Zavrieť

Porady

Paušálna daň

Dobrý podvečer, nie som zrovna odborník, tak sa pýtam:

Existuje pre jednoduché účtovníctvo pre rok 2005 ešte paušálna daň?

Ďakujem

M.
Usporiadat
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Nie




.
0 0
Lubica3 Lubica3

Lubica3 je offline (nepripojený) Lubica3

Ak nie si odborník, možno si myslela paušálne výdavky, tie existujú 25% + poistné do fondov. Ale paušálna daň ako taká už nie.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Lubica3
Ak nie si odborník, možno si myslela paušálne výdavky, tie existujú 25% + poistné do fondov. Ale paušálna daň ako taká už nie.
Takže ale skúsim širšie:
Náklady uplatnené vo výške 25% z príjmov (resp. 60% za príjmov u remeselných živností uvádzaných v prílohe č. 1 živnozákona). Mimo uvádzané % sú "nákladovou položkou" aj uhradené odvody do fondov (soc.,zdrav.). Takto sa zistí tzv. hrubý základ dane.
0 0
monika-s monika-s

monika-s je offline (nepripojený) monika-s

Ďakujem pekne za vyčerpávajúce odpovede. Ja som sa totiž touto "paušálnou problematikou" nikdy nezaoberala )
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

STRELEC
Nie




.
Táto odpoveď ma až tak nevyčerpala. Ale ozaj to možno bolo moc strohé. Prepáč, ak vadilo. Ahoj.
0 0
Adra Adra

Adra je offline (nepripojený) Adra

Zdravím, chcela by som sa opýtať, čo sú to vlastne paušálne výdavky? Percentá u jednotlivých živností poznám, avšak čo všetko do toho spadá?
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

Tuto moznost vyuzivaju hlavne ti, ktori nemaju preukazatelne naklady, tj ze nemaju blocky, ktore si mozu dat do nakladov. Tak maju aspon takuto moznost, ze si uplatnia bez preukazania nakladov aspon tieto percenta z vysky svojich prijmov. Samozrejme este su tam podmienky, a jedna z nich je, ze ten kto vyuziva tuto moznost nesmie byt platca dph.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Adra
Zdravím, chcela by som sa opýtať, čo sú to vlastne paušálne výdavky? Percentá u jednotlivých živností poznám, avšak čo všetko do toho spadá?
Adra, paušálne výdavky sú:
Ak máš v roku 2005 príjem POD napr. vo výške 600000,- Sk, tak paušálne výdavky napr. vo výške 25% dla zákona o DzP sú 150000,- Sk, a v tejto sume je obsiahnuté všetko, nič iné si nemôžeš uplatniť. K tejto sume si ešte pripočítaš uhradené poistné za SZČO do SP a ZP. Ak bude poistné napr. 88000,- tak zaplatíš daň vo výške:
600000-150000-88000-87936

[hore]362000x19%


52072- = daň z príjmu.

Pekný deň želám...
Opravený príspevok: bola omylom vynechaná odp. položla 87936,-
Ospravedlňujem sa, aj keď Muška to ďalej napísala správne, ako nascháľ sa nesleduje ďalší vývoj témy.
Ďakujem
Naposledy upravil Manual : 17.02.06 at 18:26
0 0
Adra Adra

Adra je offline (nepripojený) Adra

a čo ak má bločky, osobnú spotrebu, nie je platca DPH, potom nemá nárok na odpočítanie paušálnych výdavkov?
0 0
Adra Adra

Adra je offline (nepripojený) Adra

Manual
Adra, paušálne výdavky sú:
Ak máš v roku 2005 príjem POD napr. vo výške 600000,- Sk, tak paušálne výdavky napr. vo výške 25% dla zákona o DzP sú 150000,- Sk, a v tejto sume je obsiahnuté všetko, nič iné si nemôžeš uplatniť. K tejto sume si ešte pripočítaš uhradené poistné za SZČO do SP a ZP. Ak bude poistné napr. 88000,- tak zaplatíš daň vo výške:
600000-150000-88000=362000x19%= 68780,- = daň z príjmu.
Pekný deň želám...
- veľmi tomu nerozumiem, čo potom napríklad s režijnými výdavkami?
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

