Zavrieť

Porady

Dovoz tovaru a DPH

Máme hlavy v smútku zo zákona o DPH. Vysvetlite mi, prosím, takýto jednoduchý prípad:
Dovážame tovar z ČR, podmienka DDU. Čech vystaví fa 14. 11. K nám príde tovar 16. 11. Do učt použijem kurz 16. 11. Aký dátum (kurz) použijem do DPH? Kedy mám nárok na odpočet a kedy mám daňovú povinnosť? Ešte jeden dátum na zamotanie: faktúra k nám príde 18. 11. ...
Usporiadat
jamajka jamajka

jamajka je offline (nepripojený) jamajka

aknelh
Máme hlavy v smútku zo zákona o DPH. Vysvetlite mi, prosím, takýto jednoduchý prípad:
Dovážame tovar z ČR, podmienka DDU. Čech vystaví fa 14. 11. K nám príde tovar 16. 11. Do učt použijem kurz 16. 11. Aký dátum (kurz) použijem do DPH? Kedy mám nárok na odpočet a kedy mám daňovú povinnosť? Ešte jeden dátum na zamotanie: faktúra k nám príde 18. 11. ...
Do účtovníctva ju prerátaš kurzom 16.11. - to máš správne. Nakoľko faktúra bola vyhotovená skôr (14.11.) , daňová povinnosť ti vzniká 15. deň nasledujúceho kalendárneho mesiaca po uskutočnení nadobudnutia tovaru - teda 15.12. Pozri § 20 odst. 1a. Ešte si ale prever tú dodaciu podmienku DDU. My sme priviezli tovar z ČR s dodacou podmienkou DDU a nebol uvoľnený do režimu voľného obehu, museli sme na colnici platiť clo aj DPH, vlastne ako pri dovoze. Vtedy faktúru nesamozdaňuješ.
0 0
Oriešok Oriešok

Oriešok je offline (nepripojený) Oriešok

žena
Môžete mi vysvetliť skratku DDU?Ešte som sa s ňou nestretla a ani neviem o takejto pomienke.Ďakujem
0 0
aknelh aknelh

aknelh je offline (nepripojený) aknelh

DDU - s dodaním clo neplatené (... dohodnuté miesto určenia, napr. do skladu odberateľa)

Dobre, Oriešok, a kedy (s akými dátumami) si môžem uplatniť odpočet a kedy mám daňovú povinnosť?

V jednom mesiaci mám aj tovar aj faktúru... A mám to dať 15. 12. Nie je to postavené na hlavu?????
0 0
jamajka jamajka

jamajka je offline (nepripojený) jamajka

Je to postavené na hlavu. Mám na stole faktúr z 27.10. Tovar prišiel 7.11. A musím čakať na 15.12. aby som mala kurz a mohla faktúru spracovať. Takže ju na tom stole budem držať 49 dní. Dnes tu mám daniarky (asi už posledný deň - dúfam) tak sa ich spýtam. Určite dám vedieť.
0 0
aknelh aknelh

aknelh je offline (nepripojený) aknelh

Jamajka, prosím Ťa spýtaj sa ešte na jednu službu: Máme fa za službu - vyhotovenie dokumentácie vyst. 30. 9. Služba bude ukončená v decembri. Zároveň sú dohodnuté týždenné splátky. Kedy vzniká daňová povinnosť, a kedy máme nárok na odpočet z tejto služby.
0 0
jamajka jamajka

jamajka je offline (nepripojený) jamajka

Hneď ako budem vedieť, píšem sem....
0 0
Oriešok Oriešok

Oriešok je offline (nepripojený) Oriešok

žena
Aknelh,
na každú splátku treba faktúru zálohovú spolu s vyučtovaním DPH a posledná
faktúra bude vystavená v decembri s odpočtom jednotlivých splátok i DPH.To znamená,že prvé uplatnenie DPH môže nastať už 30.9. a následne pri každej
splátke,musí byť však vystavená faktúra /zálohová/ spolu s DPH.
0 0
aknelh aknelh

aknelh je offline (nepripojený) aknelh

Oriešok, zabudla som napísať, že tá služba je z Fínska...
0 0
Dana K. Dana K.

Dana K. je offline (nepripojený) Dana K.

jamajka
daňová povinnosť ti vzniká 15. deň nasledujúceho kalendárneho mesiaca po uskutočnení nadobudnutia tovaru - teda 15.12. Pozri § 20 odst. 1a.
Podľa mňa táto veta platí iba vtedy,ak pri dodaní tovaru nebola vystavená faktúra. My dovážame tovar z ČR aj PL a zároveň s tovarom prichádza aj faktúra. Používam rovnaký kurz pre účtovníctvo aj pre DPH (samozdanenie).
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Ešte podotázka: Kto zabezpečoval prepravu tovaru. Odosielateľ alebo príjemca tovaru?
0 0
aknelh aknelh

aknelh je offline (nepripojený) aknelh

Prepravu objednáva u prepravnej služby aj platí dodávateľ...
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Tak presne toto je prípad, ktorý nie je vyjasnený, ale "pritiahnuto za vlasy" je správnejšie zahrnúť vznik daňovej povinnosti pod § 20 ods. 1 písm. a). Ale ak to tak daňový subjekt urobí, som si istá, že bude musieť často a dlho vysvetľovať, prečo tak urobil.
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

K prvemu príspevku:
Nezda sa mi to v poriadku. Tovar z ČR uz nedovážame, ale nadobúdame v tuzemsku z iného členského štátu. Čiže neviem, prečo sa tu rieši colnica. Tovar sa dováža z krajín mimo EU. Podmienka DDU pri nadobudnití tov. v tuzemsku z iného čl.štátu znamená, že ste dohodnutí, že vá tovar dodajú a dohodnuté miesto.
Treba si pozrieť aj § 20 odst.1 b) že daňová povinnosť vzniká
alebo
b) dňom vyhotovenia fa, ak bola fa vyhotovená pre nadobúdateľa pred
15. dňom podľa pís. a).
Podľa mňa deň vzniku daňovej povinnosti je 14.11 - par. 20 odst.1 písm.b), -prepočet zákl. dane kuzr NBS platným v deň vzniku daň. povinnosti, teda 14.11. - par. 26 ods. 1,
do učtovníctva v deň vzniku učt. prípadu - 16.11. §20 odst. 2 o učtovníctve.
15.12 by bola daňová povinnosť, keby fa bola vystavená 16.12. a tovar dodaný14.11.
Možno sa mýlim, vyjadrí sa mi niekto?
0 0
jamajka jamajka

jamajka je offline (nepripojený) jamajka

Vychádzala som z metodického pokynu MF k uplatňovaniu stanovení § 19-21 zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty, ktoré sme tu už niekoľkokrát rozoberali. V uvedenom pokyne na str. 19, je aj s príkladmi rozpitvaný § 20 zákona, kde sa rieši aj situácia ak je faktúra vystavená pred dodaním tovaru. Mám tu daňovú kontrolu, tak som na nich hodila smutnú tváričku, že si neviem rady. Takže: mám sa riadiť § 20 odst. 1 pismeno a - teda daňová povinnosť mi vzniká 15. deň mesiaca nasledujúceho po dodaní tovaru, v prípade, že nemám doklad o preprave, nakoľko ju zabezpečoval dodávateľ. Keby som si prepravu zabezpečovala ja, mala by som CMR-ku s dátumom, vedela by som dokázať dátum dodania. Mám zmiešané pocity, pretože pani "daňová" mi povedala, že osobne by sa metodickými pokynmi moc neriadila, že prvoradý je zákon. Len keby bol aspoň jeden zákon dokonalý. Vzdávam to a čakám na 15.12.
Dodaciu podmienku DDU sme tu rozoberali z toho dôvodu, že nie všetko, čo sa kúpi z EÚ je nadobudnutím tovaru. Ak dodávateľ z ČR nakúpi tovar z tretích krajín bez preclenia, uskladní ho na colnom sklade a potom predá do SR s dodacou podmienkou DDU, vzniká slovenskému subjektu povinnosť viesť colné konanie. Preto si treba zistiť pôvod tovaru a dôvod dodacej podmienky DDU (s dodaním clo nezaplatené).
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Tu len na doplnenie, v prípade, že by si prepravu zabezpečoval prijímateľ tovaru za rovnakých podmienok, ako je v zadaní príspevku, daňová povinnosť by vznikla podľa § 20 ods. 1 písm. b). Preto je dobré všímať si aj dodacie podmienky, resp. skutočnosť, kto prepravu zabezpečuje. Na základe toho je možné určiť, či je faktúra vystavená pred dodávkou tovaru alebo nie. Čiže javí sa, že sa jedná o ten istý prípad a pritom tak ako uvádzam v príspevku 13 a tomto, riešenia môžu byť 2, pričom to záleží iba na správnom stanovení dodávky tovaru.
0 0
jamajka jamajka

jamajka je offline (nepripojený) jamajka

aknelh
Jamajka, prosím Ťa spýtaj sa ešte na jednu službu: Máme fa za službu - vyhotovenie dokumentácie vyst. 30. 9. Služba bude ukončená v decembri. Zároveň sú dohodnuté týždenné splátky. Kedy vzniká daňová povinnosť, a kedy máme nárok na odpočet z tejto služby.
Tu sa ma pýtali na sto vecí, na ktoré som nevedela odpovedať . Chceli vedieť, či tých faktúr bude viac, alebo len tá jedna, vystavená 30.9. Potom sa zhodli na tom, že pri čiastkovom "nadobudnutí" služby sa za deň dodania považuje posledný deň, kedy bude celá služba dodaná, ale ak máš faktúry, z ktorých je jasný dátum dodania, riadiš sa dňom z faktúry. Vtedy ti vzniká daňová povinnosť a aj nárok na odpočet.
0 0
MilkaR MilkaR

MilkaR je offline (nepripojený) MilkaR

Daň sa vypočíta kurzom NBS v deň vzniku daň. povinnosti - to jest dátumom vystavenia fak. a do záväzkov ju prevezmeš kurzom NBS v deň prijatia fak. Určite je to správne mám to overené.
Naposledy upravil MilkaR : 23.11.05 at 13:24
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

Ja už tomu vôbec nerozumiem. Veď fak. nebola vystavená pred dodaním tovaru, dodávateľ naložil tovar 14. 11. (DDU) , vystavil svoj daňový doklad 14.11. bez DPH pre SR, tovar došiel za dva dni 16.11.Ty ho 16.11. zaučtuješ a už ho aj môžeš predať, teda s ným nakladať. Musíš vystaviť dvoj daňový doklad a odviesť z neho daň.
ČR ma svoju daňovú povinnosť 14.11. - to mu ide do štvrť.roč.hlasenia, tak kde je potom súlad medzi dańovými úradmi v ramci EU.
Prečo daňova povinnosť 15.12., veď mám tovar, mám fa za tovar pred 15. dňom..., kde sa hovorí o faktúre za dopravu?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Zlata
Ja už tomu vôbec nerozumiem. Veď fak. nebola vystavená pred dodaním tovaru, dodávateľ naložil tovar 14. 11. (DDU) , vystavil svoj daňový doklad 14.11. bez DPH pre SR, tovar došiel za dva dni 16.11.Ty ho 16.11. zaučtuješ a už ho aj môžeš predať, teda s ným nakladať. Musíš vystaviť dvoj daňový doklad a odviesť z neho daň.
ČR ma svoju daňovú povinnosť 14.11. - to mu ide do štvrť.roč.hlasenia, tak kde je potom súlad medzi dańovými úradmi v ramci EU.
Prečo daňova povinnosť 15.12., veď mám tovar, mám fa za tovar pred 15. dňom..., kde sa hovorí o faktúre za dopravu?
Problém je v tom, že v niektorých prípadoch, je tovar dodaný až jeho odovzdaním odberateľovi a to je v našom prípade 16. 11. Ak dodávateľ vystavil faktúru 14. 11. vystavil ju dopredu, napr. pri vyskladnení. Ale tovar by sa mal považovať za dodaný dňom odovzdania odberateľovi. Preto sa aplikuje § 20 ods. 1 písm. a) ZDPH pre vznik daňovej povinnosti.
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

AVO
Ale tovar by sa mal považovať za dodaný dňom odovzdania odberateľovi. Preto sa aplikuje § 20 ods. 1 písm. a) ZDPH pre vznik daňovej povinnosti.
Už tomu nerozumiem ani ja. Jasné, fyzicky dodaný 16.11 (lebo je tam DDU).
(1) Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká
a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).
Podľa a) by to malo byť 15.12 (nadobudnutie sa uskutočnilo 16.11)
Podľa b) keďže 14.11 je pred 15.12, tak sa povinnosť môže vzniknúť 14.11. Bod b nie je predsa viazaný na skutočný dátum dodávky.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať