Zavrieť

Porady

JÚ SZČO a daňová kontrola

dobrý deň prosím o radu. Som SZćO a účtujem v JÚ.

Účtovník nám vypovedal zmluvu a odovzdal nám doklady za minulý rok, ktoré vyzerali asi takto:

prijaté faktúry - na každej je nalepený lístoček s číslom aký má daná faktúra v peňažnom denníku + ZD + 19%DPH, nie vždy idú faktúry chronologicky za sebou

pokladničné bločky tiež s nalepeným výdavkovým pokladničným dokladom

vydané faktúry - tie už žiadny nalepený lístoček nemajú

kniha s bankovými výpismi, interné doklady

peňažný denník za rok 2009 ten som kontrolovala a má riadne a správne zaučtované všetky príjmy a výdavky

akosi som nevidela knihu pohľadávok a záväzkov ktoré nám vznikli k 31.12.2009, majetok firma nemá žiadny

Otázka:
1.)čo mám od svojho účtovníka ešte vyžiadať ak niekto máte takúto skúsenosť, musel vám účtovník podpísať nejaké prehlásenie?

2.)v prípade kontroly ,čo budú daňováci vyžadovať, ak máme dobre odvedenú daň z príjmu za rok2009 aj mesačné dph , riadne platené preddavky a nebude sa im páčiť vedenie účtovníctva ako sa zachovajú? hneď dávajú vysoké pokuty alebo vyzvú k dorobeniu a oprave účtovníctva?

Ďakujem za odpoveď
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

    ? ego.mc
    Podľa Zákona o účtovníctve musíte viesť počas celého roka okrem Peňažného denníka aj Knihu záväzkov a pohľadáviek (t.j. pohľadávky voči odberateľom, záväzky voči dodávateľom, záväzky voči DÚ, Sociálnej poisťovni, zdravotnej poisťovni. Len by som chcel upozorniť, že k 31.12. automaticky nevznikajú žiadne záväzky, ak ste mali na mysli DPH za december a DPFO za rok 2009, tie sú záväzkami až roku 2010.
    Do účtovníctva by som doplnil ešte dokladovú inventúru, inventúru pokladní

    ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

    ? ego.mc
    Odpoveď na druhú otázku.
    Ak máte vedené účtovníctvo v zmysle zákona, nemáte sa v prípade kontroly čoho báť. Daňováci nemôžu posudzovať účtovníctvo podľa toho, či sa im páči alebo nie, ale iba podľa zákona.

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Je dosť ťažké určiť, čo všetko má byť v JÚ, ktoré je predčasne ukončené bez závierky a daňového priznania. Minimálne v ňom musí byť to, čo ste mu odovzdali a spracované k poslednému dňu obdobia, za ktoré dostal, alebo ešte požaduje úhradu prác. Mal by to prehliadnuť a skontrolovať úplnosť niekto, kto sa vyzná a kto to už robil.
    K 31.12.09 automaticky nejaké záväzky predsa len vznikajú, najmenej odvody SP a ZP, preddavok na dpfo, ak vznikla povinnosť. Môj osobný názor je, že aj DPH za 4 Q 2009 a DPFO za 2009 sú záväzkami za rok 2009, aj keď sú vyčísliteľné až so značným objektívnym opozdením. Vedie ma k tomu fakt, že ak by sa SZČO :
    - rozhodla zmeniť účtovníka od 1.1.2010, tak povinnosť vyčísliť a zaevidovať tieto záväzky patrí účtovníkovi, ktorý spracúva rok 2009, nie novému,
    - rozhodla prejsť od 1.1.2010 na účtovanie v PÚ, tak tieto záväzky sa musia účtovne ošetriť a transformovať do PÚ už pri prechode v počiatočných stavoch
    - rozhodla ukončiť podnikanie k 31.12.2009, tak tieto záväzky musia byť vyčíslené a vykázané v závierke, nepominula by povinnosť vykazovať ich s tým, že patria do bežného obdobia.

    grammatika je offline (nepripojený) grammatika

    grammatika
    a_je_to Pozri príspevok
    Môj osobný názor je, že aj DPH za 4 Q 2009 a DPFO za 2009 sú záväzkami za rok 2009, aj keď sú vyčísliteľné až so značným objektívnym opozdením. Vedie ma k tomu fakt, že ak by sa SZČO :
    - rozhodla zmeniť účtovníka od 1.1.2010, tak povinnosť vyčísliť a zaevidovať tieto záväzky patrí účtovníkovi, ktorý spracúva rok 2009, nie novému,
    - rozhodla prejsť od 1.1.2010 na účtovanie v PÚ, tak tieto záväzky sa musia účtovne ošetriť a transformovať do PÚ už pri prechode v počiatočných stavoch
    - rozhodla ukončiť podnikanie k 31.12.2009, tak tieto záväzky musia byť vyčíslené a vykázané v závierke, nepominula by povinnosť vykazovať ich s tým, že patria do bežného obdobia.
    na základe tejto témy a príspevkov v nich, v ktorom je i opoveď z drsr http://www.porada.sk/t130338-p2-knih...ov-a-rzzp.html (príspevok 18) postupujem tak, že RZZP 2009, DPH 12/2009, 4Q/2009, DzPFO 2009 evidujem v knihe záväzkov roka 2010

    detto téma a odpoveď z drsr ohľadne rzzp za rok 2010 http://www.porada.sk/t150769-ukoncen...oved-drsr.html

    ale súhlasím, v JU je to také trošku divné s evidenciu záväzkov, aspoň podľa mňa

    JÚ SZČO a daňová kontrola

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.