Adra: ja to robim takymto takto:

pocas roka si odkladaju mozne potvrdenky a potom mu urobim dve verzie danoveho priznania, jedno klasicky cez blocky a druhe cez pausalne vydavky a ktore mu vyjde lepsie, tak take mu odovzdam a vysvetlim preco. Niekedy vyjde lepsie cez blocky a niekedy cez pausalnu dan. A osobna spotreba nejde do nakladov, len do vydavkov. A este, ze ak sa robi danove priznanie cez blocky tak sa vedie klasicky uctovnictvo a ak cez pausalne vydavky, tak sa vedie len zaznamova povinnost - eviduje si vystavene faktury a ich uhrady plus spominane zaplatene fondy.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Adra
- veľmi tomu nerozumiem, čo potom napríklad s režijnými výdavkami?
Zákon o DzP dáva na výber, buď budeš dokladovať VOD jednotlivými dokladmi, bločkami, faktúrami atď alebo sa s tým nebudeš zaťažovať=nemusíš viesť účtovníctvo a tý pádom v tých 25% máš zahrnuté VŠETKO, všetko... tak ako som písal. Tu si musí podnikateľ spočítať čo mu je výhodnejšie či % alebo skutočných nákladov bude mať viac ako 25%.Asi je to už jasné
Pekný deň želám...
0 0
Adra Adra

Adra je offline (nepripojený) Adra

Vďaka Vám obom, prajem pekný deň ...
0 0
horstik horstik

horstik je offline (nepripojený) horstik

žena
Manual
Adra, paušálne výdavky sú:
Ak máš v roku 2005 príjem POD napr. vo výške 600000,- Sk, tak paušálne výdavky napr. vo výške 25% dla zákona o DzP sú 150000,- Sk, a v tejto sume je obsiahnuté všetko, nič iné si nemôžeš uplatniť. K tejto sume si ešte pripočítaš uhradené poistné za SZČO do SP a ZP. Ak bude poistné napr. 88000,- tak zaplatíš daň vo výške:
600000-150000-88000=362000x19%= 68780,- = daň z príjmu.
Pekný deň želám...
Nedá sa tam dať aj odpočítateľná položka?
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

podla mna tam Manual zabudol na odpocitatelnu polozku.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

horstik
Nedá sa tam dať aj odpočítateľná položka?
Ano, ano, dáva, v sústredení sa len na výdavky som na to zabudol, ĎAKUJEM za upozornenie
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

andreaS
podla mna tam Manual zabudol na odpocitatelnu polozku.
Prepáčte, zabudol... ešte že je následná kontrola, ďakujem
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
andreaS
podla mna tam Manual zabudol na odpocitatelnu polozku.
Súhlasím , že sa zabudlo na odpoč.položku na daňovníka a ešte aj na odpoč.polož. na manželku/a. Išlo tu hlavne o uvedenie príkladu a postup , ako si uplat.takéto výdavky.
0 0
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
Adra
a čo ak má bločky, osobnú spotrebu, nie je platca DPH, potom nemá nárok na odpočítanie paušálnych výdavkov?
Už Ti to manual vysvetľoval. Ak má bločky vedie si evidenciu príjmov a výdavkov. Potom odpočítava skutočné daňové náklady od príjmov a výsledok je základ dane./osobná spotreba nejde do daňových výdavkov/

Paušálne výdavky je suma - 25% z príjmu.

Je dobré si vypočítať základ dane v jednom aj v druhom prípade a ktorý základ je menší tú variantu použiť.

Zhrniem: Buď si uplatní skutočné náklady, alebo 25%-tné náklady zo zisku.

Výdavky sú všetky-aj osobná spotreba, ale daňové výdavky, ktoré znižujú základ dane sú výdavky podľa zákona o dani z príjmu.
0 0
Natka Natka

Natka je offline (nepripojený) Natka

Mám trv.prac.pomer a popri ňom sprostredkujem II. pilier. Ak som to dobre pochopila, to čo som si zarobila za sprostredkovanie napr. 50 000,- Sk si paušálne zdaním, t.j. 50 000 - 25%(12 500) t.j.37 500,- Sk a to zdaním 19%, čo mi vyjde daň za sprostr.činnosť 7 125,- Sk? A mohla by som si ešte od tých 37 500,- Sk odpočítať aj životné poistenie vo výške 12 000,- Sk? To by bolo 25 500,- Sk a daň z toho 4 845,- Sk (už sa na to lepšie pozerá
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať