Zavrieť

Porady

Kniha krátkodobého majetku

Dobrý deň,chcem sa opýtať,ako mám registrovať kúpu pracovného náradia(vrtačky,brúsky,rebríky,pc,horolezeckú techniku a ine),ktoré potrebujeme vo firme pri práci.Učtujem to ako prevádzkovú réžiu a používam členenie.Nikdy som to neevidovala ako krátkodobý majetok a neviem či sa to musí a ak áno,či to môžem urobiť aj spätne za minulé roky.Ovplyvní mi to aj výkazy o majetku a záväzkoch?Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

    Som jedna z vás rodina1
    seweranka Pozri príspevok
    Dobrý deň,chcem sa opýtať,ako mám registrovať kúpu pracovného náradia(vrtačky,brúsky,rebríky,pc,horolezeckú techniku a ine),ktoré potrebujeme vo firme pri práci.Učtujem to ako prevádzkovú réžiu a používam členenie.Nikdy som to neevidovala ako krátkodobý majetok a neviem či sa to musí a ak áno,či to môžem urobiť aj spätne za minulé roky.Ovplyvní mi to aj výkazy o majetku a záväzkoch?Ďakujem
    Krátkodobý majetok sa v zmysle Postupov účtovania pre JÚ, platných od 5. 12. 2008 účtujú ako materiál.
    § 11
    Zásoby

    (1) Zásoby sa účtujú v knihe zásob a ich úhrada podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu.

    (2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26

    § 10
    (26) Hmotný majetok podľa odseku 12 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu18) alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku, sa účtuje ako zásoby.

    Účtovanie krátkodobého majetku ako prevádzková réžia je v rozpore s uvedenými Postupmi účtovania pre JÚ.
    Ak by si spätne chcela preúčtovať tento majetok z prevádzkovej réžie do výdavku za materiál, tak ti to ovplyvní Výkaz o príjmoch a výdavkoch za príslušný rok.
    Výkaz o majetku a záväzkoch určite nie.

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    Mária27, Stefan2005, Anja111, Zdenka 0705, terezamaria
    5

    rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

    Som jedna z vás rodina1
    seweranka Pozri príspevok
    Ďakujem,mňa mýli ale to,že ja to náradie neposúvam ďalej,ale ho používam pri vykone práce takže ho nekupujem do zásoby.Vychádzam z toho,že keď sa mi opotrebuje tak ho vyradím z používania a nahradím kúpou nového.
    Nákup tohto náradia účtuješ ako výdavok za materiál, v analytickom členení - krátkodobý majetok. Po opotrebovaní vyradíš z knihy krátkodobého majektu.
    Skús si preštudovať tie Postupy účtovania pre JÚ.

    emma01 je offline (nepripojený) emma01

    emma01
    Nie, účtovať to musíš podľa postupov účtovania JÚ ako materiál, ale v internej smernici si môžeš určiť, do akej sumy nebudeš viesť operatívnu evidenciu.

    seweranka je offline (nepripojený) seweranka

    seweranka
    Ďakujem,mňa mýli ale to,že ja to náradie neposúvam ďalej,ale ho používam pri vykone práce takže ho nekupujem do zásoby.Vychádzam z toho,že keď sa mi opotrebuje tak ho vyradím z používania a nahradím kúpou nového.

    GAP je offline (nepripojený) GAP

    GAP
    rodina1 Pozri príspevok
    Nákup tohto náradia účtuješ ako výdavok za materiál, v analytickom členení - krátkodobý majetok. Po opotrebovaní vyradíš z knihy krátkodobého majektu.
    Skús si preštudovať tie Postupy účtovania pre JÚ.
    A nemohlo by sa to vložiť do internej smernice, ze nákup materiálu(lopaty a pod.) sa zaučtuje ako prev. réžia?

    seweranka je offline (nepripojený) seweranka

    seweranka
    A neviete mi poradiť ako taka interná smernica vyzerá,čo obsahuje,prípadne čo všetko tam môžem zahrnúť?Z toho čo čítam je to zrejme povinné mať vnútorné smernice.Manžel podniká sám,nikoho nezamestnáva.Ďakujem

    lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

    lenkam68
    Skús pozrieť tu: http://www.porada.sk/t257-interna-sm...rn%E1+smernica
    Ale je tu veľa popísané o interných smerniciach a sú aj priložené vzory, len sa treba pohrabať v témach porady.

    Kniha krátkodobého majetku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.