť daň. Je tam samozrejme napísané, že treba túto skutočnosť uviesť ale aj s odvolaním na príslušný paragraf. §33 českého zákona o DPH to ale určite nie je. Takže táto odvolávka na zákon nie je v poriadku a na vašom mieste by som sa firmy opýtal podľa akého paragrafu postupovali a potom si to naštudovať. Stále platí to, že podľa mňa sa oni mali registrovať pre DPH na DÚ Bratislava 1.

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    lenka.ba Pozri príspevok
    Firma - školiteľ je platca DPH s CZ a je tam tiež poznámka, že "Dle §33 je osobou povinnou priznat a zaplatit dan pri poskytnutí služby s místem plnení mimo tuzemsko osoba, které je služba poskytována. "
    Ak je to takto, prečítaj § 77, ods. 9 ZoDPH a bez meškania choď zaregistrovať svoju firmu podľa § 7 a.

    Lubo44 je offline (nepripojený) Lubo44

    Lubo44
    a_je_to Pozri príspevok
    Firma CZ má povinnosť registrácie, iba ak by sa školenia zúčastnili aj nezdaniteľné osoby zo SR, na ktoré nemožno preniesť daňovú povinnosť. Ak sú účastníkmi iba zdaniteľné osoby, tak ide o služby podľa § 5, ods. 1, písm. b, u ktorých je DPH povinný platiť príjemca služby podľa § 69, ods. 2. Toto ustanovenie zastrešuje všetky služby podľa § 16, ods. 1 až 4 bez toho, aby v § 5 museli byť menovite uvedené.
    Asi to bude tak ako píšeš. Aj keď mi to stále nejak nesedí. Ale to preto že nad tým moc špekulujem. Takže diky za opravu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.